загрузка...
 
ІТ-консалтинг в Україні; Інформаційний маркетинг - Єжова Л.Ф.
Повернутись до змісту

ІТ-консалтинг в Україні

Термін «ІT-консалтинг» в Україні не є чітко визначеним. Практично кожна фірма, що працює на ринку інформаційних технологій, заявляє про надання нею деяких консалтингових послуг. ІТ-консалтинг — це діяльність фахівця або цілої фірми, що займається стратегічним плануванням проекту, аналізом і формалізацією вимог до інформаційної системи, створенням системного проекту, іноді — проектуванням додатків. Етап програмування або настроювання якихось стандартних комплексних систем управління виконується іншим підприємством, вибір якого здійснюється на основі системного проекту.

Щодо розвитку вітчизняного ІТ-консалтингу, то тут варто зазначити, що в економіці України головний фактор, за яким вибирають консультанта, — низька ціна послуг разом з відносно високою якістю. Про світовий рівень послуг вітчизняних консалтингових фірм мова не йде, оскільки вони працюють дуже мало на ринку консалтингових послуг порівняно зі світовими консультантами. Але вони можуть надати ліпшу консультаційну пораду менеджеру підприємства, яке функціонує у вітчизняній економіці, ніж іноземний спеціаліст, який не стикався з нашими проблемами на практиці. Наш менеджер на ринку України вибере дешевші й пристосованіші до життя послуги вітчизняних консультантів, а не іноземних, чиї послуги дуже дорогі. Отже, наші консультанти мають нагоду підняти якість своїх послуг до світового рівня і скласти конкуренцію світовим консалтинговим фірмам.

У Києві створено першу фірму, яка заявляє своєю основною діяльністю консалтинг у сфері інформаційних технологій — це фірма BMS Consulting, зареєстрована 1997 р. 7 липня. Можна вказати такі причини:

1. Падіння рентабельності продажу «заліза» змушує комп’ютерні фірми вишукувати додаткові можливості для зменшення витрат. Одним з інструментів для цього є структурна реорганізація.

2. Консалтинг існує на інших ринках досить давно. У сфері IT це дохідний бізнес (за даними IDC, прибуток від консалтингу становить 12% на рік, а від більш зрозумілої нам системної інтеграції — 7%).

Консалтинг у класичному розумінні — дуже широке поняття. Воно включає в себе і аудит, і розроблення різноманітних проектів, і надання порад з поодиноких приводів. У повному обсязі ним займаються компанії масштабу «великої шістки».

В Україні на теперішній час консалтинг як вид бізнесу у сфері IT може розвиватися з урахуванням таких умов: а) більшу частку замовлень забезпечують корпоративні замовники; б) у будь-якому випадку обладнання потрібно не просто завезти і скинути; в) система повинна працювати, причому витрати на всі роботи дійсно мають бути мінімальними; г) система повинна вирішувати задачі замовника найкращим чином; д) необхідно пам’ятати про конкурентів, які на будь-якому етапі готові втрутитися зі своїми пропозиціями. Тому плануванню всього комплексу робіт, спробам мінімізувати витрати приділяється найбільша увага.

Виділяючи окремі підрозділи, компанії розраховують підвищити гнучкість їх роботи, поставити рівень оплати конкретних співробітників у залежність від результатів виконаної роботи. До того ж, подібні структури, працюючи самостійно, мають можливість відволікатися від безпосереднього обслуговування «свого» системного інтегратора і поширювати сферу діяльності знову ж для пошуку нових джерел заробляння грошей.

Варто зазначити, що в Україні досить активно працює представництво консалтинговой фірми Price Waterhouse, яка входить до «великої шістки». Його фахівці проектували і впроваджували електронну аукціонну систему для Фонду держмайна, допомагали у відборі та придбанні техніки; здійснили стратегічне планування інформаційної системи для Державного комітету статистики, надали послуги з комп’ютеризації, розробили і впровадили ПЗ для двох регіональних бірж.

Замовникам потрібний не тільки консалтинг у сфері IT, а й консалтинг у сфері бізнесу, фінансовому аналізі. У західному розумінні, саме цим і займаються консалтингові фірми.

У Росії перші «домашні» суто консалтингові фірми стали з’являтися дещо раніше, тому й мають більший досвід. Судячи з повідомлень у пресі, основними проблемами для цих фірм залишаються незалежність та об’єктивність. Незалежність від успіху (або неуспіху) тих технологій (продуктів, положень, інструментів, систем і т. ін.), аналізом яких вони займаються, і знання, які надають клієнтам. Об’єктивність з’являється з досвідом, що набувається роками роботи.




загрузка...