загрузка...
 
15.2. Аудит комерційної діяльності та реалізації фінансової стратегії
Повернутись до змісту

15.2. Аудит комерційної діяльності та реалізації фінансової стратегії

Цикл реалізації готової продукції починається із відповідного замовлення покупця та закінчується перетворенням готової продукції (товарів, робіт, послуг) в дебіторську заборгованість та у доходи підприємства, нарешті в кошти на рахунках у банках та у касі підприємства. 

Проведення аудиту даного циклу починається із оцінки СВК. Внутрішній контроль вважається ефективним, якщо він на підприємстві попереджає виникнення недостовірної інформації та встановлює помилки в межах певного часу. Аудитори аналізують обробку заказів та укладання угод, відвантаження та оплату продукції, документальне оформлення та облік реалізації, відображення витрат на збут, обробку та облік оплати за відвантажену продукцію, повноту надходження та відображення доходу; формування фінансових результатів; забезпечення контролю повернення продукції, сумнівних богів та дебіторської заборгованості. Розуміння аудитором даного циклу досягається складанням блок-схем, заповненням анкет, відследкуванням операцій. Найчастіше аудит циклу збуту та фінансових результатів виконується незалежно від аудиту інших циклів. Однак його результати повинні враховувати підсумки збірання аудиторських доказів в інших циклах. Це дозволяє приймати остаточне рішення стосовно ступіня об`єктивності системи обліку готової продукції.

При проведенні операцій з контролю збуту та формування фінансових результатів проводиться аналіз виконання договірних зобов`язань за окремими договорами, видами продукції, покупцями; вивчаються претензії покупців щодо невідповідності якості, застосування цін; перевіряється дотримання документообороту та правил заповнення документів, особлива увага звертається на оформлення довіреностей; розглядається повнота та правильність оплати відвантаженої продукції; на підставі даних аналітичного обліку за рахунками 23, 26, 28, 36, 70; розглядається правильність та достовірність розрахунків фактичної собівартості готової продукції; у зв`язку із відвантаженням перевіряється формування доходу від реалізації за його складовими за методами, встановленими П(С)БО  15 “Дохід” та зафіксованими у наказі про облікову політику підприємства; встановлюється достовірність первинних документів, точність ведення аналітичного та синтетичного обліку доходів від реалізації; перевіряється оформлення цін на відвантажену продукцію; перевіряються з податкового обліку - валові доходи з обліку податку на прибуток підприємств та ПДВ, а також всіх інших податків та зборів, пов`язаних з реалізацією, правильність ведення обліку податкових накладних з ПДВ; особлива увага приділяється відображенню у обліку авансів, розрахунків векселіми, застосування бартерних операцій; аудитор складає пропозиції щодо виправлення встановлених помилок у бухгалтерському та податковому обліках.

При проведенні аудиту витрат на збут встановлюється тотожність записів у фінансової звітності (форма № 2 “Звіт про фінансові результати”) та регістрів бухгалтерського обліку; правильність ведення записів на рахунках 28, 93 та рахунках класу 8; співставляються витрати на збут із витратами, передбаченими кошторисом, правильність формування та списання витрат на відвантаження, витрат на рекламу тощо.

При перевірці СВК щодо даного циклу встановлюється, чи призначені відповідальні особи підприємства за планування та реалізацію фінансових операцій, чи існує та дотримується податкова та облікова політика щодо даного циклу, чи прогнозуються грошові потоки, як виконуються обов`язки фінансовими менеджерами, чи встановлений відповідний порядок складання  розрахунків з виплати процентів, як здійснюються заходи із захисту майна (страхування, надійна СВК) тощо.

 

У процесі корпоративного управління фінансами підприємства значення

аудиту полягає у наступному:

1) аудит повинен мати комплексний характер (вивчення як поточного стану бізнес-процесів, поглиблена перевірка бізнесу);

2) аудит повинен мати конструктивний характер (висновки аудитора повинні мати характер рекомендацій);

3) незалежний характер аудитора.

Основними завданнями аудиту щодо фінансової стратегії підприємства є:

- контроль за процесом збирання і обробки інформації для прийняття управлінських рішень зі стратегчних фінансових питань;

- аналіз діючих фінансових стратегій і оцінка їх здатності до змін у зовнішньому середовищі;

- оцінка перспектив і можливостей фінансування підприємства у конкурентному середовищі;

- визначення оптимальності  диверсифікації діяльності підприємства та стратегічної поведінки у різних галузях, розробка пропозицій щодр збільшення  чи скорочення фінансування окремих господарських підрозділів;

- аналіз і контроль виконання стратегичних рішень з інвестування і фінансування активів підприємства;

- оперативний контроль і аналіз виконання фінансової стратегії на робочих місцях;

- забезпечення вимог керівництва підприємства та релевантності інформації тощо.

Основними об`єктами аудиту фінансових стратегій вважаються:  функції менеджменту, перш за все фінансового менеджменту, організаційні аспекти реалізації фінансових стратегій, фінансові показники і моделі, фінансові ресурси ті їх джерела, кадровий потенціал фінансово-економічних служб.

Діяльність аудиту з проведення адекватності застосування конкретних спеціальних прийомів дозволяє виявити резерви і слабки місця в роботі персоналу, сформулювати основні тези актуальних на даний час стратегічних цілей, стимулювання зростання продуктивності праці фінансово-економічних  служб, надавати додаткові докази щодо  виконання фінансової стратегії підприємства; створювати передумови для висловлювання нових прогресивних фінансових стратегій тощо.

 



загрузка...