загрузка...
 
3.  Історія розвитку аналізу
Повернутись до змісту

3.  Історія розвитку аналізу

Аналіз оточуючого середовища, умов життя, процесів  і явищ господарської діяльності в їх взаємозв’язку і взаємозалежності проводиться від початку виникнення людства. Від нього залежало життя людини. В Шумерії, Вавілоні, Давньому Єгипті, Греції, Карфагені, Римі та інших країнах аналізували збір податків, обсяг майна, наявність грошей, тварин, рабів та інше. В середньовіччі аналізом широко користувалися  купці.

З давньої Греції прийшли до нас прийоми аналізу. В ХІХ столітті аналіз було поглиблено і розширено в Англії, Німеччині, Франції та інших країнах.

                Розвиток економічного аналізу як науки на Україні починається в кінці ХІХ століття.

                Перший етап розвитку економічного аналізу продовжувався до 40-х років нашого століття. В цей період аналізувався, в основному, баланс підприємства. Відповідно, наукові роботи цього періоду видавалися під назвою “Аналіз балансу”,  “Аналіз звітності”, тощо.

                Другий етап розвитку  аналізу приходиться на початок 40-х - кінець 60-х років. Цей етап характеризується розширенням аналізу економічної інформації господарської діяльності. Відповідно, роботи цього періоду видаються під назвою “Аналіз господарської діяльності”, “Економічний аналіз господарської діяльності”, тощо.

                Третій етап розвитку аналізу приходиться на початок 70-х - кінець 80-х років. В цей період опрацьовувались методики аналізу окремих галузей економіки, внутрішньогосподарського і порівнянного аналізу. Характерною особливістю розвитку економічного аналізу  в цей період є досягнення комплексності і системності, використання економіко-математичних прийомів, електронно-обчислювальної техніки, розвязання задач повного господарського розвитку.

                Четвертий етап розвитку економічного аналізу приходиться  на кінець 80-х років і триває сьогодні. Він характеризується відпрацюванням прийомів аналізу напрямків зростання прибутку в умовах  ринкової економіки. В результаті розвитку економічний аналіз сформувався у самостійну галузь науки.

Теоретичною і методологічною основою економічного  аналізу є політична економія. Економічний аналіз тісно пов’язаний з бухгалтерським обліком, статистикою, плануванням, галузевими економіками, маркетингом, організацією виробництва, управлінням, фінансами, кредитом, аудитом, кібернетикою, математикою та іншими науками.

Економічниий аналіз досліджує дію економічних законів і набуває змісту в процесі розкриття економічної природи явищ і процесів, які проявляються в процесі господарської діяльності.

                Економічний аналіз використовує прийоми кількісного вимірювання і дозволяє перетворити сухі, мертві, бюрократичні звіти у живі приклади та висновки.

               



загрузка...