загрузка...
 
АДАПТОГЕНИ ТА ЗАГАЛЬНОТОНІЗУЮЧІ ЗАСОБИ
Повернутись до змісту

АДАПТОГЕНИ ТА ЗАГАЛЬНОТОНІЗУЮЧІ ЗАСОБИ

 

Адаптогенами називають препарати переважно рослинного походження (нативні або у вигляді чистих діючих речовин), які проявляють загальнотонізуючу дію на функції ЦНС, ендокринну регуляцію, процеси обміну і підвищують опір організму до несприятливих впливів.

 

Класифікація препаратів

1 Галенові препарати рослинного походження (настойки та рідкі екстракти):

лимонника;

женьшеня;

заманихи високої;

родіоли рожевої;

елеутерокока;

левзеї;

ехінацеї;

сапарал (сума амонійних солей тритерпенових глікозидів із коренів аралії високої).

2 Препарати тваринного походження:

пантокрин (рідкий спиртовий екстракт із рогів марала і плямистого оленя);

препарати із аквабіонтів (розповсюджені в морях, океанах, термінальних водах).

 

Механізм дії

Препарати активують синтез РНК і білків шляхом впливу на генетичний апарат клітини, в результаті чого зростає активність багатьох ферментів енергетичного обміну, покращують відновні процеси. Це сприяє підвищенню  біохімічної і функціональної адаптації організму до різноманітних несприятливих впливів.

Адаптогени послаблюють біохімічні і функціональні зміни при стресових реакціях, у тому числі катаболізм білків, вуглеводів і жирів. Під їх впливом зростають вхід глюкози в клітини, мобілізація та окислення жирів. Адаптогени попереджають виснаження гіпофіз-адреналової системи при стресі.

Набута під впливом адаптогенів резистентність має активний характер, що значною мірою визначається “економізацією” обміну речовин.

 

Фармакологічні ефекти

1 “М`яка” стимулювальна дія, що проявляється підвищенням фізичної та розумової працездатності, послабленням стомлюваності, зниженням симптомів астенії та порушень апетиту.

2 Підвищення резистентності організму  до впливу пошкоджувальних факторів: високої температури, охолодження, інтоксикації промисловими відходами, впливу іонізуючого опромінення та ін.

3 Підвищення специфічного та неспецифічного імунітету.

4 Підвищення кровопостачання, дихання, зору та слуху.

5 Кардіопротекторна дія.

6 Гепатопротекторна дія.

 

Показання до застосування

1 Фізичне перенапруження, розумова та фізична втома.

2 Астенічний синдром.

3 Стани після інфекційних та соматичних захворювань.

4 Вплив іонізуючого опромінення.

 

Побічні ефекти

Приймання адаптогенів може супроводжуватися надмірним збудженням нервової та серцево-судинної систем, артеріальною гіпертензією, гіперглікемією.

 

Протипоказані адаптогени при артеріальній гіпертензії, підвищеній збудливості, кровотечах, менструаціях, геморагічному діатезі.

 

АКТОПРОТЕКТОРИ

Актопротекторами називають препарати,  які підвищують резистентність організму до гіпоксії та високої температури зовнішнього середовища і його працездатність.

 

Класифікація препаратів

1 Бемітил.

2 Вітамінні засоби: токоферол, аскорбінова кислота, нікотинова кислота та ін.

3 Біогенні стимулятори: алое та ін.

 

Бемітил - препарат, який проявляє психостимулювальний та антигіпоксичний ефекти, підвищує стійкість організму до фізичного навантаження.  Механізм дії пов`язують із стимуляцією синтезу макроергів, зниженням процесів виснаження медіаторів та потреби в кисні. Препарат стимулює імунну систему. Застосовується при астенії, неврозах, посттравматичних станах, в умовах підвищеного фізичного і психічного навантаження. Із побічних ефектів характерні нудота, блювання, неприємні відчуття у шлунку, головний біль, гіперемія обличчя.
загрузка...