загрузка...
 
3. Статистичні зведення, групування, таблиці 3.1. Суть статистичного зведення
Повернутись до змісту

3. Статистичні зведення, групування, таблиці 3.1. Суть статистичного зведення

 

В результаті статистичного спостереження збирається велика кількість статистичних даних. Ці дані характеризують окремі одиниці сукупності і не характеризують сукупність явищ в цілому.

Суть статистичного зведення полягає в тому, що матеріали спостереження класифікують та агрегуються. Елементи сукупності за певними ознаками об’єднують у групи, класи, типи, а інформацію про них агрегують як у межах груп, так і в цілому по суку­пності. Основне завдання зведення — виявити типові риси та за­кономірності масових явищ чи процесів.

Зведення є основою подальшого аналізу статистичної інфор­мації. За зведеними даними обчислюють узагальнюючі показни­ки, виконують порівняльний аналіз, а також аналіз причин групо­вих відмінностей, вивчають взаємозв’язки між ознаками.

Складові статистичного зведення такі:

1) розробка програми систематизації та групування даних;

2) обґрунтування системи показників для характеристики груп і сукупності в цілому;

3) проектування макетів таблиць, в яких подаються результати зведення;

4) визначення технологічних схем обробки інформації, про­грамного забезпечення;

5) підготовка даних до обробки на комп’ютері, формування автоматизованих банків даних;

6) безпосереднє зведення, узагальнення, розрахунок показників.

Програма систематизації та групування даних передбачає ви­бір групувальних ознак і правил формування груп. Розробка про­грами, як і обґрунтування системи показників, залежить від мети дослідження, суті явища, яке вивчається, особливостей сукупнос­ті, ступеня варіації групувальних ознак.

Результати статистичного зведення подаються у формі статис­тичних таблиць, макети яких розроблюються разом з програмою обробки даних.

На практиці використовуються різні технологічні схеми комп’ютерної обробки первинних даних. Спільними для всіх є дві операції: кодування даних і перенесення їх із документів на технічні носії інформації, наприклад на магнітні диски.

Коди — це умовні ідентифікатори ознак. Централізовано роз­роблені єдині класифікатори, оформлені у вигляді словників, за­безпечують однозначність кодів. Сформовані автоматизовані банки даних уможливлюють багаторазове використання інфор­мації, при цьому поглиблюється аналіз, зменшується кількість помилок.

За формою обробки даних зведення бувають централізова­ними та децентралізованими.

У статистичній практиці інформація обробляється переважно децентралізовано. Так, у разі обробки статистичної звітності зве­дення здійснюється від нижчої до вищої ланки управління: звіти підприємств зводяться регіональними статистичними органами, підсумки по регіонах передаються в Держкомстат, де узагаль­нюються в цілому по країні. Характерні класифікаційні позиції, “розрізи” зведення такі: територіальна ознака (область, місто, район), підпорядкованість (міністерство, відомство), галузі гос­подарської діяльності, форми власності.

Матеріали переписів, одноразових статистичних обстежень, соціологічних опитувань надходять до єдиного центру, де й об­робляються. Така форма зведення називається централізованою.



загрузка...