загрузка...
 
4.3. Відносні статистичні величини, їх суть, види та форми виразу
Повернутись до змісту

4.3. Відносні статистичні величини, їх суть, види та форми виразу

 

Абсолютні величини - це основа для всіляких статистичних розрахунків, аналізу, розробки державних планів і т.п. Але, щоб мати точне уявлення про міру зміни явищ, треба ці явища зіставити, - адже усе пізнається у співставленні, у співвідношенні.

Числова міра співвідношення двох порівнюваних статистичних величин у статистиці називається відносною величиною.

Відносні величини абстрагують варіації абсолютних величин і дозволяють порівнювати такі явища, абсолютні розміри яких безпосередньо порівняти неможливо.

Величина, з якою порівнюють, у статистиці називається базою співставлення. Відносні величини показують, у скільки разів зіставлена величина більша або менша за базисну, яку долю складає перша в одиниці базисної величини.

Відносні величини утворюються в результаті співставлення однойменних та різнойменних величин.

Якщо зіставляються однойменні величини, то отримують неіменовані відносні величини. Вони виражаються у коефіцієнтах, коли базис приймають за одиницю. Якщо базис приймають за 100, то відносна величина виражається в процентах. Якщо база дорівнює 1000, то відносна величина виражається в проміле (%). В разі співставлення різнойменних величин відносні величини виражаються іменованими числами, назва яких складається з назв порівнюваної та базисної величини, тому треба вибирати таку форму виразу відносної величини, яка найбільш ясно і точно відобразила б ці співвідношення.

 



загрузка...