загрузка...
 
1. Касові операції та їх оформлення
Повернутись до змісту

1. Касові операції та їх оформлення

 

Сьогодні ми починаємо тему, мабуть, найважливіші для всіх, хто займається бізнесом. Помилки в оформленні касових операцій коштують дуже дорого. Це може підтвердити будь-який підприємець, особливо якщо він займається торгівлею. Штрафи підприємств торгівлі, а також інших підприємств, що здійснюють готівкові розрахунки, за різноманітні порушення нормативних актів, які регулюють подібні розрахунки, нерідко перевищують за своїм обсягом платежі з податку на прибуток. Така ситуація неприпустима, і однією з причин її виникнення може бути відсутність у бухгалтерів достатньо повної інформації про порядок здійснення касових операцій. Сподіваємося, що підготовлений нами матеріал допоможе виправити таке становище.

Обмеження щодо готівкових розрахунків

Порядок не встановлює жодних обмежень для готівкових розрахунків між юридичними особами, а також між юридичними і фізичними особами щодо видів розрахунків: навіть розрахунки з бюджетом і державними цільовими фондами можна здійснювати в готівковій формі. Однак встановлено обмеження суми. Сума платежу готівкою одного підприємства (індивідуального підприємця) іншому підприємству (індивідуальному підприємцю) не повинна перевищувати 3 тис. грн. протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами, але цей норматив уже змінено на суму в 10 тис.грн. При цьому кількість підприємств (індивідуальних підприємців), з якими проводяться розрахунки протягом дня, не обмежена.

Платежі підприємства (індивідуального підприємця) іншому підприємству (індивідуальному підприємцю) понад встановлену граничну суму проводяться виключно в безготівковому порядку. У разі проведення підприємствами (індивідуальними підприємцями) готівкових розрахунків з іншими підприємствами (індивідуальними підприємцями) понад встановлену граничну суму кошти у розмірі перевищення вказаної суми розрахунково додаються до фактичних залишків готівки в касі платника готівки одноразово (у той день, коли була проведена така операція), з подальшим порівнянням одержаної суми із затвердженим лімітом каси.

Про те, що таке ліміт каси і що загрожує підприємству у разі перевищення такого ліміту, буде розглянуто далі. А зараз - ще про одну вимогу Порядку, яка стосується готівкових розрахунків, точніше, готівкових виплат. Цікаво, що можливість здійснення деяких готівкових виплат з каси безпосередньо залежить від джерела надходження цих коштів у касу і їх призначення. Порядок поділяє готівку, що надійшла в касу підприємства, на два види:

1) готівку, що надійшла з поточного (розрахункового) рахунка підприємства в банку (як з основного, так і з додаткових);

2) готівку, що надійшла у вигляді виторгу підприємства або приватного підприємця за реалізовану продукцію, товари, роботи або послуги.

Якщо готівка надійшла в касу з власних поточних рахунків (як з основного, так і з додаткових) в установах банків у межах наявних на них коштів, то вона повинна використовуватися виключно на вказані в чеку цілі, що не суперечать чинному законодавству (у тому числі нормативним актам НБУ).

Банк наділений правом здійснювати контроль за цільовим використанням коштів. У зв'язку з цим підприємства й індивідуальні підприємці повинні надавати обслуговуючій установі банку (на її вимогу) звітні платіжні і розрахункові документи (касові і товарні чеки, квитанції до прибуткових касових ордерів, податкові накладні, договори купівлі-продажу, акти закупівель, рахунки-фактури тощо), які б підтверджували проведені цільові витрати готівки.

Якщо це готівковий виторг підприємств або індивідуальних підприємців, то можливі два варіанти, залежно від відсутності або наявності податкової заборгованості у такого підприємства чи приватного підприємця:

1) варіант перший - якщо податкова заборгованість відсутня, то готівковий виторг може використовуватися ними для забезпечення господарських потреб, а також на виплати, пов'язані з оплатою праці (на виплату заробітної плати, заохочень, усіх видів допомоги, компенсацій тощо);

2) варіант другий - якщо є податкова заборгованість, то готівковий виторг може використовуватися ними для забезпечення господарських потреб, однак виплати, пов'язані з оплатою праці, у цьому випадку з виторгу не проводяться, а здійснюються виключно за рахунок коштів, отриманих з установ банків.

При цьому підприємства й індивідуальні підприємці незалежно від наявності у них податкової заборгованості можуть провести розрахунки з бюджетами і державними цільовими фондами в готівковій формі за податками й обов'язковими платежами та іншими платежами, передбаченими статтею 1 Указу Президента України від 04.03.98 р. №167/98. Згідно з Указом, податковою заборгованістю визнаються суми неоплачених у встановлені терміни податків, зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових платежів до бюджетів і державних цільових фондів, пені, штрафів та інших санкцій, передбачених законодавством і застосованих у встановленому порядку за невчасну сплату податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових платежів до бюджетів і державних цільових фондів, що підлягають стягненню в безспірному порядку.

Таким чином, підприємства й приватні підприємці не можуть однаковою мірою вільно вибрати будь-яку форму розрахунків - готівкову чи безготівкову.

Оформлення касових операцій

Документом, на підставі якого приймають у касу готівку, є прибутковий касовий ордер (тип. ф. КО-1) підписаний головним бухгалтером підприємства, або особою на це уповноваженою. Готівку з каси видають за видатковим касовим ордером (тип. ф. КО-2), платіжними відомостями та іншими документами, засвідченими спеціальним штампом, який замінює касовий ордер.



загрузка...