загрузка...
 
Управління командою проекту
Повернутись до змісту

Управління командою проекту

Команда проекту – це група співробітників, які безпосередньо працюють над здійсненням проекту. Ця група створюється на період реалізації проекту і після його завершення розпускається.

Система управління командою проекту охоплює організаційне планування, кадрове забезпечення проекту, створення команди проекту, а також виконує функції контролю і мотивації трудових ресурсів проекту для ефективного ходу робіт і завершення проекту. Система спрямована на керівництво і координацію діяльності команди проекту, використовує стилі керівництва, методи мотивації, адміністративні методи, підвищення кваліфікації кадрів на всіх етапах життєвого циклу проекту. На рис. 5.1 показана структура системи управління командою проекту.

Під час організації роботи над проектом необхідно вирішити два головні завдання:

формування команди проекту;

організація ефективної роботи команди.

Слід зазначити, що учасники проекту – категорія ширша, ніж команда проекту.

Очевидно, що кількість людей у команді визначається обсягом робіт, передбачених проектом. Як правило, лідери (менеджери) функціонально і (або) предметно орієнтованих груп фахівців і складають команду управління проектом.

Існує два основних принципи формування команди для управління проектом.

1. Провідні учасники проекту – замовник і підрядник (крім них, можуть бути й інші учасники) – створюють власні групи, які очолюють керівники проекту відповідно від замовника і підрядника.  Ці керівники підпорядковуються єдиному керівникові проекту. Залежно від організаційної форми реалізації проекту керівник від замовника або від підрядника може бути керівником всього проекту. Керівник проекту у всіх випадках має власний апарат працівників, які здійснюють координацію діяльності всіх учасників проекту.

2. Для управління проектом створюється єдина команда на чолі з керівником проекту. У команду входять повноважні представники всіх учасників проекту для здійснення функцій згідно з розподілом зон відповідальності.

Розрізняють чотири основні підходи до формування команди:

цілеспрямований (що ґрунтується на цілях);

міжособистісний;

рольовий;

проблемно-орієнтований.

Рисунок 5.1 – Структура системи управління командою проекту

Розглянемо їх більш детально.

Цілеспрямований підхід (ґрунтується на цілях) дозволяє членам команди краще орієнтуватися в процесах вибору і реалізації спільних групових цілей реалізації проекту.

Міжособистісний підхід сфокусований на поліпшенні міжособистісних відносин у команді і ґрунтується на тому, що міжособистісна компетентність збільшує ефективність діяльності команди. Його мета – збільшення групової довіри, заохочення спільної підтримки, а також збільшення внутнішньокомандних комунікацій.

Рольовий підхід – проведення дискусії і переговорів серед членів команди щодо їх ролей; передбачається, що ролі членів команди частково перекриваються. Командна поведінка може бути змінена в результаті зміни їх виконання, а також індивідуального сприйняття ролей.

Проблемно-орієнтований підхід (через вирішення проблем) передбачає організацію заздалегідь спланованої серій зустрічей із групою фахівців у рамках команди, що мають загальні організаційні відносини і цілі. Підхід передбачає послідовний розвиток процедур вирішення командних проблем і потім досягнення головного командного завдання.

Головна мета формування команди – самостійне управління і вирішення проблемних питань, що виникають у ході реалізації проекту. Цей процес не може реалізовуватися відразу, а впродовж тривалого часу. Нерідко команді перешкоджає ефективно працювати саме керівництво або менеджер.

Система управління персоналом проекту охоплює методи, процедури, програми управління процесами, пов'язаними з людськими ресурсами, і забезпечує їх постійне вдосконалення.



загрузка...