загрузка...
 
1.3.4. Механізми зношування інструменту
Повернутись до змісту

1.3.4. Механізми зношування інструменту

Природу зношування лез різальних інструментів можна пояснити такими механізмами появи площадки зношування: механічним, адгезійно-втомним (адгезійним), абразивним, термовтомним (термічним), дифузійним, окисним (хімічним) і евтектичним.

Принциповою особливістю умов контактування (тертя) при різанні є наявність тонкого шару оброблюваного матеріалу, загальмованого (прилиплого, привареного) на контактних поверхнях інструменту. Причому зі збільшенням швидкості різання (збільшенням температури) товщина цього шару може як збільшуватись, наприклад, при обробці сталей при температурах різання до 300?С, так і зменшуватися, а при дуже високих температурах різання він може переходити навіть у рідкий стан. Таким чином, контактування оброблюваного матеріалу з інструментульним відбувається, як правило, через взаємодію із загальмованим шаром, стан якого залежить від прийнятих умов оброблення різанням: загальмований шар, що складається з оброблюваного матеріалу, може перебувати у стійкому стані схоплювання з інструментульним матеріалом або в нестійкому стані, коли спостерігається його переміщення щодо інструментульного матеріалу. В умовах стійкого стану, коли немає відносного переміщення на границі «інструментульний матеріал - загальмований шар», зношування відсутнє. Наприклад, площадка на передній поверхні, що приєднується з одного боку до різальної кромки, а з іншого - до початку лунки зношування (див. рис. 1.49).

В умовах нестійкого стану, коли в загальмованому шарі тривають пластичні деформації зрушення й він, руйнуючись, переміщається по контактній поверхні інструментульного матеріалу, спостерігається процес зношування, тобто поступового руйнування у вигляді мікрочастинок (при механічному, абразивному, адгезійному і хімічному зношуванні), у вигляді перенесення хімічних компонентів, що входять до складу інструментульного матеріалу, у результаті взаємного розчинення з контактним шаром оброблюваного матеріалу (дифузійне зношування) або у вигляді утворення рідкої фази з більш легкоплавких нових сполук, утворених у результаті хімічного синтезу компонентів інструментульного й оброблюваного матеріалів і газів з навколишнього середовища (евтектичне зношування). Встановлено, що на площадках контакту оброблюваного й інструментульного матеріалів в основному спостерігається умова нестійкого стану загальмованого шару, що й призводить їх до поступового руйнування - зношування.



загрузка...