загрузка...
 
2.3.2. Вплив умов обробки на допустиму швидкість різання. 2.3.2.1. Вплив оброблюваного матеріалу
Повернутись до змісту

2.3.2. Вплив умов обробки на допустиму швидкість різання. 2.3.2.1. Вплив оброблюваного матеріалу

На  допустиму швидкість різання значний вплив мають фізико-механічні властивості оброблюваного металу. Цей вплив визначається в основному тепловиділенням у процесі різання й розподілом теплоти між стружкою, заготівкою, різцем і навколишнім середовищем.

Вплив оброблюваного матеріалу на  допустиму швидкість різання враховується поправковим коефіцієнтом.

Швидкість різання, з якою можна обробляти даний матеріал, при прийнятій стійкості інструменту є однією з характеристик його оброблюваності. Чим вища допустима швидкість різання, тим за інших рівних умов краща оброблюваність даного матеріалу.

Залежно від межі міцності сталі при розтягуванні sв  допустима швидкість різання при заданій стійкості виражається залежністю

.

При обробці конструкційних,  вуглецевих і легованих незагартованих сталей різцями, оснащеними твердим сплавом,

x = 1.

У цьому випадку, якщо при обробці з sв = 750 МПа швидкість різання, що допускається різцем, взяти за одиницю, то при інших значеннях sв поправковими коефіцієнтами на швидкість різання будуть значення :

sв,  МПа

400-500

500-600

600-700

700-800

800-900

900-1000

Коефіцієнт

1,66

1,36

1,15

1

0,88

0,79

З урахуванням коефіцієнта  швидкість різання для обробки сталі з деяким іншим значенням sв можна визначити за формулою

.

Залежно від твердості чавуну НВ швидкість різання, що допускається різцем при визначеній стійкості:

.

При роботі різцями, оснащеними пластинами із твердих сплавів, y = 1,25.

На швидкість різання, що допускається різальними властивостями різця, впливає стан оброблюваного матеріалу і поверхні заготовки. Так, якщо для гарячекатаної сталі швидкість різання взяти за одиницю, то для холоднотягнутої сталі необхідно ввести коефіцієнт, що дорівнює 1,1, тобто можна взяти швидкість різання на 10% вище. Для нормалізованої сталі цей коефіцієнт буде дорівнювати 0,95, для відпаленої - 0,9 і для поліпшеної - 0,8.

Якщо при обробці сталевої заготовки із прокату або кування без кірки (кірка зрізана на попередньому проході або протравлена) швидкість різання взяти за одиницю, то у випадку обробки сталевого виливка швидкість різання зменшується (коефіцієнт дорівнює 0,9). Тверда кірка, що вийшла на чавунній заготовці після лиття, окалина - після кування й гарячого прокату сталі - різко підвищують зношування інструменту і у зв'язку із цим знижують швидкість різання (окалина на 10-20%, кірка на 20-40%).



загрузка...