загрузка...
 
Розділ 4. ТЕРМОЕКОНОМІЧНА МОДЕЛЬ ПОРІВНЯЛЬНИХ РОЗРАХУНКІВ ДЛЯ ВИБОРУ УСТАТКУВАННЯ СИСТЕМ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ. 4.1. Рівняння термоекономічних показників. 4.1.1. Загальні положення
Повернутись до змісту

Розділ 4. ТЕРМОЕКОНОМІЧНА МОДЕЛЬ ПОРІВНЯЛЬНИХ РОЗРАХУНКІВ ДЛЯ ВИБОРУ УСТАТКУВАННЯ СИСТЕМ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ. 4.1. Рівняння термоекономічних показників. 4.1.1. Загальні положення

         Відповідно до методології термоекономічного аналізу, викладеної в розділі 1.7, після визначення ексергетичної ефективності порівнюваних систем переходять до складання рівнянь, що описують баланс ексергетичної вартості. На базі вказаних балансових рівнянь отримують вирази для розрахунку критеріїв, що характеризують термоекономічну досконалість порівнюваних об’єктів або систем.

         Безумовно, головним термоекономічним показником при порівнянні різних видів основного устаткування систем теплопостачання є ціна ексергії потоку продукту сР. Ця величина комплексно враховує фінансові витрати, обумовлені недосконалістю перетворення енергії і витрати на створення і експлуатацію устаткування або системи в цілому.

         Що стосується інших термоекономічних показників, наведених в розділі 1.7, то вони, головним чином, необхідні при виконанні подальших оптимізаційних розрахунків і в рамках порівняльних розрахунків мають другорядне значення.

         Наведені вище методи оцінки систем теплопостачан-ня за питомою вартістю енергоспоживання або величиною енер-гетичної ефективності не дозволяють дати однозначну відповідь на пріоритет тієї або іншої системи без проведення економічного розрахунку. Поєднання ексергетичного і економічного аналізів у термоекономіці істотно прискорює процес вибору в багатоваріа-нтності схемних рішень на одні й ті сами параметри функціонування і цільове призначення даних енергоперетворюючих систем.

Так, наприклад, для системи нагріву води за допомогою теплоелектронагрівачів має місце найбільш значна питома вартість енергоспоживання, але при цьому мінімальні інвестиційні витрати і ухвалення рішення на базі техніко-економічного розрахунку для такої системи не становить певних труднощів. Проте якщо електронагрів використовувати в комбінації з іншими системами теплогенерації або термотрансформації, то оптимізація пайового співвідношення теплопродуктивності компонентів вимагає іншої розрахункової бази. У цьому випадку застосування термоекономічного підходу раціональніше з різних точок зору, ніж виконання комплексу роздільних розрахунків.

Точність термоекономічних розрахунків здебільшого визначається стабільністю цін як на енергоносії, так і на теплотехнічне устаткування. При створенні програмних продуктів для подібних розрахунків необхідно перш за все сформувати досить обширну базу даних за економічними показниками теплоенергетичного устаткування. Пропонований у подальшому розгляді ряд орієнтовних значень питомих показників потрібно використовувати при розрахунках з урахуванням коригування, пов'язаного з оновленням цін і тарифів.

При виконанні термоекономічних розрахунків потрібно точно дотримуватися відповідності за кількістю і рівнем ексергетичних потоків вибраним межам системи, оскільки це може істотно впливати на структуру балансових рівнянь і показники розрахунку, це значення найчастіше пов'язане з включенням у межі системи насосного і вентиляторного устаткування для переміщення середовищ, що беруть участь в енергообміні даної установки або системи.



загрузка...