загрузка...
 
Ангіогенез
Повернутись до змісту

Ангіогенез

Утворення нових судин - ангіогенез (неоваскуляризація) - є характерним явищем для процесу загоювання ран, зокрема такого його компонента, як формування особливого різновиду тканини - грануляційної.

Вважають, що причиною новоутворення кровоносних судин є ангіогенетичні фактори (ангіогеніни). Ангіогенетичну активність виявляють деякі відомі сьогодні фактори росту, зокрема фактор росту фібробластів, фактор росту ендотеліоцитів, трансформаційні фактори росту ? і ?.

Процес ангіогенезу відбувається механізмом відпупковування від "материнської" кровоносної судини і складається, по суті, з чотирьох послідовних подій (рис. 19):

1) ферментне розщеплення базальної мембрани "материнської" судини. У місці такої деградації відбувається формування ендотеліальної "бруньки", з якої й буде утворено нову судину;

2) міграція ендотеліальних клітин із "бруньки" у напрямку дії ангіогенетичного стимулу;

3) проліферація ендотеліоцитів якраз за переднім краєм клітин, що перебувають у стані міграції;

4) дозрівання ендотеліальних клітин з організацією їх у капілярну трубку.

Новоутворені капілярні судини мають недостатньо щільні міжендотеліальні контакти, що зумовлює легкий вихід з плазми крові в позасудинний простір білків та червонокрівців. Саме цим і пояснюється розвиток характерного для грануляційної тканини набряку.



загрузка...