загрузка...
 
Висновки
Повернутись до змісту

Висновки

Таким чином, з метою підвищення ефективності функціональної підсистеми виготовлення у роботі показана можливість управління процесом механічної обробки різанням. Для вирішення цього завдання використані методи діагностування поточного стану різального інструменту, визначення фактичного його ресурсу і прогнозування моменту відмови. Проведені дослідження показали, що прогнозування фактичного ресурсу інструменту можливе на основі кореляційної залежності між зносом різального леза і рівнем акустичного сигналу, що супроводжує процес різання.

Уперше показана можливість управління режимом різання (швидкість різання v, подача S, глибина різання t) механічної обробки на основі прогнозування фактичного ресурсу різального інструменту із досягненням діагностичною ознакою свого граничного значення для конкретної комбінації інструментального і оброблюваного матеріалів. Проведені дослідження показали, що здійснювати прогнозування моменту підналагодження технологічної системи залежно від ступеня зносу різального леза можна із достатньою мірою точності  за результатами оцінки похибки розміру деталі в процесі обробки. Цей параметр є діагностичною ознакою, яка найбільш повно і комплексно характеризує загальний поточний стан оброблювальної системи і з допустимою похибкою своєчасно може сигналізувати про момент, коли необхідне проведення підналагодження технологічної системи або потрібна заміна зношеного інструменту.

Методики оцінки і прогнозування фактичного ресурсу різального інструменту і управління режимами різання, які розглянуті у роботі, можуть бути використані і при підвищенні ефективності процесів виготовлення інших машинобудівних виробів виробничо-технічного призначення. Як основа для розрахункової оцінки процесу різання поліграфічних матеріалів запропонована структурна модель, що дозволяє розглядати цілісну систему процесів, які визначають на виході ефективність комплексу «процес-обладнання-інструмент».

Деформаційні процеси під час різання поліграфічних матеріалів розглянуто з урахуванням властивостей реологій контакту і кінетичної теорії міцності, згідно з якою основною характеристикою міцності є час очікування руйнування (довговічність) при заданому напруженні.

Визначені залежності характеру акустичного сигналу від властивостей поліграфічних матеріалів при зміні умов різання. Для підвищення ефективності, точності і якості процесу різання поліграфічних матеріалів, а також проектування оптимальних конструкцій паперорізального обладнання розроблена методика діагностування поточного стану, визначення фактичного ресурсу і прогнозування моменту погіршення експлуатаційних властивостей різального інструменту, що є основним під час вирішенні завдань прогнозування і планування операцій технічного обслуговування машин.

Результати проведених експериментальних досліджень дозволяють розробити науково обгрунтовані рекомендації з оптимізації різального інструменту, параметрів режиму обробки, впровадження систем контролю за поточним станом паперорізального ножа.

Вивчення механічних характеристик поліграфічних матеріалів дозволяє сформулювати сукупність вимог до процесу, параметрів паперорізального обладнання і складових його деталей для досягнення необхідного рівня ефективності.

Поєднання теоретичної та емпіричної моделей дає можливість практично здійснювати об'єктивний контроль за станом інструменту на етапі експлуатації, забезпечувати виробників паперорізального обладнання інформацією про необхідність доопрацювань конструкцій на стадії проектування. Застосування результатів теоретичних досліджень механізму навантаження і зношування ножа, що базуються на кінетиці руйнування металів, дозволяє вирішувати питання, пов'язані зі створенням інтегрованої системи управління електронними даними про виріб на різних етапах ЖЦ від початку розроблення до утилізації.

Використання результатів розробленого методу технічного діагностування і прогнозування фактичного ресурсу важливе для вдосконалення технологічного процесу експлуатації машинобудівної продукції виробничо-технічного призначення в умовах автоматизованого виробництва і підвищення її конкурентоспроможності.



загрузка...