загрузка...
 
ЗАСОБИ СИМПТОМАТИЧНОЇ ТЕРАПІЇ СУДОМ
Повернутись до змісту

ЗАСОБИ СИМПТОМАТИЧНОЇ ТЕРАПІЇ СУДОМ

Причини появи судом можуть бути різними: інтоксикація лікарськими препаратами (стрихнін, коразол, бемегрид, новокаїн та ін.) або отрутами (інсектицидами, фосфорорганічними сполуками), інфекційні захворювання (менінгіт, грип та ін.) тощо. Судоми можуть мати клонічний і тонічний характер.

Для лікування нападів судом частіше за все застосовують препарати із груп наркотичних лікарських засобів, снодійних засобів, транквілізаторів, а також міотропні спазмолітики, міорелаксанти. магнію сульфат. Основою механізму їх дії є здатність пригнічувати моторні зони кори головного мозку і зменшувати рефлекторну активність ЦНС.

Частіше за все для купірування судом різного генезу застосовують транквілізатор сибазон (седуксен, реланіум), який вводять внутрішньовенно по 2-4 мл ампулованого розчину. Препарат активує ГАМК-ергічні синапси у ЦНС. Він пригнічує судомні розряди в гіпокампі, зменшує активацію пірамідних клітин кори мозку та нейронів мозочка. У великих дозах сибазон проявляє міорелаксуючий ефект за рахунок гальмування мотонейронів спинного мозку.

Із групи барбітуратів для купірування судом частіше за все застосовують тіопентал, гексенал - внутрішньовенно. Іноді ці препарати вводять ректально або внутрішньом`язово. Можна використати також барбаміл і етамінал-натрій внутрішньом`язово. Основний механізм дії барбітуратів полягає у пригніченні моторних зон кори, гіпокампу, аферентних шляхів і полісинаптичних рефлексів спинного мозку. Суттєвим обмеженням до застосування цих препаратів є їх пригнічувальний вплив на дихальний центр, а також меншою мірою виражене пригнічення судинорухового центру.

Іноді як протисудомний засіб застосовують у вигляді клізм хлоралгідрат (у поєднанні з обволікаючими засобами). Дія препарату при цьому розвивається через 40-60 хвилин, тому частіше його застосовують для попередження рецидивів судом.

 Магнію сульфат вводять для купірування судом внутрішньовенно або внутрішньом`язово. Іони магнію витісняють іони кальцію у синапсах. Це супроводжується порушенням спряження між процесом збудження пресинаптичної мембрани і виходом медіатору у синаптичну щілину. Порушується синаптична передача у полінейронних ланцюгах, у тому числі й у судомних осередках. Внутрішньовенно магнію сульфат потрібно вводити повільно через небезпеку пригнічення дихання.

Якщо введення вищеназваних препаратів не супроводжується припиненням судом, то звертаються до інгаляційного наркозу закисом азоту. Крайнім заходом, пов`язаним із необхідністю інтубації трахеї і переведенням хворого на штучну вентиляцію легенів, є застосування засобів для наркозу в комбінації з міорелаксантами (тубокурарин та ін.). Дані препарати використовуються тоді, коли купірувати тяжкі судомні напади іншими засобами не вдається.



загрузка...