загрузка...
 
ЗАСОБИ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ МАНІЙ
Повернутись до змісту

ЗАСОБИ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ МАНІЙ

Для лікування маній використовують препарати літію (літію карбонат, літію оксибутират). Ці препарати мають вузьке застосування в психіатрії: вони здатні попереджувати й усувати маніакальні прояви психозів з їх симптоматикою (ейфорія, легковажність, надмірний оптимізм, маніакальні ідеї, мовне та рухове збудження та ін.).

Фармакодинаміка

Точний механізм дії солей літію не з`ясований. Іони літію здатні заміщати іони натрію у клітинах. Літій через швидкі натрієві канали входить всередину клітини, де частково заміщає іони натрію. Однак літій повільно виводиться із клітин, що впливає на процеси деполяризації мембран клітин. Крім того, літій зменшує на синаптичному рівні вивільнення норадреналіну і дофаміну. Крім того, літій впливає на вторинні посередники (інозитол і діацилгліцерол) в системі передачі збудження з a-адренорецепторів і М-холіно-рецепторів. Є дані про те, що літій блокує аденілатциклазу і таким чином знижує утворення цАМФ всередині клітин. У результаті всіх вищеназваних механізмів нормалізуються процеси деполяризації і реполяризації мембран, синтез і вивільнення медіаторів, спряження передачі збудження з рецепторів на клітини органів і т.д. Під впливом тривалого застосування літію відбуваються втрата організмом натрію, магнію, води і затримка іонів кальцію.

Фармакокінетика

При ентеральному введенні солі літію добре всмоктуються із кишечника, потрапляють у кров і повільно проникають через гематоенцефалічний бар`єр. Виводяться препарати літію нирками.

Найбільш поширеним препаратом є літію карбонат. Дія препарату розвивається через 2-6 тижнів. Тривалість лікування не менше ніж 2 роки. Зате ремісії тривають 10-12 років і довше. Успіх лікування залежить від дотримання точності в режимі приймання препарату. Добові дози індивідуальні і коливаються від 0,6 до 1,6 г. Завдання лікаря полягає в підтриманні стабільної концентрації препарату в крові та мозку. Концентрація літію в плазмі крові повинна бути в межах 0,6-1 мекв/л.

Показаннями до застосування солей літію є профілактика і лікування маніакальних станів.

Побічні ефекти

Застосування препаратів літію може супроводжуватися такими побічними ефектами, як диспепсія, тремтіння кінцівок, підвищена втомлюваність, сонливість, головний біль, дисфункція щитовидної залози, діарея, поліурія, спрага, порушення балансу електролітів і розлади функції нирок.

При отруєнні солями літію (можливе при передозуванні препаратів літію, при зниженому рівні натрію в організмі: безсольова дієта, застосування сечогінних препаратів та ін.) спостерігаються блювання, діарея, атаксія, судоми та інші ознаки. У тяжких випадках розвивається кома і можлива смерть пацієнта. Лікування гострих отруєнь солями літію спрямоване на швидке виведення літію із організму. Для цього призначають осмотичні діуретики (маніт), натрію гідрокарбонат. У тяжких випадках показаний гемодіаліз.



загрузка...