загрузка...
 
1.3 Розділювальні гідропанелі
Повернутись до змісту

1.3 Розділювальні гідропанелі

На рис. 1.3.1 а й б показані схеми розділювальної панелі типу Г53-1 конструкції ЕНДМВа. Панель складається із запобіжного клапана високого тиску 27, клапана низького тиску (розвантажувального) 7 і зворотного (розділювального) клапана 17. Панель працює в такий спосіб. При швидких ходах поршня циліндра 2 масло від насоса високого тиску 20 надходить по трубопроводу 21 у порожнину 1 циліндра. Одночасно масло від насоса швидких ходів 10 по трубопроводу 9 спрямовується в проточки 16 і 15 зворотного клапана 17, відтискаючи останній нагору (за схемою), і далі через проточку 14 надходить у трубопровід 21, додаючись до масла, що нагнітається насосом 20 високого тиску. Максимальний тиск у системі нагнітання насоса 10 обмежується настроюванням пружини 6 клапана 7 низького тиску. По закінченні швидкого ходу тиск у порожнині 1 циліндра (а отже, і в порожнинах 11 і 12) стане вищим за тиск, обумовлений настроюванням пружини 6 клапана, і золотник 13 переміститься у верхнє за схемою положення, при якому насос 10 буде зливати масло в бак через порожнину 8 з тиском настроювання пружини 6.

Тиск масла в порожнині 25 і пружина закривають зворотний клапан 17, розділяючи порожнини високого й низького тиску. Існують розділювальні гідропанелі, де золотник 13 клапана 7 має східчасту конструкцію, що утворює камеру, яка каналами з'єднана із трубопроводом 21 і порожниною 1 циліндра 2. Коли по закінченні швидкого ходу тиск у порожнині 1 циліндра й, отже, у камері буде вищим за тиск настроювання пружини 6 клапана 7, масло від насоса 20 високого тиску, діючи на буртик золотника 13, піднімає останній нагору (за схемою), з’єднуючи насос 10 через проточку й порожнину 8 з баком. Все масло, що нагнітається насосом 10, зливається в бак (насос розвантажується). При цьому зворотний клапан 17 закривається. Величина максимального тиску в порожнині 1 циліндра 2 регулюється настроюванням пружини 3 запобіжного клапана високого  тиску  27.  Масло  від  насоса  20  надходить  по трубо- проводу 21 у порожнини 23 і 19 золотника 24. З порожнини 19 масло через отвір 18 малого діаметра (демпфер) може потрапити в порожнину 26. При тиску в системі нагнітання насоса 20, меншому, ніж тиск, що відповідає настроюванню пружини 3, кулька 4 притиснута до свого  сідла,  закриваючи порожнину  26.  Тиск  у  порожнинах  26, 19  і  23 однаковий.

Однак унаслідок того, що діаметр золотника 24 у нижній частині   менший   його  діаметра   в  порожнині  23,  надлишкова

 

Рисунок 1.3.1 - Розділювальна гідропанель типу Г53-1

сила, що утворюється внаслідок різниці площ, і сила пружини 5 притискають золотник 24 до нижнього буртика порожнини 23, ізолюючи її від порожнини 22.При підвищенні тиску в системі нагнітання насоса 20 до значення, що відповідає тиску настроювання пружини 3, кулька 4 віджимається, з’єднуючи порожнину 26 з баком. Невелика кількість масла з порожнини 19 може зливатися в бак через отвір 18 і порожнину 26. При протіканні масла через отвір 18 між порожнинами 19 і 23, з одного боку, і порожниною 26, з іншого - створюється перепад тисків, що, діючи на всю робочу площу золотника 24 (у порожнинах 19 і 23), віджимає його нагору (за схемою), переборюючи дію сили пружини 5. При цьому порожнина 23 з’єднується з порожниною 22, через яку основний об’єм масла, що нагнітається насосом 20, зливається в бак. У системі нагнітання цього насоса зберігається тиск, на який настроєна пружина 3. Конструкція панелі дозволяє, якщо буде потреба, розвантажувати на бак обидва насоси шляхом з’єднання порожнини 26 з баком за допомогою спеціального крана або золотника. У цьому випадку тиск у системі нагнітання насоса 20 буде визначатися тільки дією сили пружини 5. Золотник 13 за допомогою пружини 6 переміститься в положення, показане на схемі. Масло, що нагнітається насосом 10, буде зливатися в бак через зворотний клапан 17 і порожнини 23 і 22 золотника 24.

Системи керування роботою здвоєних насосів високого й низького тиску із застосуванням описаного розділювального пристрою широко використовуються в гідросистемах затискних, транспортних та інших пристроїв агрегатних верстатів і автоматичних ліній.

У  гідросистемах  автоматичних  ліній  із  більшою  кількістю

послідовно працюючих груп циліндрів, що обслуговуються одним здвоєним насосом, а також і в деяких інших випадках доцільно застосовувати електричну систему керування розвантаженням насоса швидких ходів.

На рис. 1.3.2 показана схема розділювальної гідропанелі, що включає запобіжні клапани 1 і 3 обох насосів, електромагнітний золотник 5 розвантаження насоса низького тиску, розділювальний клапан 2 і підпірний клапан 4. Електромагніт золотника  5   включається  тільки  на  той  час,  упродовж  якого

 

Рисунок 1.3.2 - Розділювальна       Рисунок 1.3.3 - Принципова

гідропанель з електромагнітним    гідравлічна схема керування

золотником розвантаження                        роботою двох насосів

насоса:                                              фірми Геллєр

а - напівконструктивна схема;

б - принципова схема

необхідно подавати масло від насоса низького тиску. По закінченні швидкого переміщення механізмів електромагніт вимикається, і золотник 5 з’єднує порожнину 6 з баком, при цьому масло від насоса низького тиску зливається в бак через проточку 7, долаючи опір пружини 8 і підпірного клапана 4, за допомогою якого тиск розвантаження може регулюватися в межах  1 - 6 кгс/см2.

В автоматичних лініях фірми Геллєр для керування роботою здвоєного насоса застосовується золотник, що виконує функції розділового клапана й розвантажувального золотника (рис. 1.3.3). При підвищенні тиску в системі нагнітання насоса 5 високого тиску масло, що надходить по магістралі 1, переборюючи опір пружини 3, переміщає золотник 2. При цьому магістраль нагнітання насоса 4 низького тиску з’єднується з баком.

 

Рисунок 1.3.4 - Принципова гідравлічна схема керування розвантаженням насоса швидких ходів розподільними золотниками гідропанелі подач

На рис. 1.3.4 показана гідравлічна схема керування розвантаженням насоса швидких ходів розподільними золотниками гідропанелі подачі силових столів. При швидкому підведенні механізму подачі (рис. 1.3.4 а) масло від насоса 1 швидких ходів, пройшовши через розділювальний клапан 6, додається до масла, що нагнітається насосом робочої подачі 2, і через проточки розподільних золотників 3 і 4 надходить у передню порожнину циліндра 5 подачі. Порожнини циліндра 5 з’єднані між собою за диференціальною схемою, тому масло, що витісняється зі штокової порожнини циліндра 5, пройшовши через проточки розподільних золотників 3 і 4, додається до масла, що нагнітається насосами 1 і 2, збільшуючи тим самим швидкість швидкого переміщення механізму. При робочій подачі (рис. 1.3.4 б) масло від насоса 2 через дросель із регулятором (на схемі не показані) надходить у передню порожнину циліндра подачі. Розділювальний клапан 6 закритий під дією тиску масла в системі нагнітання насоса 2, і масло від насоса швидких ходів 1 зливається в бак із тиском розвантаження, тому що верхня розвантажувальна порожнина запобіжного клапана 7 проточками розподільного золотника 3 з'єднана із баком.



загрузка...