загрузка...
 
4.3 Гідроприводи автоматичного затиску заготівок у пристроях верстатів і автоматичних ліній
Повернутись до змісту

4.3 Гідроприводи автоматичного затиску заготівок у пристроях верстатів і автоматичних ліній

Керування автоматичним затиском заготівок у пристроях можна здійснювати за допомогою реверсивних золотників і розподільних гідропанелей.

За відсутності обмежень стосовно тиску затиску й відтиску для керування роботою циліндрів затиску застосовується двопозиційний реверсивний золотник 5У4322. У тих випадках, коли тиск затиску в усіх керованих розподільним гідроапаратом циліндрах повинен бути меншим робочого тиску в гідросистемі, або якщо тиск затиску повинен бути меншим тиску відтиску (в основному для клинових затискних пристроїв), застосовується розподільна гідропанель 5У4323 з редукційним і зворотним клапанами. Якщо занижений тиск затиску повинен бути тільки в частині циліндрів, керованих одним гідроапаратом, то для керування роботою всіх циліндрів застосовується реверсивний золотник 5У4322, а редукційний і зворотний клапани встановлюються в магістралі між золотником і тими циліндрами, у яких повинен бути занижений тиск.

Усі одночасно працюючі затискні циліндри автоматичної лінії або її ділянки можуть керуватися одним розподільним золотником. При цьому поршні циліндрів переміщаються не одночасно, а в послідовності, обумовленій величинами сил тертя в ущільненнях циліндрів і в напрямних механізмів.

За наявності великої кількості паралельно з'єднаних циліндрів затиску швидкості переміщення поршнів окремих циліндрів можуть бути значно вищими за середні (розрахун-кові). Однак це, як правило, не порушує нормальної роботи затискних пристроїв, оскільки маси переміщуваних циліндрами прихоплювачів невеликі й накопичена ними в процесі руху кінетична енергія не викликає неприпустимих за силою ударів при зупиненні.

Робочий тиск у системах затиску автоматичних ліній, який визначається необхідними силами затиску, з метою підвищення терміну служби насосів і надійності роботи гідроприводу звичайно вибирається в межах 20 - 50 кгс/см2 (рідше до 80 -100 кгс/см2), незважаючи на те, що вся апаратура розрахована на тиск 125 - 140 кгс/см2. Робочий тиск у системі фіксації доцільно обмежувати 10 - 25 кгс/см2 для запобігання поломці пальців або інших деталей механізмів фіксаторів або ушкодження оброблюваних на лінії заготівок при невлученні фіксаторів у призначені для них отвори. Послідовне включення в роботу циліндрів затиску по закінченні операції фіксації можна забезпечити двома способами: подачею гідравлічної команди, що реагує на підйом тиску в циліндрах фіксації, або подачею електричних команд від послідовного спрацьовування кінцевих вимикачів, що контролюють закінчення уведення фіксаторів. Як показує досвід експлуатації автоматичних ліній, перший спосіб є менш надійним, оскільки команда на затиск у цьому випадку може бути подана передчасно (наприклад, при заклинюванні фіксаторів стружкою або при упорі фіксаторів у заготівку при неточній зупинці транспортера). Операції затиску (як простого, так і клинового) можна контролювати гідрав-лічним реле тиску, що спрацьовує, коли тиск у системі затиску по закінченні ходу всіх циліндрів піднімається. Відходження прихоплювачів при простому затиску теж може контролю-ватися реле тиску. При клиновому затиску операцію відтиску можна надійно контролювати тільки електричними кінцевими вимикачами.

На одній ділянці лінії, як правило, одночасно працюють не більше 10 - 15 циліндрів фіксації; кількість одночасно працюючих циліндрів затиску може доходити до 30 - 40 і більше.

Для переміщення фіксаторів, як правило, досить застосо-вувати циліндри невеликих діаметрів - порядку 45 - 65 мм із ходами штоків 50 - 100 мм. Діаметри циліндрів затиску вибираються в межах 45 - 125 мм і в деяких, порівняно рідких, випадках до 150 мм. Хід штоків циліндрів, що обслуговують затискні пристрої з безпосереднім затиском, досить мати в межах 10 - 20 мм; із клиновим затиском – 75 - 100 мм. При зазначених параметрах циліндрів продуктивність насосів низького тиску, що обслуговують системи фіксації й затиску і здійснюють операції переміщення прихоплювачів, вибирається в межах 12 - 70 л/хв.

 

Рисунок 4.3.1 - Схема гідроприводу підтиску й затиску заготівок на ділянці автоматичної лінії: 1 - гідропанель 5У4324; 2 - гідропанель 5У4323; 3 - реверсивний золотник 5У4322; 4 - циліндр переміщення прихоплювачів; 5 - циліндри підтиску; 6 - циліндр затиску

Для   насоса   високого   тиску,   що   безпосередньо   виконує

операції затиску й підтримує в системі затиску постійний тиск у процесі обробки заготівки, досить мати продуктивність 5 л/хв (продуктивність цього насоса повинна бути більшою, ніж можливі витоки в усіх циліндрах і золотниках системи затиску).

На рис. 4.3.1 показана частина гідравлічної схеми гідро-приводу ділянки автоматичної лінії. За допомогою гідроприво-ду до оброблюваних заготівок підводять прихоплювачі, потім заготівки попередньо підтискаються й остаточно затискаються. Підведення прихоплювачів управляється розподільною гідро-панеллю 1 типу 5У4324 із вбудованим дроселем, що дозволяє регулювати швидкість переміщення прихоплювачів. Керування подтиском заготівок здійснюється гідропанеллю 2 типу 5У4323 з редукційним клапаном, що обмежує тиск подтиску. Затиск заготівок управляється реверсивним золотником 3 типу 5У4322. Операції затиску, підтиску й відтиску контролюються чотирма реле тиску. За необхідності забезпечити виконання затискних операцій, що вимагають великих об’ємів масла, впродовж короткого часу, заданого циклограмою роботи лінії, застосо-вуються пневмогідравлічні акумулятори.

 

Рисунок 4.3.2 - Схема гідроприводу фіксації й затиску заготівок на ділянці автоматичної лінії із застосуванням пневмогідравлічного акумулятора

Схема гідроприводу затиску й фіксації заготовок у пристрої автоматичної лінії із застосуванням пневмогідравлічного акумулятора показана на рис. 4.3.2. У цій схемі акумулятор 3 використовується для швидкого переміщення поршнів великої кількості гідроциліндрів. Високий тиск при затиску (вище тиску зарядки акумулятора) підтримується окремим насосом (див. рис. 1.4.2). У процесі роботи гідроприводу при включенні електромагніта 5 реверсивного золотника фіксації 6 масло спрямовується в циліндри фіксацій 7 по трубопроводу 4 як від насоса 2, так і з гідроакумулятора 3. При включенні електромагніта 9 реверсивного золотника затиску 10 масло спрямовується в циліндри затиску 8 не лише від насоса 2 і від гідроакумулятора 3 по трубопроводу 4, але й від окремого насоса 1 по трубопроводу 11. По закінченні швидких переміщень поршнів гідроциліндрів затиску 8 необхідний тиск у робочих порожнинах цих циліндрів, настроєний запобіжним клапаном затиску 12, підтримується насосом 1. При цьому витрати масла з гідроакумулятора припиняються, і насос 2 починає робити його зарядку. По досягненні в робочій порожнині гідроакумулятора заданого тиску насос 2 розвантажується. При поновленні витрат масла з гідроакумулятора розвантаження насоса 2 припиняється.



загрузка...