загрузка...
 
Робота 8  Визначення групи крові за системою АВ0 за допомогою цоліклонів
Повернутись до змісту

Робота 8  Визначення групи крові за системою АВ0 за допомогою цоліклонів

Для визначення групи крові у будь-якій системі використовують один і той самий принцип: забезпечують умови для здійснення реакції аглютинації еритроцитів у середовищі стандартних ізогемаглютинуючих сироваток або цоліклонів, що мають високий титр антитіл до досліджуваних антигенів еритроцитів.

Мета роботи -  визначити групу крові за системою АВ0.

Для роботи потрібні: біла фарфорова тарілка,  піпетки, предметне скло, олівець-склограф, кров  обстежуваного, закриті посудини з розчинами цоліклонів анти-А та анти-В, ізотонічний розчин натрію хлориду.

Хід роботи

Суху фарфорову тарілку поділити на 4 сектори склографом.

Зробити написи: “анти-А”, “анти-В”.

За допомогою відповідно маркованих піпеток по черзі нанести на поверхню тарілки у відповідний сектор по одній (0,1 мл) краплі цоліклонів анти–А та анти–В. Простежити, щоб не було бризок до сусідніх секторів. Цією ж піпеткою зробити краплю плоскою (не менше ніж 1,5 – 2 см у діаметрі).

Одну краплю доліджуваної крові за допомогою відповідно маркованої піпетки помістити на сухому предметному склі.

Куточками іншого сухого предметного скла перенести частину крові (0,01 мл) в обидві краплі цоліклонів. Куточки скла для різних цоліклонів мають бути різними.

Кров одразу розмішати з краплею цоліклона цим самим куточком предметного скла. Співвідношення крові й цоліклона повинно бути 1:10 ( змішана крапля має слабко-рожеве забарвлення).

Спостереження за перебігом реакції провести, погойдуючи тарілку протягом 2,5 хв.

Оцінка результатів та контроль

1  Аглютинація відсутня і з цоліклоном анти-А, і з цоліклоном анти-В. Отже, можна припустити, що досліджувані еритроцити не містять антигенів А і В, а кров належить до групи І (0, ??).

2  Аглютинація відбулася лише з цоліклоном анти-А. Отже, можна припустити, що досліджувана кров, власне, її формені елементи, містять лише антиген А і кров належить до групи ІІ  (А, ?).

3  Аглютинація відбулася лише з цоліклоном анти-В. Отже, можна припустити, що досліджувані еритроцити містять лише антиген В і кров належить до групи ІІІ( В, ?).

4  Аглютинація еритроцитів спостерігається в обох краплях цоліклонів. Отже, можна припустити, що досліджувані еритроцити  містять обидва антигени – А і В, а кров належить до групи ІV( АВ-).

При проведенні проб треба пам’ятати, що всі явища, що відбуваються у краплях більше ніж за 2,5 хв від моменту змішування, не будуть пов’язані зі специфічною аглютинацією, яка визначається у дослідженні, а можуть мати різні причини. Несправжня аглютинація еритроцитів може бути тоді, коли вони збираються у “монетні стовпчики”. Цю аглютинацію легко відрізнити від справжньої, якщо додати до 1 краплі крові 1-2 краплі ізотонічного розчину натрію хлориду. У даному разі несправжня аглютинація зникне.

Рекомендації щодо оформлення результатів роботи. Описати у формі пропонованої таблиці результати реакції аглютинації з цоліклонами анти-А і анти-В.

     Цоліклон,

         кров

Анти - А

Анти - В

І (0, ??)

 

 

ІІ ( А,?)

 

 

ІІІ ( В, ?)

 

 

ІV( АВ-)

 

 

У висновках відповісти на такі запитання:

Про що свідчить наявність/відсутність аглютинації досліджуваної крові з цоліклоном анти-А?

Про що свідчить наявність/відсутність аглютинації досліджуваної крові з цоліклоном анти-В?



загрузка...