загрузка...
 
1. Загальні закономірності метаболізму
Повернутись до змісту

1. Загальні закономірності метаболізму

В організмі відбувається безліч хімічних реакцій, які спрямовані на продукування енергії, синтез необхідних для нормальної життєдіяльності речовин, зберігання та реалізацію генетичної інформації, відновлення клітинних структур, взаємозв’язок із навколишнім середовищем, адаптацію до змін внутрішніх та зовнішніх чинників, тощо.

Існує термін, який досить часто ми використовуємо у повсякденному житті, – «обмін речовин», науковий синонім якого «метаболізм» (metabol – від грец. перетворення). Ці терміни використовують саме для характеристики тих реакцій, які відбуваються в живому організмі. Спрощене визначення цього поняття таке:

Подпись: Метаболізм (обмін речовин) – сукупність біохімічних перетворень в організмі, які забезпечують необхідними речовинами та енергією, що необхідні для його життєдіяльності.

 

Використання терміна «метаболізм» може бути в більш розширеному контексті й означати сукупність усіх реакцій від моменту надходження поживних речовин до утворення та виведення кінцевих продуктів обміну. В цьому разі метаболізм передбачає такі послідовні стадії:

надходження білків, ліпідів, вуглеводів, неорганічних речовин з продуктами харчування;

перетравлювання органічних речовин до більш простих та їх усмоктування в ШКТ;

транспорт сполук кров’ю від ШКТ до клітин організму;

біохімічні перетворення в клітинах різних органів та систем, у тому числі з утворенням кінцевих продуктів;

екскреція кінцевих продуктів обміну (СО2, NH3, сечовини, сечової кислоти, кон’югатів тощо).

Проте найчастіше під цим поняттям розуміють проміжний обмін (внутрішньоклітинний), що відбувається безпосередньо в клітинах, тобто сукупність усіх хімічних пере-творень клітин організму. Так, наприклад, виділяють метаболізм білків, метаболізм вуглеводів, метаболізм нуклеотидів тощо.

Зазначене трактування терміна «обмін речовин» досить умовне. В біохімії людини розглядають як хімічні перетворення, пов’язані з перетравлюванням та всмоктуванням окремих нутрі-єнтів, так і специфічні реакції, що відбуваються безпосередньо в клітинах.

 Розгляд будь-якого питання пов'язаний з використанням набору термінів, не винятком є і питання особливостей обміну речовин. Зазвичай використовують такі терміни:

Подпись: Метаболіти – проміжні продукти метаболічного шляху.Подпись: Метаболічний шлях – послідовність біохімічних перетворень, пов’язаних зі специфічним перетво-ренням сполук у не обхід-ні продукти.

 

Метаболічні шляхи можуть мати послідовний характер і становити лінійний ланцюг реакцій від субстрату до кінцевого продукту. В організмі також існують циклічні процеси (цикли), в яких початковий субстрат метаболічного шляху в результаті ланцюга реакцій відновлюється і знову бере участь у перетвореннях, тобто процес має замкнений характер.

Метаболічні шляхи поділяють не лише за видом послідовності реакцій у них, але й за біологічним значенням для життєдіяльності  організму.

Виділяють:

 

До головних метаболічних шляхів, наприклад, належать синтез ДНК, РНК, білків, цикл Кребсу, синтез жирних кислот, тощо. До специфічних метаболічних шляхів потрібно віднести метаболізм глюкуронової кислоти, сорбітолу, карнозину, анзерину тощо.

У клітинах організму відбуваються синтез і розпад сполук, тобто процеси, які мають взаємопротилежні напрям і кінцевий результат. Тому в метаболізмі виділяють:

 

Відповідно всі метаболічні шляхи в організмі поділяють на:

анаболічні – біохімічні перетворення, які спрямовані на синтез білків, ліпідів, вуглеводів тощо.

катаболічні – біохімічні перетворення, які містять реакції розщеплення сполук (гідроліз, окиснення, тощо).

Крім того, існують амфіболічні шляхи, які поєднують процеси катаболізму та анаболізму:

 

 Виходячи з визначення, катаболічний шлях може бути амфіболічним (тобто виконувати амфіболічну функцію) в разі, якщо його проміжні метаболіти вилучаються або використо-вуються для синтезу інших молекул. Схематично цей  процес має такий вигляд (літерами позначені умовні метаболіти):

 

У даному випадку катаболічний процес А?В?С?D є амфіболічним, тому що проміжний продукт В використовується для синтезу сполуки G.

 Амфіболічні шляхи надають метаболізму певної гнучкості, що дозволяє здійснювати більш точну регуляцію процесів. Крім того, гіпотетичне існування виключно процесів анаболізму та катаболізму, які мають протилежний напрям реакцій, створювало б цикли (футильні цикли), які б не мали ніякого метаболічного сенсу взагалі, що власне спостерігається при деяких патологічних станах.

 Для підсилення метаболічних шляхів, що необхідно, наприклад, для утворення більшої кількості енергії, в клітинах існують анаплеротичні реакції (поповнювальні). Послідовність таких реакцій продукує метаболіт, який потім може надходити в певний метаболічний процес, робота якого стане більш ефективною, тобто процес буде підсилений. Ілюстрацією анаплеротичних реакцій може бути така схема, де літерами позначені умовні метаболіти:

 

 З термодинамічної точки зору, всі анаболічні процеси є ендергонічними, тобто відбуваються з поглинанням енергії (реакції синтезу та відновлення). Відповідно катаболічні процеси – це екзергонічні, тобто супроводжуються виділенням енергії, яка акумулюється у високоенергетичних (макроер-гічних) сполуках (наприклад, АТФ, креатин-фосфат тощо); ці сполуки в подальшому використовуються для анаболічних перетворень.

Тобто між катаболізмом та анаболізмом існує взаємозв’язок, який реалізується на енергетичному рівні, а також на рівні субстратів. Катаболічні перетворення постачають енергію для реакцій синтезу.

Крім того, в ході катаболізму відбувається утворення простих сполук, які можуть бути використані для синтезу більш складних. У свою чергу, анаболізм постачає складні речовини для катаболізму, реакції якого перетворюють їх у більш прості й проходять з виділенням енергії. Схематично взаємозв’язок анаболізму та катаболізму ілюстрований на рис. 1.

АТФ, НАДН, НАДФН

 

АДФ, НАД, НАДФ

 

Анаболізм

 

Катаболізм

 

Прості продукти

 

Складні метаболіти

 

 

Рисунок 1 - Взаємозв’язок анаболізму та катаболізму на енергетичному рівні



загрузка...