загрузка...
 
4.1.5 Нахил грані
Повернутись до змісту

4.1.5 Нахил грані

Нахил грані - це зміна розміщення однієї з поверхонь деталі так, що деталь може бути змінена або до неї може бути додана одна або більше граней. Застосовуючи нахил граней, можна звести на конус грані деталі, що відливає у формі, або побудувати скоси на гранях. Нахил поверхні можна використовувати для задання нахилів при штампуванні або зачищенні при проектуванні елементів штампованої або литої деталі. Інший спосіб задання нахилу граней литих деталей полягає в завданні додатного або від’ємного кута конуса при ВЫДАВЛИВАНИИ або СДВИГЕ.

Коли до поверхні застосовується операція нахилу, то результат операції визначається напрямком виїмки і фіксованим ребром, гранню або площиною, тобто створеним зв'язком між напрямком нахилу і зафіксованою гранню. Ребра або осі можна вибрати для зазначення напрямку виїмки.

Для створення нахилу граней користувач може вибрати цілу грань або кілька дотичних ребер однієї грані. Залежно від розміщення фіксованої площини в результаті нахилу матеріал може додаватися або віддалятися. Для зазначення фіксованої площини і напрямку виїмки можуть використовуватися грані або робочі площини. За замовчуванням напрямок виїмки перпендикулярний до фіксованої площини, однак його можна змінити. Фіксована площина при цьому стає «точкою опори» для похилої грані.

Зафіксована верхня грані задає напрямок виїмки нагору:

 - всі суміжні грані нахиляються, додаючи матеріал під фіксованою площиною;

 - фіксована робоча площина розміщена відносно стосовно скривленої грані. Матеріал додається від обраних точок опори фіксованої площини.

Зафіксована нижня грань задає напрямок виїмки нагору:

 - всі суміжні грані нахиляються, видаляючи матеріал над фіксованою площиною;

 - матеріал віддаляється в напрямку виїмки, а нижня грань використовується при цьому як опора.

Зафіксована робоча площина. При завданні напрямку виїмки нагору:

 - матеріал додається під робочою площиною і віддаляється над нею під зазначеним кутом у напрямку виїмки;

 - матеріал додається під робочою площиною і віддаляється над нею в напрямку виїмки.

Зафіксовано зміщену площину. Напрямок виїмки нагору зазначено щодо фіксованої зміщеної робочої площини:

 - матеріал додається під фіксованою площиною під кутом, що виникає при перетинанні грані з фіксованою площиною;

 - матеріал додається від обраних точок опори фіксованої площини.

Застосування нахилу до поверхні, що має дотичні поверхні, приводить до аналогічних змін цих поверхонь. Дотичні поверхні змінюються відповідно до вихідної. Слід звернути увагу, що перше обране ребро визначає криву, яку можна вибрати для нахилу. Наприклад, якщо спочатку вибирається лінія, то не можна вибрати ребро із приєднаною дотичною.

Щоб додати поворот до існуючого елемента або одиничної поверхні, використовується інструмент НАКЛОННАЯ ГРАНЬ, піктограма  якого міститься на панелі інструментів КОНСТРУКТИВНЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ. Після клацання по піктограмі цього інструмента відкривається однойменне діалогове вікно, у якому необхідно задати напрямок виїмки деталі і кут нахилу, при цьому вершина кута нахилу міститься на фіксованому ребрі існуючого конструктивного елемента (і дотичних до нього), одному або кількох суміжних ребрах або фіксованій площині:

ТИП НАКЛОНА – зона, у якій вибирається метод задання нахилу від фіксованого ребра або фіксованої площини;

ФИКСИРОВАННОЕ РЕБРО – кнопка створення нахилу однієї грані, дотичної щодо одного або кількох суміжних фіксованих ребер;

 

ФИКСИРОВАННАЯ ПЛОСКОСТЬ - кнопка задання фіксованої площини, щодо якої буде створюватися нахил площин/граней. Фіксована площина визначає плоску грань або робочу площину, від якої здійснюється нахил обраних граней. При переміщенні курсора в графічній зоні на екрані з'являється стрілка, перпендикулярна або паралельна обраній площині. Нахил створюється перпендикулярно до обраної площини. За необхідності, утримуючи натиснутою клавішу CTRL, можна виключати окремі грані або ребра з набору;

КНОПКИ ВЫБОРА – кнопки задання напрямків виїмки, площини/грані або ребра для створення нахилу:

НАПРАВЛЕНИЕ ВЫЕМКИ – кнопка задання напрямку додавання/видалення матеріалу. У міру переміщення курсора в графічній зоні з'являється зображення вектора перпендикулярної або паралельної грані, що підсвічується. З появою потрібного вектора слід вибрати плоску грань, робочу площину, ребро або вісь;

ПОВЕРНУТЬ НАПРАВЛЕНИЕ ВЫЕМКИ – кнопка зміни напрямку виїмки на протилежний. Якщо вибрати ребра окремо, то нахил буде виконуватися для кожного також окремо;

ГРАНИ – кнопка задання плоскої грані або робочої площини, від якої здійснюється нахил обраних граней. У міру переміщення курсора на гранях у графічній зоні з'являються позначення, що зазначають фіксоване ребро і напрямок нахилу. Для зазначення кута користувач може клацанням мишки закріпити одне з ребер (верхнє або нижнє) і перемістити інше. Повторне клацання приводить до вибору ребра зазначеної грані. Напрямок виїмки перпендикулярний до цієї площини. Натиснути кнопку ПОВЕРНУТЬ НАПРАВЛЕНИЕ ВЫЕМКИ для зміни напрямку виїмки на протилежний. Якщо вибрати ребра окремо, то нахил буде виконуватися для кожного також окремо;

УГОЛ НАКЛОНА - кнопка задання кута нахилу. Можна ввести додтне або від’ємне значення кута явно або вибрати метод обчислення зі списку, що розкривається.

Алгоритм створення нахилу граней деталі:

Створити елемент, для якого необхідно виконати нахил граней або ребер.

Викликати команду НАКЛОННАЯ ГРАНЬ.

Вибрати тип похилої грані, натиснувши кнопку ФИКСИРОВАННОЕ РЕБРО або ФИКСИРОВАННАЯ ПЛОСКОСТЬ.

Вибрати напрямок виїмки або фіксовану площину/грань. При виборі однієї грані автоматично вигляділяються інші дотичні до неї грані, якщо вони існують:

 

для фіксованого ребра задати напрямок виїмки. Помістити курсор над гранню, робочою площиною, ребром або віссю таким чином, щоб з'явилося зображення вектора в потрібному напрямку виїмки, і клацнути мишкою;

для фіксованої площини вибрати фіксовану грань або робочу площину;

якщо необхідно, натиснути кнопку зміни напрямку ПОВЕРНУТЬ НАПРАВЛЕНИЕ ВЫЕМКИ для зміни напрямку виїмки на протилежний.

 

Зазначити грані, до яких застосовується нахил. У міру переміщення курсора на гранях у графічній зоні з'являються позначення, що зазначають фіксоване ребро і напрямок нахилу. За необхідності, утримуючи натиснутою клавішу CTRL, можна виключати окремі грані з набору.

Якщо нахил створюється для розділених граней (Split), то вибір крайки поділу приводить до вибору всіх дотичних суміжних граней. Крайка поділу в цьому випадку служить фіксованим ребром.

Ввести значення кута нахилу в текстове поле УГОЛ НАКЛОНА.

Натиснути OK.



загрузка...