загрузка...
 
Стратегія управління персоналом
Повернутись до змісту

Стратегія управління персоналом

Стратегія управління персоналом разом із продуктово-маркетинговою стратегією є ключовою функціональною стратегією організації. Для умов економіки України дана стратегія стає однією з головних не стільки через логіку планованого стратегічного розвитку, але все частіше як єдиний реально можливий стратегічний фактор. Інакше кажучи, значущі стратегічні зміни на різних рівнях управління, у тому числі й на рівні окремої організації, можна здійснити тільки за допомогою людського фактора. Фахівці з менеджменту стверджують, що єдиною значущою конкурентною перевагою для будь-якої організації на початку XXI ст. стають її людські ресурси. Причому у стратегічній перспективі значущість людського фактора буде зростати.

Стратегія управління персоналом - найважливіша підсистема загальної стратегії організації, подана у вигляді довгострокової програми конкретних дій з реалізації концепції використання й розвитку потенціалу персоналу організації з метою забезпечення її стратегічної конкурентної переваги.

Отже, кадрова стратегія належить до розряду функціональних стратегій, у яких завдання: реалізація загальної стратегії. Розглянемо основні форми кадрових стратегій.

Як було описано вище, стратегії на рівні всієї організації, які називаються корпоративними або загальними, умовно можна розділити на стратегії функціонування й стратегії розвитку.

Стратегії функціонування - лідерство в низьких витратах, диференціації й фокусування - відображають поведінку організації на ринку.

Стратегія лідерства за витратами відповідає кадровій стратегії, орієнтованій на залучення й закріплення працівників масових професій середньої кваліфікації. Для здійснення кадрової стратегії звичайно немає необхідності залучати наукові кадри з високим рівнем творчого потенціалу. Потреба в керівниках задовольняється за рахунок менеджерів адміністративного складу.

Кадрова стратегія, що відповідає стратегії диференціації, звичайно орієнтована на персонал вузької спеціалізації й максимально високої кваліфікації - науковців, дослідників, проектувальників. Менеджери в цьому випадку повинні мати якості лідерів.

Стратегії фокусування відповідає функціональна кадрова стратегія, аналогічна одній з описаних вище, з урахуванням того, що будуть потрібні працівники більш вузької спеціалізації.

Стратегії розвитку організації, такі, як зростання, стабілізація й скорочення, спрямовані на підвищення або збереження конкурентної переваги організації. Цим стратегіям відповідають певні кадрові стратегії.

Якщо фірма розвивається відповідно до стратегії зростання, то кадрова стратегія фірми повинна бути спрямована на залучення персоналу високої кваліфікації із творчими й підприємницькими задатками. Для залучення й закріплення персоналу фірма повинна створювати й підтримувати такі умови: належну систему оплати праці, мотивації й сприятливий морально-психологічний клімат, що сприяє творчості; постійне підвищення кваліфікації працівників; можливості службового й наукового зростання. Такі проблеми, як перепідготовка, соціальні гарантії, вихід на пенсію й інші тут мають другорядне значення.

Функціональна кадрова стратегія, у випадку, коли фірма розвивається відповідно до стратегії стабілізації, спрямована на залучення й закріплення кадрів, стабілізацію персоналу. У цьому випадку  менше потрібні працівники вищої кваліфікації, науковці. На перший план виступають проблеми внутрішнього переміщення кадрів і їх перенавчання, посилення соціальних гарантій, організація виходу на пенсію й ін.

Функціональна стратегія управління персоналом, яка відповідає тій або іншій стратегії функціонування або розвитку всієї організації, повинна ретельно узгоджуватися з усіма іншими функціональними стратегіями і бути невід'ємною частиною корпоративної або загальної стратегії розвитку організації в цілому.

Стратегія управління персоналом формується у вигляді планів або «програм дій», які базуються на інформації, зібраній на стадії аналізу внутрішнього середовища організації, і кадрового прогнозу - у вигляді системи аргументованих заяв про напрямки розвитку й майбутнього положення персоналу. Інструментами реалізації кадрової стратегії є поточна кадрова робота, управлінням персоналом, заходи щодо його розвитку, підвищення кваліфікації, вирішення соціальних проблем, винагорода й мотивація.



загрузка...