загрузка...
 
Розділ 3 Пізнавання світу 3.1 Мистецтво та наука
Повернутись до змісту

Розділ 3 Пізнавання світу 3.1 Мистецтво та наука

Що спільного у мистецтва і науки?

Розглядаючи можливості нетривіальних відповідей на це питання, ми поміщаємо в центр уваги революційні праці художників і теоретиків, що намагаються подолати розрив між мистецтвом і наукою, яким ми зобов'язані за епоху Відродження. Ці спроби вказують нам на ймовірне майбутнє, в якому мистецтво може відновити свою історичну роль такого собі межового переходу на культурному кордоні, а наука і мистецтво служитимуть джерелом натхнення один для одного.

Сьогодні наукове дослідження стало центром усіх культурних інновацій: його результати чинять визначальний вплив на мислення і соціальне життя. Необхідно, щоб культура брала участь у розробленні наукових планів, у проведенні досліджень та аналізі їх результатів. Необхідно, щоб художники були кровно зацікавлені в тому, що роблять і про що думають вчені, а вчені й технологи ? у художніх експериментах. Наше майбутнє лише збагатиться, якщо таке змішання областей інтересу буде визначати як мистецтво, так і науку.

Науково-технічні дослідження сьогодні належить розглядати в більш широкому контексті, ніж раніше: не просто як проведення чергових спеціалізованих технічних експериментів, але як культурну творчість і культурне висловлювання, що вже має на увазі елементи мистецтва. Про цінність подібних досліджень можна робити висновки як за їх дисциплінарними якостями або утилітарною користю, так і з естетичної, художньої точки зору. Так само, як у мистецтві, в науково-технічних дослідженнях можна з успіхом виокремлювати підтексти, їх зв'язки з більш загальними тенденціями культури, різні культурні конотації та поверхневі причини. Мистецтво, що виявляє технологічні та наукові рубежі, ? це дія, місце якої аж ніяк не в замкнутому і спеціально відведеному для «високочолих» куточку культури. Як і наука, мистецтво запитує про причини і наслідки технічних новацій.



загрузка...