загрузка...
 
Сонячна система
Повернутись до змісту

Сонячна система

За "околиці Сонця" прийнято брати той об'єм Галактики, в якому сучасними засобами можна спостерігати і вивчати зірки різних типів. Цей об'єм складається приблизно з 1,5 тисячі зірок. Відстань до дальніх зірок становить 20 пк (1парсек=3,3 світл. р.). На сьогодні досліджені майже всі зірки за винятком зовсім карликових.

У радіусі близько 5 парсек від Сонця досліджені абсолютно всі зірки. Їх налічується близько 100. Більшість із них ? це слабкі червоні карлики з масою в 3-10 разів меншою, ніж у Сонця. Зірок, схожих на Сонце, близько 6%. Білих і жовтуватих зірок з масами від 1,5 до 2 сонячних взагалі одиниці. Більше масивних зірок в околицях Сонця не знайдено, що вказує на їх велику рідкість.

Ученими також виявлено 7 білих карликів. Слабкий червоний карлик Проксима, компонент потрійної системи Alpha-Центавра, вважається найближчою від Сонця зіркою. Відстань до Проксими ? 1,31 пк, тобто світло від неї йде 4,2 року. Відстань від Сонця до ядра Галактики становить близько 30 тис. світлових років. Наше Сонце ? одна із зірок на периферії Галактики поблизу від її екваторіальної площини.

Відстань від Сонця до ядра Галактики становить близько 30 тис. світлових років.

Сонячна система являє собою групу небесних тіл дуже різних за розмірами і фізичною будовою.

До цієї групи входять: Сонце (жовтий карлик), вісім великих планет, десятки супутників планет, тисячі малих планет (астероїдів), сотні комет і незліченна безліч метеоритних тіл, що рухаються як роями, так і у вигляді окремих частинок. До 1979 р. було відомо 34 супутники і 2000 астероїдів.

У Сонячній системі залишилося 8 планет. Таке рішення ухвалене 24 серпня 2006 року в Празі на 26-й Асамблеї Міжнародного астрономічного союзу. Зі списку планет виключили Плутон.

Після переділу Сонячна система почала виглядати надзвичайно гармонійно:

– планети земної групи ? пояс астероїдів ? планети-гіганти ? пояс Койпера.

Основна маса системи зосереджена в Сонці (~99.9%), але 99% моменту кількості руху («запасу обертання» системи) пов'язано з рухом планет.

Усі планети умовно поділяються на 2 групи:

а) Меркурій, Венера, Земля, Марс ? планети невеликого розміру з густиною r=3-5,5 г/см3;

б) Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун ? планети-гіганти з невеликою густиною r=1-2 г/см3.

Необхідно також виділити пояс астероїдів, що займає місце між Марсом і Юпітером.

Орбіти всіх планет ? майже кола, і всі вони (за винятком орбіти Плутона) лежать приблизно в площині екліптики (у площині Сонячного екватора).

Усі планети обертаються навколо Сонця в одному напрямі (збіжному з напрямом обертання Сонця), як і майже всі супутники навколо своїх планет.



загрузка...