загрузка...
 
Рекомендації до написання рефератів
Повернутись до змісту

Рекомендації до написання рефератів

Зусилля повинні відповідати наміченій мети. Серйозна робота вимагає серйозних зусиль.

На першому етапі ? збір та просіювання джерел ? особливу увагу приділяємо реферативним журналам, новітнім публікаціям у наукових журналах та класиків теми, у тому числі іноземних.

Дані, особливо із недавніх публікацій, необхідно перевіряти на достовірність за допомогою перехресних посилань.

Фільтруючи джерела, шукайте інформацію за принципом повного висвітлення проблеми. Виберіть усе, що якось стосується проблеми. Перегляньте літературу за суміжними галузями, розгляньте альтернативні рішення.

Зазвичай епіграфи пишуться до робіт із гуманітарних наук. Але, поставивши епіграфом до роботи з економіки слова Остапа Бендера «Я не нальотчик, а ідейний борець за грошові знаки», ви виділите свою роботу із загальної маси. Ще один спосіб відзначитися ? словничок термінів, використаних у роботі. Словничок оформляється як додаток ? на окремому аркуші.

На сторінки робіт із природничих наук так і просяться ілюстрації. Малюнки бажано кольорові, обов'язково підписані та пронумеровані, якщо малюнки "здерті" з літератури - посилання обов'язкове. Перед розміщенням у документі WORD малюнки бажано обробити в растровому редакторі.

Останній штрих ? оформлення титульного аркуша. Якщо за всіма правилами ? нудно і непомітно. Тоді поверх нього робиться ще один аркуш, на якому та сама інформація оформлена яскраво і красиво. Можна продублювати назву англійською ? вражає. Не забудьте вказати науковий ступінь керівника.

Якщо ваша робота містить розумні думки і якщо вона належним чином оформлена, то викладач може 6 з п’яти балів і не поставити, але обов'язково запам'ятає.

P. S. Ідеї оформлення титульного аркуша можна почерпнути з молодіжних журналів і реклами в глянцевих виданнях. Оформляти титульний аркуш зручніше в COREL DRАW ? там легше маніпулювати об'єктами, вибудовуючи композицію.

Титульний лист повинен містити такі відомості.

Повне найменування міністерства (оформляється великими літерами, по центру).

Повне найменування навчального закладу (оформляється великими літерами, по центру).

Спеціальність (слово «спеціальність» оформляється великими літерами, а назва спеціальності ? малими літерами в лапках, з правого боку).

Кафедра (вказується кафедра, на якій виконується робота: оформляється великими літерами, з правого боку).

Вид роботи (оформляється великими літерами, по центру).

Найменування роботи (оформляється великими літерами, слово "тема" не пишеться) ? по центру.

Відомості про виконавця й особистий підпис (курс, форма навчання, ? оформляється малими літерами, рівняючи по лівому полю; П.І.Б. та підпис ? з правого боку);

Відомості про наукового керівника й особистий підпис (науковий ступінь, вчене звання, рівняти по лівому полю; П.І.Б. та підпис ? з правого боку).

Місцезнаходження навчального закладу (місто, малими літерами, внизу сторінки, по центру).

Рік виконання роботи (внизу сторінки, по центру).

У змісті вказуються номери перших сторінок розділів, пунктів і підпунктів, за винятком вступу, висновків, списку літератури, додатків, які не нумеруються.

Звичайно, за текстом повинна бути суцільна нумерація сторінок.

Як красиво написати вступ

Для остаточного доведення реферату в ньому не вистачає двох розділів: вступу і висновку. Ті, хто не має досвіду, вважають їх найважчими, хоча насправді вони надзвичайно прості. Головна хитрість полягає в тому, що хоча вступ і стоїть найпершим розділом, писати його потрібно в останню чергу. Поки робота на завершена, не варто витрачати час на "висмоктування висновку з пальця". Все одно нічого не вийде.

У вступі може бути самостійна тема, наприклад із числа "чергових" ? актуальність роботи. Під актуальністю розуміють значення того, про що написано в рефераті, для нас особисто, для інших людей, для всього людства, для науки, техніки, культури і т.п. Наприклад, у рефераті про Гюйгенса достатньо тільки перелічити прилади та пристрої, в яких сьогодні використовуються його відкриття, щоб отримати гарне введення. Вступ, що базується на актуальності, застосовують у навчальних рефератах як правило, а в контрольних рефератах він обов'язковий.

Якщо діяти нестандартно, тему вступу можна зробити "контрастною" до теми самого реферату. Наприклад, якщо реферат присвячений Гюйгенсу, то вступ можна присвятити розповіді про спусковий апарат "Гюйгенс", який зараз летить до Сатурна в складі космічної станції "Кассіні", а потім плавно перейти до людини, на честь якоі був названий апарат. Такий підхід зручний для творчих рефератів.

Як красиво написати заключення

Майже у всіх видах рефератів заключення можна оформляти у вигляді висновків. З висновками, як і зі вступом, теж пов'язана своя хитрість, про яку не всі знають. Справа в тому, що у висновках не повинно бути нічого, крім того, що є в основному тексті. Тобто висновки легко формуються на основі готового тексту. Важливо тільки зробити їх короткими та чіткими. Скільки висновків має бути , не має значення. Їх ніколи не буває більше або менше, ніж це випливає з основного тексту.

У контрольних рефератах, крім висновків, у заключенні можна вказати перспективні суміжні теми для дослідження - ті проблеми, які спливли в ході вашої роботи, але не були вами розкриті. Так, наприклад, з дослідження творчості Гюйгенса у галузі маятникових годинників може народитися цікава тема про те, як середньовічна реформація вплинула на розвиток годинникової промисловості у Швейцарії. Ця тема абсолютно не пов'язана з роботами Гюйгенса, але вона пояснює успіх швейцарської годинникової промисловості в наші дні й становить науковий інтерес.

Про списки літератури

Реферат не може обійтися без списку літератури. Ще краще, коли їх два. Це пов'язано з тим, що реферат ? не твір, і він, за визначенням, ґрунтується на першоджерелах. Навіть якщо ви підготували реферат з допомогою Інтернету, це не впливає на справу. Публікації в WWW ? це ті самі першоджерела, і їх теж потрібно вказати. Щоправда, на відміну від звичайних книг і статей при вказівці URL-адрес у списках літератури бажано вказувати і дату, коли ви отримали даний ресурс. Це пов'язано з тим, що інформація в Інтернеті швидко застаріває і часто змінюється. Щоб читачі вашого реферату могли оцінити актуальність першоджерел, вкажіть дату перегляду Web-ресурсу. Її вказують у кутових дужках, наприклад, так:

Цілком може статися, що під час перегляду Web-сторінок, раніше збережених на жорсткому диску, не вдасться встановити їх URL-адреси. У цьому разі потрібно переглянути ту саму Web-сторінку у вигляді коду HTML. Браузер Internet Explorer хороший тим, що при збереженні Web-сторінок вставляє в код HTML коментарі, де зазначено, з якої адреси сторінка була збережена. Щоб побачити адресу, відкрийте збережену сторінку в браузері і дайте команду Вид-У вигляді HTML. Адреса першоджерела знаходиться в початковій частині коду.

Під час збирання інформації в Інтернеті можуть потрапляти Web-сторінки, на яких уже є списки літератури з потрібної теми. Запитується: "Чи можна вказати цю літературу в своєму рефераті, якщо реально вона не використовувалася?" Відповідь позитивна: "Не тільки можна, а й треба!". Проте краще її виділити в окремий список. Використану літературу можна вказати в "Списку використаної літератури", а іншу ? в "Списку рекомендованої літератури" або в "Списку іншої літератури". Вказівка тієї літератури, якою ми не користувалися, знадобиться тим, хто буде читати вашу роботу.

Свої роботи завжди потрібно готувати так, щоб вони могли принести якомога більше користі, навіть якщо ви не сподіваєтеся, що їх хтось читатиме, крім викладачів. До речі, у вузах викладачі дуже часто роздають студентам теми навчальних рефератів в руслі власних досліджень у розрахунку саме на те, що ті знайдуть нові цікаві першоджерела. У таких випадках основна цінність реферату якраз і полягає в списку літератури.

Як оформити бібліографічне посилання і скласти бібліографію?

Бібліографічна посилання - це короткий бібліографічний опис джерела. Бібліографічні посилання бувають: внутрішньотекстові, підрядкові, затекстові.

Бібліографія ? це список літератури (зазвичай у порядку появи в основному тексті) з досліджуваного питання, побудований за принципами бібліографічного опису. Бібліографія звичайно міститься в кінці дослідження.

У тексті у квадратних дужках, як правило, встановлюється тільки номер посилання, що відповідає номеру в списку літератури.

Бібліографічний опис ? це набір поданих за певними правилами відомостей про книгу, статті, журналі і т. п. Бібліографічний опис дозволяє отримати більш-менш повне уявлення про видання (хто автор, яка тема, дата видання і т. д.).

Елементи бібліографічного опису поділяються т.зв. умовними розділовими знаками (УРЗ).

Найбільш важливі УРЗ:

: (двокрапка) ? відомості, що стосуються заголовка: Русский язык: учебник;

/ (коса риска) ? відомості про відповідальність (про редактора, укладача або про декілька авторів) / за ред. Ю.М.Караулова / І. І. Іванов, В. В. Ніколаєва, А. П. Панова та ін.

// (подвійна коса риса) ? початок другої частини бібліографічного опису, наприклад, відомості про збірник або журнал, в якому розміщена стаття // Вопросы языкознания. - 1995. -Т.5, № 2. - С. 13-21.

. ? (крапка й тире) ? відомості про видання. — 2-ге вид., К., 1998.  — К.: Наукова думка, 1993. – кількість сторінок. — 157 с.

Як оформити посилання на інтернет-джерело?

Інформація, розміщена на сторінці в Інтернеті, є електронним ресурсом віддаленого доступу. Опис електронних ресурсів локального і віддаленого доступу регулюється ГОСТ 7.82 - 2001 "Бібліографічний запис. Бібліографічний опис електронних ресурсів". Ось витяги з документа.

Схема опису електронного ресурсу

1. Основна назва є основним заголовком електронного ресурсу і відтворюється в тому вигляді, в якому вона наведена в джерелі інформації, наприклад: Велика енциклопедія Кирила і Мефодія.

2. Загальне позначення матеріалу: [Електронний ресурс]

3. Паралельна назва ? еквівалент основного заголовка іншою мовою, наприклад: Императорские дворцово-парковые ансамбли Санкт-Петербурга [Электронный ресурс] = The Imperial palace and park ensembles of St. Petersburg

4. Відомості щодо назви ? інформація, що розкриває і пояснює основний заголовок. Їм передує двокрапка, наприклад:: стан, проблеми, перспективи

5. Відомості про відповідальність можуть складатися з імен осіб і найменувань організацій із супровідними словами або коротким текстом, що уточнюють їх роль у створенні електронного ресурсу, або без таких слів і тексту, наприклад: / авт. курса, А. Сигалов або / Рос. гос. гуманитар. ун-т.

6. Відомості про видання ? відомості про зміни та (або) особливості даного видання щодо попереднього видання того самого документа, наприклад: Вид. 3-тє, випр., доп.

7. Позначення виду ресурсу, наприклад: Електрон. журн., Електрон. текстові дан. і т.п.

8. Обсяг ресурсу пишеться в дужках, наприклад: (33 файли)

9. Місце видання, ім'я видавця, дата видання, наприклад: М.: Інтерсофт, 1999. Якщо відомостей про місце видання або дату немає в документі, але вони відомі, їх наводять у квадратних дужках, наприклад: - [Новосибірськ]. Якщо наводиться передбачуване місце видання, воно вказується у квадратних дужках зі знаком питання, наприклад: - [Курськ?]. Якщо не можна встановити дату, то у квадратних дужках вона дається приблизно, наприклад: [199 -?]

10. Примітка про режим доступу (Режим доступу:) (обов'язково!) ? тут вказуються повна адреса інтернет-сторінки і умови доступу (вільний чи платний).

11. Примітка про джерело основного заголовка (обов'язково), наприклад: ? загол. з екрана, загол. з домашньої сторінки Інтернету і т.п.

12. Примітка про мову твору (необов'язково), наприклад: - Нім. ? Текст на екрані фр., англ. і т.п.

Окремі елементи опису можуть опускатися.

Приклади посилань

Магарилл С.А., Первухина Н.В., Пальчик Н.А., Борисов С.В. Кристаллохимия редких ртутных минералов [Електронний ресурс] // ИНХ СО РАН, ОИГГиМ СО РАН, Новосибирск

Российская государственная библиотека [Електронний ресурс] / Центр информ. технологий РГБ; ред. Власенко Т. В. ; Web-мастер Козлова Н. В.? Электрон. дан.? М.: Рос. гос. б-ка, 1997

Электронный каталог ГПНТБ России [Електронний ресурс] : база данных содержит сведения о всех видах лит., поступающей в фонд ГПНТБ России. ? Электрон. дан.  (5 файлов, 178 тыс. записей). ? М., [199-?].

Русский орфографический словарь РАН [Електронний ресурс] / под ред. В. В. Лопатина ? Электрон. дан. ? М.: Справочно-информационный интернет-портал "Грамота. Ру", 2005.

Назаров В.Б. Исследование триплетных состояний ароматических молекул в молекулярно-организованных системах при комнатной температуре [Електронний ресурс]

Як оформити в бібліографії аудіовізуальні джерела?

Аудіовидання:

Гладков Г. А. Как львенок и черепаха пели песню и другие сказки про Африку [Звукозапись] / Геннадий Гладков; исп.: Г.Вицин, В. Ливанов, О. Анофриев [и др.]. – М. : Экстрафон, 2002. – 1 мк.

Роман (иеромон.). Песни [Звукозапись] / иеромонах Роман; исп. Жанна Бичевская. – СПб.: Центр духов. просвещения, 2002. – 1 электрон. опт. диск. – (Песнопения иеромонаха Романа; вып. 3).

Відеовидання:

От заката до рассвета [Видеозапись] / реж. Роберт Родригес; в ролях: К. Тарантино, Х. Кейтель, Дж. Клуни ; Paramount Films. – М. : Премьер-видеофильм, 2002. – 1 вк. – Фильм вышел на экраны в 1999 г.

У квадратних дужках вказується загальне позначення матеріалу. Загальне позначення матеріалу визначає клас матеріалу, до якого належить об'єкт опису.

Терміни для загального позначення матеріалу (з відповідним еквівалентом англійською мовою):

відеозапис (videorecording)

звукозапис (sound recording)

ізоматеріал (graphic)

карти (cartographic material)

комплект (kit)

кінофільм (motion picture)

мікроформ (microform)

мультимедіа (multimedia)

ноти (music)

предмет (object)

рукопис (manuscript)

текст (text)

шрифт Брайля (braille)

електронний ресурс (electronic resource)

Приклади оформлення бібліографічного опису

Монографії. Один, два або три автори:

Василенко М.В. Теорія коливань: Навчальний посібник. - К.: Вища школа, 1992. - 430 с.

Афанасьев В.В., Василевский О.Н. Расчеты электрических цепей на программируемых микрокалькуляторах. - М.: Энергоиздат, 1992. - 190 с. (вказується загальна кількість сторін).

  Меликов А.З., Пономаренко Л.А., Рюмшин П.А. Математические модели многопотоковых систем обслуживания. - К.: Техніка, 1991. - 265 с.

  Чотири автори:

  Основы создания гибких атоматизированных производств / Л.А.Пономаренко, Л.В.Адамович, В.Т.Музычук, А.Е.Гридасов / под ред. Б.Б.Тимофеева. - К.: Техніка, 1986. - 144 с.

  П'ять та більше авторів:

  Системный анализ инфраструктуры как элемент народного хозяйства / Белоусова Н.И., Вишняк Е.И., Левит В.Ю. и др. - М.: Экономика, 1981. - 62 с.

  Колективний автор:

  Составление библиографического описания: Краткие правила / Междувед. каталогизац. комис. при Гос. б-ке СССР им. В.И. Ленина. ? 2-е изд., доп. ? М.: Изд-во "Кн. палата", 1991. ? 224 с.

  Багатотомні видання:

  История русской литературы: в 4 т. / АН СССР. Ин-т рус.лит. (Пушкин. дом). ? М., 1982. ? Т.3: Расцвет реализма. ? 876 с.

  Перекладні видання:

  Гроссе Э., Вайсмангель Х. Химия для любознательных: пер. с нем. - М.: Химия, 1980. – 392 с.

  Стандарти:

  ГОСТ 7.1.-84. Библиографическое описание документа. Общие требования и правила составления. - Взамен ГОСТ 7.1.-76; Введ. 01.01.86. - М.: Изд-во стандартов, 1984. - 78 с.

  Збірки наукових праць:

  Обчислювальна і прикладна математика: зб. наук. пр. - К.: Либідь, 1993. - 99 с.

  Словники:

  Библиотечное дело: Терминол. словарь / сост. И.М.Суслова, Л.Н. Уланова. ? 2-е изд. ? М.: Книга, 1986.? 224 с.

  Депоновані наукові праці:

  Обзор аналитических методов расчета и оптимизации мультиресурсных систем обслуживания / Меликов А.З., Константинов С.Н.; Науч. произв. корпорация "Киев. ин-т автоматики". - Киев, 1996. - 44 с. - Рус. - Деп. в ГНТБ Украины 11.11.96, N 2210 - Ук96 // Анот. в ж. Автоматизация производственных процессов, N 2, 1996.

  Пономаренко Л.А., Меликов А.З. Алгоритмы управления в неполнодоступных марковских сетях со сложными механизмами обслуживания и очередями // Ред. ж. Автоматика и вычислительная техника. - Рига, 1989. - 11 с. Деп. в ВИНИТИ 8.12.89 г., N 7305-В89.

  Складові частини книги:

  Пономаренко Л.А. Организующая система // Автоматизация технологических процессов в прокатном производстве. - М.: Металлургия, 1979. - С.141-148.

  Складові частини збірника:

  Пономаренко Л.А. Структура системы прерывания с ситуационными приоритетами в АСУТП станов горячей прокатки // Разработка автоматизированных систем управления технологическими процессами. - Тбилиси: Сабчота Сакартвело. - 1976. - С.3-16.

  Складові частини журналу:

  Меликов А.З., Пономаренко Л.А. Оптимизация цифровой сети интегрального обслуживания с конечным числом пользователей и блокировками // Автоматика и телемеханика. - 1992. – Т.3, № 6. - С.34-38.

  Складові частини енциклопедії:

  Долматовский Ю.А. Электромобиль // БСЭ. - 3-е изд. - М., 1988. - Т.30. - С.72.

  Тези доповідей:

  Пономаренко Л.А., Жучкова И.В. Оптимальное назначение приоритетов при организации доступа в локальных вычислительных сетях АСУТП // труды Междунар. конф. "Локальные вычислительные сети" (ЛОКСЕТЬ 88). - Том 1. - Рига: ИЭВТ АН Латвии. - 1988. - С.149-153.

  Melikov A.Z., Ponomarenko L.A. On the approach to optimal control of queuing systems with multiple classes of customers // Proc. International Conf. on Syst. Sci. XII. - Wroclaw (Poland). - 1995. - P.507-515.

  Дисертації:

  Луус Р.А. Исследование оборудования с пневмовакуумным приводом для захвата, перемещения и фиксации при обработке пористых и легкоповреждаемых строительных изделий: дис. … канд. техн. наук: 05.05.04. - М., 1982. - 212 с.

  Автореферати дисертацій:

  Поликарпов В.С. Философский анализ роли символов в научном познании: автореф. дис. … д-ра филос. наук: 09.00.08 / Моск. гос. пед. ин-т. - М., 1985. - 35 с.

  Препринти:

  Пономаренко Л.А., Буадзе В.В. Математические модели и алгоритмы сбора и обработки информации в АСУТП непрерывных станов горячей прокатки. - К.: 1976. - 37 с. (Препр./ АН Украины. Ин-т кибернетики; 76-76).

  Звіт про науково-дослідну роботу:

  Проведение испытаний и исследований теплотехнических свойств камер КХС-2-12-ВЗ и КХС-2-12-КЗІО: Отчет о НИР (промежуточн.) / Всесоюзн. заочн. ин-т пищ. пром-ти. - ОЦО 102ТЭ; N ГР 800571; Инв. N В119692. - М., 1981. - 90 с.

  Авторські свідоцтва:

  А.с. 1007970 СССР, МКИ В 25 J 15/00. Устройство для захвата неориентированных деталей типа валов / В.С.Батулин, В.Г.Кемайкин (СССР). - N 330585/25; заявлено 23.11.81; опубл.30.08.83, Бюл. N 12. - 2 с.

  А.с. N 1626362. Украина. Линейный импульсный модулятор / В.Г.Петров (Украина). - 4 с. ил.; опубл. 30.03.93, Бюл. N 13.

  Патенти:

  Пат. 4601572 США, МКИ G 03 В 27/74. Microfilming system with zone controlled adaptive lighting / Wise David'S. (США); McGraw-Hill Inc. - N 721205; заявл. 09.04.85; опубл.22.06.86; НКИ 355/68. – 3 с.

  Каталоги:

  Каталог млекопитающих СССР. Плиоцен - современность / АН СССР, Зоол. ин-т; под ред. И.М. Громова, Г.И. Барановой. - Л.: Наука, Ленинг. отд-ние, 1981. - 456 с.

  Інструкції:

  Типовая инструкция по эксплуатации топливоотдачи тепловых электростанций: ТИ 34-70-044-85: утв. Гл. техн.упр. по эксплуатации энергосистем 01.10.85: срок действия установлен с 01.01.86 до 01.01.95 / М-во энергетики и электрификации СССР. - М., 1986.- 43с.



загрузка...