загрузка...
 
ВСТУП
Повернутись до змісту

ВСТУП

Конспект лекцій з дисципліни «Політологія» розроблений відповідно до місця та значення дисципліни за структурно-логічною схемою, передбаченою освітньо-професійною програмою. Курс викладається упродовж одного семестру для студентів першого курсу всіх спеціальностей денної та заочної форм навчання. Змістовність тем визначена для кількості годин за стандартом. Програма вивчення дисципліни передбачає набуття студентами системних знань з теоретичних засад та організаційно-методичних основ політології.

Вивчення дисципліни «Політологія» базується на міждисциплінарних зв’язках та загальних знаннях дисциплін «Історія», «Філософія», «Соціологія», «Географія», «Державне управління», «Політекономія», «Правознавство», «Психологія».

Метою викладання курсу дисципліни «Політологія» є формування у майбутніх спеціалістів передової системи поглядів і спеціальних знань у галузі політики, організації управління політичними процесами в сучасних умовах ринкової економіки та поглиблення глобалізації для забезпечення ефективної діяльності держави та суспільства.

Інтенсивна політизація людської життєдіяльності є сьогодні найхарактернішою ознакою рис багатогранного процесу національного відродження України. До активної політичної діяльності залучаються дедалі ширші верстви населення. В таких умовах зростає значення вивчення політології, яка є наукою, що відображає політичне життя суспільства і предметом якої є насамперед політика як процес ефективної діяльності з усіма притаманними йому суперечностями, боротьбою різноманітних сил, спільнот, інтересів та пристрасних орієнтацій.

Процес опанування курсом «Політологія» має стати своєрідним науково-практичним полігоном і для студентів, де б вони аналізували політологічні джерела, документи, праці виданих політологів та політичних діячів минулого і наших сучасників.

Навчальною робочою програмою вивчення дисципліни передбачено набуття студентами системних знань з теоретичних засад та організаційно-методичних основ політичних наук. Вивчення дисципліни дає можливість студентам зрозуміти закономірності політичного життя суспільства, механізми здійснення політичної влади, природу політичних відносин, зміст та функції політичної системи, роль особистості в політиці.

Практичний курс із політології має на меті набуття студентами всіх спеціальностей умінь і навичок, необхідних у професійній діяльності.

Завдання курсу:

дати студентам ґрунтовні й систематичні знання з усіх розділів політичних наук;

забезпечити оволодіння політико-правовими нормами, дотримання вимог політичної культури, навичок комунікативно виправданого користування засобами усного й писемного мовлення в різних життєвих ситуаціях, дотримання етикету ділового спілкування у громадсько-політичній сфері;

сформувати відповідні теоретичні та практичні уміння й навички;

виховувати повагу до національної держави, політичної системи та громадянського суспільства України, до її культури.

За час навчання студенти повинні отримати необхідні знання про політологію, особливості її розвитку, походження, об’єкт, предмет, метод, місце у системі соціальних і гуманітарних дисциплін; загальну історію зарубіжних та вітчизняних учень; політичне життя суспільства, його основні характеристики; політичну систему і політичні інститути; національне відродження і розбудову незалежної держави України; політичні процеси; людину і політику, соціологізацію особливості; політичну свідомість; політичну культуру; політичну ідеологію; політичну психологію; світовий політичний процес і міжнарадні відносини; політичні доктрини сучасності; порівняльну політологію.

У процесі вивчення дисципліни студент повинен знати:

- об’єкт, предмет та метод політології, володіти її понятійно-категорійним апаратом;

- світові та вітчизняні політологічні школи, концепції та напрямки;

- політичні феномени й цінності;

- політичну систему;

- політичну діяльність;

- політичне лідерство;

- політичний процес;

- політичний конфлікт;

- політичну владу;

- політичну культуру;

- політичний режим;

- політичну демократію, консенсус, громадянське суспільство;

- основні політичні партії, суспільні організації, об’єднання;

- сутність та функції держави в політичній системі суспільства;

- зміст та спрямованість політичних процесів в Україні.

У процесі вивчення дисципліни студент повинен уміти:

- розпізнавати різноманітні види владних відносин, специфіку політичної влади, її сутність, структуру, характерні ознаки та форми;

- орієнтуватися в проблемах розподілу влад, формах державного устрою;

- розпізнавати прояви прямої та представницької демократії, сприяти їх утвердженню в сучасному українському суспільстві;

- формувати та відстоювати свою життєву (політичну) позицію, чітко розуміти свої права, обов’язки та свободи, відстоювати принципи громадянського суспільства і правової держави;

- давати раціонально-критичну оцінку діям політичних партій та лідерів з позицій національних інтересів;

- орієнтуватися в міжнародній політичній ситуації, геополітичній обстановці, мати уяву про статус України в сучасному світі;

- об’єктивно та критично оцінювати життєво важливу інформацію;

- готувати доповіді на політичні теми, брати участь у політичних дискусіях, виборчих кампаніях, масових та групових політичних опитуваннях;

- жити в умовах політичного плюралізму, формувати культуру опозиції, робити посильний внесок у гармонізацію міжнаціональних, міжпартійних відносин.

Серед форм навчального процесу з політології важливою формою є практичні та семінарські заняття. Насамперед підготовку до них необхідно розпочинати з вивчення літератури, рекомендований список якої наводиться до кожного заняття.

Підготовка до практичних та семінарських занять може бути ефективною лише тоді, коли студент не тільки прочитає розділ з посібника чи статтю, але й зробить записи у формі конспекту, виписки, тез, заведе політичний словник, у якому записуватиме нові поняття, категорії, терміни.

Завершальний етап підготовки до зазначених занять полягає у глибокому осмисленні опрацьованої літератури щодо виділених у планах практичних та семінарських занять підпунктів, на яке розбите кожне основне питання теми, зіставленні концепції, позицій і точок зору різних авторів, продумуванні відповідей на запитання до самоперевірки та контролю, формуванні обґрунтованих висновків і узагальнень. Студент повинен прагнути виробляти вміння доводити свою точку зору на те або інше суспільно-політичне явище чи процес. У сучасних умовах інтенсифікації навчального процесу саме це є основним завданням кожного студента у ході підготовки та проведення практичних і семінарських занять.

На практичних заняттях рекомендується сприяти патріотичному вихованню, підвищенню громадсько-політичної культури студентів, а для вивчення фахових термінів на заняттях передбачається робота з термінологічними словниками. Під час вивчення курсу політології планується повторення тем з правознавства, історії та суспільствознавства. Обов’язковою складовою частиною навчального процесу є самостійне опрацювання відповідної наукової чи спеціальної літератури.

Збагачення політико-правового та лексичного запасу студентів здійснюється систематично в процесі засвоєння будь-якої відповідної теми. На заняттях проводиться також робота, спрямована на підвищення культури усного мовлення та громадсько-політичної поведінки.

З метою перевірки знань, умінь та навичок програмою заплановано проведення модульної роботи, яка містить комплексні завдання: тестування, ділові ігри, тренінги, оформлення відповідних документів, завдання лексико-граматичного характеру.



загрузка...