загрузка...
 
Питання 2. Основні наслідки обмеженості ресурсів
Повернутись до змісту

Питання 2. Основні наслідки обмеженості ресурсів

Особливу складність в організацію економічної діяльності вносить той факт, що переважна більшість ресурсів універсальна, тобто вони можуть бути використані для виготовлення найрізноманітніших благ. З одного і того ж залізняку можна виготовити сталь для космічного корабля і жерсть для даху садового будиночка. На одній і тій самій ділянці землі можна вирощувати жито або полуницю. Одна і та ж людина може оволодіти спеціальністю кухаря або слюсаря. І так далі.

Але якщо людські бажання завжди безмірно різноманітні, а економічні ресурси в будь-який даний момент часу обмежені і можуть бути використані альтернативно для виробництва безлічі різноманітних благ, то весь устрій економічного життя людства визначається двома обставинами:

обмежені блага і ресурси для їх виробництва необхідно якимсь чином розподілити між всіма, хто в них зацікавлений;

вибір будь-якого варіанта розподілу (використання) обмежених благ і ресурсів для їх виробництва означає, що всі інші варіанти просто відкидаються – їх реалізувати стає неможливо.

Можна виділити чотири основні способи розподілу обмежених ресурсів і благ:

розподіл на основі насильства за принципом «права сильного»;

розподіл на основі нормування і неекономічних принципів (за картками, візитками жителів даного міста, за належністю до тієї або іншої суспільної групи);

розподіл за принципом черги – благо дістається тому, хто раніше став у чергу за ним;

розподіл на основі економічного змагання, що частіше називається конкуренцією.

Конкуренція – економічне суперництво за право отримання більшої частки певного виду обмежених ресурсів.



загрузка...