загрузка...
 
Питання 2. Закон попиту
Повернутись до змісту

Питання 2. Закон попиту

Вивчаючи, як покупці реагують на зміни цін товарів, економісти сформулювали закон попиту.

Закон попиту – підвищення цін, як правило, веде до зменшення величини попиту, а зниження цін – до її збільшення (за інших однакових умов).

Прояв закону попиту пов'язаний з низкою важливих обставин.

Переважну більшість товарів люди купують, оцінюючи співвідношення «корисність/ціна» за цим благом. Зрозуміло, що (якщо потреба людини в цьому благу задоволена не цілком) зниження ціни (зменшення знаменника дробу) веде до зростання оцінки відносної бажаності блага, а отже, веде і до зростання попиту на нього.

Для розуміння реальних закономірностей поведінки покупців на ринку розглянемо фактори формування попиту, які не лежать ні на стороні цін, ні на стороні корисності товарів:

1) доходи покупців;

2) ціни на доповнювальні (товари-сапліменти) або замінні (товари-субститути) товари;

3) чекання динаміки цін у майбутньому;

4) кількість і вік покупців;

5) звички, смаки, традиції і переваги покупців.

Крім того, на попит можуть впливати і деякі інші, менш значущі фактори: сезонність, урядова політика, рівномірність розподілу доходів, реклама й ін.

Доходи покупців і попит. При зростанні доходів покупців вони, як правило, створюють більший попит на раніше недоступні їм товари. Зростання величини попиту викликається і зниженням цін на інші товари. Зниження доходів, навпаки, веде до зниження попиту. Саме це ілюструє рис. 4.2.

 

Рисунок 10.2 – Зміна попиту під впливом зростання доходів або зниження цін на інші товари



загрузка...