загрузка...
 
Висновки
Повернутись до змісту

Висновки

Першооснова купівельної поведінки людини на ринку – корисність благ і ступінь задоволення потреби в них. За всі економічні блага необхідно платити, а грошові кошти покупців – ресурс обмежений. Саме це породжує різницю між двома поняттями – обсягом потреби і величиною попиту.

Вивчаючи, як покупці реагують на зміни цін товарів, економісти сформулювали закон попиту. Закон попиту: підвищення цін, як правило, веде до зменшення величини попиту, а зниження цін – до її збільшення (за інших однакових умов).

Основними факторами, які впливають на попит, є ціна і корисність товару для людини, але існують також фактори формування попиту, які не лежать ні на стороні цін, ні на стороні корисності товарів - доходи покупців; ціни на доповнювальні або замінні товари; чекання щодо динаміки цін у майбутньому; кількість і вік покупців; звички, смаки, традиції і переваги покупців. Ринковий попит формується як сума індивідуальних попитів усіх покупців на ринку.

Щоб відповісти на запитання, чи можна прогнозувати, наскільки зміниться величина попиту при тій або іншій зміні ціни, застосовують поняття еластичності попиту - масштаб зміни величини попиту (у %) при зміні ціни на один відсоток. Рівні коефіцієнтів еластичності визначають три головних фактори: 1) наявність товарів-замінників; 2) розмір доходів покупців; 3) час.



загрузка...