загрузка...
 
Розділ 4 ЕКСПЛУАТАЦІЯ ХОЛОДИЛЬНИХ УСТАНОВОК 4.1 Експлуатація і робочі режими поршневих холодильних компресорів 4.1.1 Типи поршневих холодильних компресорів
Повернутись до змісту

Розділ 4 ЕКСПЛУАТАЦІЯ ХОЛОДИЛЬНИХ УСТАНОВОК 4.1 Експлуатація і робочі режими поршневих холодильних компресорів 4.1.1 Типи поршневих холодильних компресорів

Дотепер поршневі компресори залишаються найбільш поширеним типом компресорів у холодильних установках й установках для кондиціонування повітря [6, 12, 14, 22, 25].

Існують такі види поршневих холодильних компресорів:

герметичні;

напівгерметичні;

відкриті (сальникові).

Внутрішній корпус герметичного компресора виконаний, як правило, з алюмінію. В ньому знаходяться циліндри, основний підшипник вала, канали подачі газоподібного холодильного агенту, ємність для гасіння пульсації холодильного агенту й зниження шуму та вібрації. У змонтованій на головці циліндра панелі клапанів розташовані пластинчасті усмоктувальний і випускний клапани. Конструкція клапанів впливає головним чином на об'ємну продуктивність,  рівень шуму й ресурс компресора.

Коленвал для моделей малої потужності зазвичай виконують із чавуну, а для моделей з потужністю вище

1кВт – зі сталі. На ньому укріплений ротор електродвигуна. Поршні й шатуни виготовлені головним чином з алюмінію [1, 4, 27].

Корпус являє собою дві оболонки (верхня й нижня) зі штампованої сталі, з'єднані периферійним зварюванням, з нього виведений блок клем і три мідні трубки: всмоктування, подачі й допоміжна (рис. 4.1).

 

Рисунок 4.1 – Герметичний холодильний компресор

У моделях найбільшої потужності змащення здійснюється шестеренним насосом, приєднаним до колінвала й зануреним у картер. У моделях малої потужності змащення здійснюється з використанням трубочки, що вставлена в коленвалі. Трубочка опускається нижче рівня масла при працюючому агрегаті. Спеціальна спіралеподібна насічка на коленвалі дозволяє маслу циркулювати під дією відцентрової сили, досягаючи при цьому вкладишів шатуна.

У герметичних компресорах малої потужності використовуються асинхронні однофазні електродвигуни,  в компресорах найбільшої потужності – трифазні. Двигуни охолоджуються з використанням газоподібного холодильного агенту.

Корпус одноступінчастого напівгерметичного компресора може бути виготовлений із чавуну з циліндрами, виконаними безпосередньо в корпусі, або у вигляді оболонки із циліндрами зі вставними гільзами

(рис. 4.2). Одна зі сторін залишається відкритою для встановлення електродвигуна. Потім вона закривається кришкою на болтах. Масляний насос розташований на протилежному боці. Панель клапанів, що розташовується над блоком циліндрів, закривається під відповідною головкою.

 

Рисунок 4.2 – Напівгерметичний компресор

Колінвал виконаний з легованої сталі гарячого штампування або з чавуну й має осьовий отвір для подачі масла. Шатуни виконані з алюмінію. Кріплення ніжки шатуна виконується з використанням гвинтів або гвинтів і болтів. Поршні виконані з алюмінію й мають плоску або опуклу головку. На них є маслознімальні й компресійні кільця. Поршневі пальці, виконані зі сталі з термообробкою, закріплюються з двох боків поршня стопорними кільцями. Усмоктувальні й випускний клапани пластинчастого типу з еластичної сталі встановлені на панелі клапанів і мають одну робочу площину. Вони забезпечують надійність функціонування й дозволяють спростити конструкцію, що полегшує технічне обслуговування компресора. У компресорах великої потужності застосовуються дискові й кільцеві клапани, що  дозволяють забезпечити більш високі значення об'ємної продуктивності компресора.

Відкриті поршневі компресори, як правило, виготовляються на одній рамі з електродвигуном (рис. 4.3).

 

Рисунок 4.3 – Відкритий поршневий компресор

З’єднання компресора й електродвигуна відбувається через пружну муфту.  Компресорний блок поставляється з масляним насосом та фільтром й запірними вентилями, що встановлюються на лінії всмоктування та нагнітання.



загрузка...