загрузка...
 
Механізм маркетингового антикризового управління підприємством
Повернутись до змісту

Механізм маркетингового антикризового управління підприємством

Маркетинг як система управління припускає наявність об’єкта та суб’єкта управління, формування цільових процесів управління, вибір засобів управління, створення чіткої системи. Механізм маркетингового антикризового управління підприємством зображено на рис. 4.1.

Розглянемо детально структуру одного з підвидів господарського механізму, зокрема механізму управління через ключові категорії. Необхідно відзначити запропонований взаємозв’язок підсистем маркетингу (моніторингу середовища підприємства, розроблення комплексу маркетингу, формування стратегії) та менеджменту (планування, прогнозування, організація, мотивація, контроль, формування стратегії) через єдність стратегічних цілей та їх спільну реалізацію за допомогою зазначеного механізму управління.

Структурні елементи механізму управління:

суб’єкт управління;

об’єкт управління;

цілі управління;

критерії управління;

елементи об’єкта управління;

ресурси управління;

методи управління.

Суб’єктом управління визначено відповідальні органи антикризового управління підприємством (відповідно до специфіки організаційної структури), які за допомогою методів управління впливають на керовану підсистему – об’єкт управління.

Вихідними елементами для формування механізму управління є об’єкт управління та мета трансформації його стану. У даному випадку об’єкт управління – це кризові явища.

Рисунок 4.1 - Механізм маркетингового антикризового управління підприємством

Мета управління – вихід із кризи або ліквідація наслідків кризових явищ. Кількісний аналог цілей визначаємо як критерії управління.

Вибір критеріїв управління визначається ключовими показниками ефективності (фінансовими показниками: ліквідності, рентабельності, заборгованості, маневреності тощо; ринковими індикаторами: обсяги збуту, ринкова частка, кількість повторних покупок, пізнаваність торгової марки тощо). Як критерії управління доцільно обирати стандартні економічні показники ефективності діяльності підприємства.

Розглянемо елементи об’єкта управління, на які здійснюється вплив в інтересах досягнення поставлених цілей. Серед таких елементів необхідно виділити симптоми кризових явищ, які необхідно моніторити та на які необхідно впливати, щоб досягти цілей управління.

Методи управління – методи впливу на елементи об’єкта управління, представлені інструментами забезпечення зростання та розвитку економічної системи (методи стратегічного аналізу, діагностичні методи, методи прогнозування та планування, моніторинг, контролінг тощо).

Якщо виникають труднощі та суперечності при формуванні категорій механізму управління, необхідно повертатися до коригування об’єкта управління та стратегічних цілей.

Таким чином, механізм маркетингового антикризового управління на підприємстві як система управління припускає наявність об’єкта (кризові явища) та суб’єкта управління (відповідальні органи антикризового управління, наприклад, директор служби маркетингу та ін.), формування цільових процесів управління (підсистема моніторингу середовища підприємства, підсистема планування і прогнозування, а саме визначення стадії, параметрів, обсягів та масштабів кризового явища, розроблення, реалізація та контроль антикризових стратегій тощо), вибір засобів та методів управління, створення чіткої системи коригування та зворотного зв’язку тощо. Таким чином, роль маркетингу в антикризовому управлінні підприємством є провідною, але потребує удосконалення та подальшого розроблення теоретико-методичних підходів.



загрузка...