загрузка...
 
КИСЛОТНО-ЛУЖНИЙ СТАН ЦСР
Повернутись до змісту

КИСЛОТНО-ЛУЖНИЙ СТАН ЦСР

Підтримка певної концентрації рН у біологічній рідині має велике значення для нормального перебігу фізіологічних процесів в організмі. У здорових людей рН ЦСР нижче, ніж артеріальної крові, рСО2 трохи вище, а концентрація бікарбонатів у них майже однакова.

Зміни рН в лікворі відбиваються на альвеолярній вентиляції, мозковому кровообігу та свідомості. За нормальних умов рН і НСО3- у вентрикулярному, цистернальному і люмбальному лікворі однакові, тоді як рСО2 поволі зростає і в люмбальному лікворі стає найвищим. Необхідно підкреслити, що вентрикулярний ліквор значно раніше відображає зміни в кислотно-лужному стані крові, ніж люмбальний.

рН ліквору залишається постійним також при змінах рН крові. Це пояснюється: а) рН ліквору підтримується за допомогою активного транспорту водневих іонів і бікарбонатів через ГЕБ. При метаболічному ацидозі перш за все знижується рН плазми, що викликає посилення легеневої вентиляції і зменшення pСО2. У результаті цього pСО2 ліквору також повинно було б зменшитися і викликати підвищення рН. рН ЦСР може нормалізуватися, якщо НСО3- активно транспортується у ліквор; б) бікарбонати секретуються в лікворі при постійній концентрації.

ГЕБ вільно пропускає СО2, але він відносно непроникний для Н+ і бікарбонатів. У той самий час як при респіраторному алкалозі й ацидозі у відповідь на зміни показників кислотно-лужного стану крові відбувається швидка паралельна зміна рН ліквору, то при метаболічному ацидозі й алкалозі виникає парадоксальна рН-реакція. Це пояснюється тим, що ацидоз веде до гіпервентиляції з втратою СО2 не тільки з крові, але і з ЦСР. У той самий час бікарбонатна лікворна концентрація зберігається і це обумовлює парадоксальну реакцію.

Метаболічний ацидоз найчастіше зустрічається в результаті уремії, діабетичного кетоацидозу або алкогольної інтоксикації (особливо метанолової). рН крові знижується до достатньо низьких значень (7,15-7,05), проте рН ліквору майже нормальний або злегка знижений. Метаболічний алкалоз спостерігається в результаті захворювань печінки, тривалого блювання, приймання лугів. рН крові нормальне або злегка збільшене (до 7,58), тоді як ліквору – спочатку парадоксально знижене (до 7,27), потім підвищене.

Респіраторний ацидоз, що обумовлений легеневою недостатністю, викликає зменшення рН крові внаслідок збільшення СО2, тоді як рН ліквору зменшується незначно. Респіраторний алкалоз виникає в результаті ЧМТ, отруєнь, захворювань печінки. При цьому рН крові збільшений (до 7,65), тоді як рН ліквору може залишатися незміненим.

Первинні ацидози ліквору – з'являються при різних захворюваннях нервової системи, особливо часто при тяжких мозкових крововиливах, ЧМТ, ІМ, гнійних менінгітах, епілептичному статусі, мозкових метастазах. Для цих захворювань характерне те, що зміни в показниках кислотно-лужного стану в ЦСР можуть не супроводжуватися зміною даних показників у крові. При цьому велике значення має лактатна концентрація в лікворі і мозку. Гіпервентиляція, що часто спостерігається у цих хворих є результатом лікворного ацидозу.

Концентрація лактатів в лікворі збільшується в багато разів, як показник інтенсивності гліколізу в мозку, а вміст глюкози зменшується. Мозкова гіпоксія зі збільшенням концентрації лактату і пірувату в ЦСР викликає у частини хворих гіпервентиляційний алкалоз у крові. Як правило, у хворих із мозковими крововиливами при зниженому рН ліквору – вища смертність, ніж у хворих із нормальним значенням рН.

Таким чином, дослідження показників кислотно-лужного стану ЦСР має значення не тільки при встановленні первинного ацидозу, але й вторинного алкалозу і ацидозу. Зміни рН ліквору показові для терапевтичного підходу і прогнозу захворювання.



загрузка...