загрузка...
 
МІКОЗИ
Повернутись до змісту

МІКОЗИ

При ураженні нервової системи різними грибами виникають менінгіти, енцефаліти або менінгоенцефаліти. Велике значення мають криптококоз, кокцидомікоз, кандидоз і бластомікоз. Класичним прикладом ураження нервової системи є криптококовий менінгіт. Ідентифікація збудника відбувається шляхом ізолювання його в культурі або за допомогою специфічних імунних реакцій, особливо комплемент-фіксуючих. У 50 % хворих збудник виявляється в мазках ЦСР при фарбуванні індійським синім. Гриби виявляють інтра- та екстрацелюлярно.

Лікворний синдром залежить від стадії менінгіту (гострий, підгострий, хронічний) або кількості мозкових гранульом. У деяких випадках, незважаючи на виражені лікворні зміни, клінічно менінгеальні симптоми можуть бути слабо вираженими або взагалі відсутніми.

Ліквор безбарвний і прозорий, але у третини хворих він може бути каламутним і дуже в'язким через наявність великої кількості грибів. Тиск ліквору збільшений, але при розвитку спинального блоку зменшується. Плеоцитоз помірний (50-200?106/л), але в окремих випадках буває високим (1-2?109/л). При диференційованому підрахунку визначаються сегментоядерні нейтрофільні гранулоцити, лімфоцити (малі і великі, спокійні й активні), плазмоцити й еозинофільні гранулоцити. На початку захворювання значно виражена нейтрофілія, а з переходом у хронічну форму переважає лімфомоноцитоз. Дуже часто вентрикулярний ліквор може бути в межах норми при значно виражених змінах у люмбальному.

Кількість білка знаходиться в межах 0,1-0,5 г/л (у 70-80% випадків), проте зустрічається 2,0-10,0 г/л. Збільшення вмісту білка пов'язане з порушенням проникності ГЕБ. У більшості випадків рівень ?-глобулінів помірно підвищений. Вміст глюкози зменшений (1,2-2,5 ммоль/л). Реакція зв’язування комплементу в ЦСР має велике значення для діагностики захворювання і буває позитивною в 93% випадків. Також цінним є виявлення полісахаридних капсульних антигенів, кількість яких у лікворі значно збільшена.



загрузка...