загрузка...
 
Розділ 2 Теоретичні основи і історія розвитку господарського механізму Сутність господарського механізму
Повернутись до змісту

Розділ 2 Теоретичні основи і історія розвитку господарського механізму Сутність господарського механізму

Основними змістовними (структурними) елементами господарського механізму є суб’єкти господарювання і господарські відношення.

Господарський механізм має різні обслуговуючі елементи (матеріальні параметри, критерії, принципи, методи господарювання), а також конкретні форми господарських відношень:

безпосередні відношення (договори, пряма кооперація, керівництво) або опосередковані, а саме продуктообмін;

прямі відношення (двосторонні відношення і прямий продуктообмін) і непрямі (продуктообмін, якій здійснюється за допомогою загального еквівалента);

виробничі відношення, які реалізуються у сфері виробничого процесу як такого, і невиробничі, які реалізуються у невиробничій сфері;

відношення виробництва, обміну, розподілу та споживання.

Суб’єкти господарювання використовують різні засоби господарювання: ресурси та фактори, необхідні в господарському організаційному процесі, а саме виробничими силами і продуктами праці, природою, знаннями, інформацією. Самі по собі такі ресурси і фактори не є складовою господарського механізму, вони знаходяться поза господарюючим  механізмом. Ці ресурси і фактори є або об’єктами дії, як, наприклад, виробничі сили, або засобами досягнення цілей господарювання (знання, інформація і т.ін.).

Якщо описувати зміст господарюючого механізму виникає питання про долю внутрішньої організації суб’єктів господарювання:  чи має сенс включати внутрішню організацію до складу господарюючого механізму?

Якщо господарюючий механізм є системою взаємодіючих  суб’єктів господарювання, то для такої системи, в принципі, байдужа внутрішня організація суб’єктів, для механізму господарювання є важливим саме об’єкт господарювання, а внутрішня організація суб’єктів господарювання є другорядною.

Аналогічна проблема виникає і з господарськими відношеннями, які реалізуються між суб’єктами господарювання з одного боку і не господарськими суб’єктами – з іншого (користувачі кінцевого продукту).

Господарський механізм – це підсистема суспільства і явище культури. Він включає різні елементи соціуму – як виробничі, так і невиробничі.

Господарський механізм має складні відношення з політичною системою. Політичний рух та політичні партії впливають на суб’єкти господарювання.

Механізм є механізмом. Все, що повинно бути в механізмі, повинно розглядатися в ньому. Механізм повинен працювати, а працювати він може тільки при необхідній структурній цілісності.



загрузка...