загрузка...
 
3.3. Дешифратори
Повернутись до змісту

3.3. Дешифратори

Дешифратори (декодери) є комбінаційними пристроями, призначеними для перетворення кодованих двійкових вхідних сигналів у сигнали керування виконавчими пристроями, пристроями відображення інформації і т.п.

У загальному випадку дешифратор має декілька входів (за кількістю розрядів двійкових чисел, які необхідно декодувати) і декілька виходів.

Кожній комбінації вхідних сигналів відповідає певна комбінація вихідних (зрозуміло, що дешифратори, як комбінаційні пристрої, будуються на логічних елементах і їх випускають у вигляді ІМС).

 

Рисунок 3.3 – Двійковий дешифратор

Наприклад, двійковий дешифратор, умовне позначення якого наведене на рис. 3.3, має чотири входи (n=4) з ваговими коефіцієнтами 1, 2, 4, 8, що відповідає чотирьом розрядам послідовного двійкового коду (,,,), і шістнадцять виходів: від 0 до 15 (N===16). Кожній комбінації нулів і одиниць на входах відповідає одиниця на відповідному виході.

Наприклад,

,

(5=1· + 0· + 1· + 0·).(3.12)

У двійково-десяткового дешифратора з інверсними виходами, умовне позначення якого наведене на рис. 3.4, кожній з перших десяти двійкових комбінацій (двійково-десятковий код) відповідає нуль на відповідному виході. Такі дешифратори у вигляді ІМС застосовують для керування десятковими неоновими індикаторами, у яких десяткові знаки являють собою фігурні катоди неонової лампи.

 

Рисунок 3.4 – Двійково-десятковий дешифратор

Двійково-семисегментний дешифратор, зображений на рис. 3.5 а, перетворює двійкову комбінацію вхідних сигналів у комбінацію вихідних, необхідну для вмикання відповідної комбінації сегментів семисегментного десяткового індикатора – рис. 3.5 б.

 

Рисунок 3.5 – Двійково-семисегментний дешифратор (а) і схема розміщення сегментів індикатора (б)



загрузка...