загрузка...
 
6 ПОДАТКОВИЙ КОНТРОЛЬ 6.1 Сутність податкового контролю
Повернутись до змісту

6 ПОДАТКОВИЙ КОНТРОЛЬ 6.1 Сутність податкового контролю

Податковим контролем є спеціальний державний контроль, що являє собою діяльність податкових органів і їх посадових осіб з перевірки виконання вимог податкового законодавства особами, що реалізують податкові обов'язки чи забезпечують цю реалізацію.

Завдання податкового контролю ? забезпечення економічної без­пеки держави під час формування централізованих державних грошо­вих фондів за рахунок податкових надходжень.

Податковий контроль передбачає: ? спостереження за діяльністю контролюючих суб'єктів;

? аналіз отриманої інформації, тенденцій, вироблення прогнозів; ? вживання заходів з попередження порушень законності і дис­ципліни; ? облік конкретних правопорушень, аналіз їх причин і обставин; ? припинення протиправної діяльності; ? виявлення винних у здійсненні податкових правопорушень (як платників податків, так і працівників податкових органів) і притягнення їх до відповідальності.Органи Державної податкової служби здійснюють: ? контроль за дотриманням податкового законодавства; ? перевірку правильності нарахування податків, зборів і інших обов'язкових платежів; ? перевірку якості поставлення і ведення податкового і бухгалтерського обліку об'єктів оподаткування; ? забезпечення своєчасного і повного внесення сум податків, що сплачуються; ? накладення фінансових і адміністративних штрафів; ? профілактику податкових порушень.

Види податкового контролю класифікуються за декількома підставами ( рисунок 6.1).

а) за суб'єктом, що здійснює контрольні функції:

1) державний ?  податковий контроль, здійснюваний державни­ми органами. У цьому разі органи, що здійснюють податковий контроль, поділяються на:

? органи загальної компетенції, що здійснюють податко-вий конт­роль поряд зі своєю основною діяльністю;

? органи спеціальної компетенції ? створені спеціально для здійснення податкового контролю ? податкові адміністрації, інспекції, податкова міліція;

 

Рисунок 6.1- Види податкового контролю

2) незалежний ? податковий контроль, що здійснюється  ауди­торськими чи громадськими організаціями;

б) за терміном здійснення контролю:1) оперативний ? податковий контроль, здійснюваний у межах звітного періоду на підставі кількісних і якісних показ-ників контрольованої операції;  2) періодичний ? податковий контроль, що здійснюється після закінчення звітного періоду на підставі аналізу доку-ментів звітності й інших джерел;

в) за джерелом контролю:

1) документальний ?  податковий контроль, що здійснюється на підставі аналізу документів, які відбивають показники контрольо­ваного об'єкта чи діяльності суб'єктів; 2) фактичний ?  податковий контроль, що здійснюється на під­ставі фактичного аналізу контрольованого об'єкта чи діяльності контрольованих суб'єктів.

Податковий контроль припускає кілька методів: ? здійснення обліку платників податків; ? здійснення податкової перевірки; ? обстеження території і приміщень, де можуть знаходитися об'єкти, що підлягають оподатковуванню чи використовуються для одержання об'єктів оподатковування.

Проведення податкового контролю доцільно здійснювати за та­кими етапами:

Передперевірний аналіз.

Планування контролю.

Контакт з об'єктом контролю.

Документальна перевірка.

5. Завершальний етап контролю.

6. Реалізація і контроль за виконанням матеріалів перевір-ки. Передперевірний аналіз передбачає: ? вивчення обліку платника в податковому органі; ? вивчення податкових декларацій та інших звітних документів; ? порівняння динаміки даних про нарахування і сплату податків; ? аналіз розвитку підприємства; ? аналіз основних показників підприємства.

Під час аналізу податковий інспектор одержує необхідні відомості про підприємство і визначає основні напрями перевірки.

На етапі планування контролю здійснюється добір необхідних даних про платників податку, добір об'єктів для проведення доку­ментальної перевірки, підготовка планів і графіків документальних перевірок, уточнення параметрів контролю, часу й обсягу контр­ольних процедур, визначення джерел інформації, методичних при­йомів контролю, відповідальних осіб.

Схему проведення податкового контролю наведено на рисунку 6.2.Основним методом податкового контролю є податкова перевірка. Серед основних прав державної податкової служби виділено та відокремлено право податкових органів на здійснення перевірки  грошових  документів,  бухгалтерських

 

  Рисунок 6.2 - Схема проведення податкового контролю книг, звітів, кошторисів, декларацій та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податкових платежів.



загрузка...