загрузка...
 
4.2.2 Державна символіка України 
Повернутись до змісту

4.2.2 Державна символіка України 

Державна символіка - це встановлені Конституцією або спеціальними законами особливі розпізнавальні знаки конкретної держави, які уособлюють її суверенітет, а в деяких випадках мають і певний історичний чи ідеологічний зміст. Як прави­ло, державними символами сучасних держав є Державний Прапор, Державний Герб, Державний Гімн. Державні символи Української держави закріплені ст. 20 Консти­туції України. Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України та Державний Гімн України.

28 січня 1992 р. Верховна Рада України затвердила націо­нальний прапор України синьо-жовтого кольору. У Конституції записано, що Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизон­тальних смуг синього і жовтого кольорів.

19 лютого 1992 р. Верховна Рада України затвердила золотий тризуб на синьому тлі як Малий Герб держави. Малим Державним Гербом Укра­їни є Знак Княжої Держави Володимира Великого - тризуб. Передбачено, що під час розроблення Великого Герба буде використано як елементи малого Герба, так і герба Війська Запорізького.

.Державний Гімн України  затверджено  Законом України „Про Державний Гімн України”  від 6 березня 2003 року.

Державним Гімном України є національний гімн на му­зику М. Вербицького із словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського в такій редакції:

«Ще не вмерла України і слава, і воля,

Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.

Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.

Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

Приспів:

Душу й тіло ми положим за нашу свободу,

І покажемо, що ми, браття, козацького роду».

 Законом встановлено, що урочисті заходи загальнодержавного значення розпочинаються і закінчуються виконанням Державного Гімну України.

Музичне виконання Державного Гімну України здійснюється під час проведення офіційних державних церемоній та інших заходів.

 Наруга над Державним Гімном України тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Усі закони, які встановлюють опис державних символів України та порядок їх використання, приймаються не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради.

Норми Конституції та законів визначають порядок використання державних символів України та заходи юридичної відповідальності за неповагу до них. Ст. 65 Конституції встановила, що шанування державних символів України є конституційним обов'язком громадян.



загрузка...