загрузка...
 
Глава 7 Референдуми в Україні 7.1 Основні форми безпосередньої демократії
Повернутись до змісту

Глава 7 Референдуми в Україні 7.1 Основні форми безпосередньої демократії

Народовладдя є основоположним принципом конституцій­ного ладу України. Згідно зі ст. 5 Конституції носієм сувере­нітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здій­снює владу безпосередньо і через органи державної влади та місцевого самоврядування. Таким чином, народовладдя в Украї­ні реалізується через усю систему державних органів — Вер­ховну Раду України, виконавчі, судові органи, а також орга­ни місцевого самоврядування. Джерелом державного суверені­тету є народний суверенітет, оскільки народ є першоджере­лом влади. Це підтверджується й положенням частини другої   ст. 5 Конституції,  де зазначається,  що право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Виходячи з різних способів волевиявлення народу, спрямо­ваних на здійснення влади, в науці розрізняють дві головні форми народовладдя — безпосередню і представницьку. Без­посереднє народовладдя (у ст. 69 Конституції України вжи­вається термін «безпосередня демократія») включає в себе участь громадян у реалізації різноманітних форм влади, їх безпосередню владну діяльність, яка спрямована на вирішен­ня відповідних державних або суспільних питань, ухвалення рішень та їх втілення в життя .

Третій розділ Конституції України називається «Вибори. Референдум». У ньому закріплені такі основоположні форми прямого народовладдя, як вибори і референдум. Причому за­конодавець цей розділ у структурі Основного Закону поставив за розділами «Загальні засади» і «Права, свободи та обов'яз­ки людини і громадянина», що підкреслює особливу роль форм безпосередньої демократії. Крім того, третій розділ Кон­ституції згідно з частиною третьою ст. 156 Конституції Украї­ни змінюється в ускладненому порядку. Так, законопроект про внесення змін до цього розділу подається до Верховної Ради Президентом України або не менше ніж двома третинами від конституційного складу парламенту і  за умови його при­йняття не менше ніж двома третинами від конституційного складу Верховної Ради затверджується всеукраїнським рефе­рендумом, який призначається Президентом України. Повтор­не подання законопроекту за цим розділом з одного й того самого питання можливе лише до парламенту України наступного скликання.

Становлення на сучасному етапі України як суверенної де­мократичної держави спонукає до розширення застосування форм безпосередньої демократії, реального волевиявлення на­роду з принципових питань розвитку держави і суспільства. Хоча Конституція України у третьому розділі закріпила тільки основоположні форми такої демократії — вибори і референ­дум, але таких форм значно більше. До них також належать: збори трудових колективів; збори громадян за місцем прожи­вання (сільські сходи, збори жителів мікрорайону в місті); проведення громадських і всенародних обговорень актуаль­них питань місцевого і загальнодержавного рівня; мітинги і демонстрації; наради загальнодержавного рівня; наради за­гальнодержавного і місцевого значення; звернення громадян (петиції). Згідно з частиною шостою ст. 140 Конституції України сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квар­тальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.

Перелічені інститути безпосередньої демократії не вичер­пують арсеналу її форм. У багатьох країнах світу застосовую­ться й інші інститути прямої демократії: плебісцит, народна законодавча ініціатива, народний розпуск представницького органу, які близькі за сутністю до референдумів, але ніколи не використовувалися в Україні.

У сучасних умовах інститути безпосередньої демократії ма­ють суттєве значення для реалізації громадянами своїх прав, насамперед у сфері політичних відносин. Це робить пряму де­мократію яскравим проявом народовладдя і є запорукою її подальшого розвитку. Всі форми народовладдя слугують ін­тересам громадян, забезпечують їх активну участь у вирішен­ні державних і суспільних справ. Життя потребує подальшо­го розвитку й удосконалення безпосередньої демократії, вико­ристання потенціалу її інститутів на благо народу і кожної людини. При цьому важливо не протиставляти форми безпо­середньої і представницької демократії, які тісно між собою взаємопов'язані і доповнюють одна одну.



загрузка...