загрузка...
 
ДОДАТОК  А (інформаційний) ТЕЗАУРУС 
Повернутись до змісту

ДОДАТОК  А (інформаційний) ТЕЗАУРУС 

Абсорбція - поглинання речовини (енергії) з навколишнього середовища  всією масою (об’ємом) поглинаючого тіла (другої речовини, тобто рідким або твердим - газу, світла, будь-якого забруднювача тощо).

Адсорбція - поглинання речовини з газоподібного середовища або розчину поверхнею даної речовини (тіла) під впливом молекулярних сил.

Аерозоль -      завислі в газоподібному середовищі частинки твердих або рідких речовин (радіус твердих частинок у межах 10 -8—10 -2 см, крапель - 10-5—10-1 см).

Акумуляція - процес накопичення, збирання воєдино.

Алгоритм - набір правил, чітка послідовність дій.

Аналіз - всебічний розбір, розгляд причинно-наслідкових зв’язків окремих складових частин, властивостей чи особливостей предмета вивчення.

Аномалія - будь-яке відхилення від норми або загальної закономірності.

Антропогенез - зміна та саморозвиток природних об'єктів і явищ під впливом людської діяльності.

Антропогенний - створений (народжений) людиною (наприклад, антропогенний ландшафт).

Антропогенні чинники - чинники, що виникають в результаті людської діяльності.

Атмосфера – газоподібна зовнішня оболонка планети.

Басейн водозабірний – територія, на якій збираються води, які надходять у водотік чи стічну водойму (струмок, річку, озеро, море).

Безпека - ступінь захищеності від можливого несприятливого впливу, або сукупність умов, дій, станів, обумовлена розміром ризику.

Біологічно допустимий викид - викид шкідливих речовин в атмосферу, який встановлюється для кожного джерела за умови, що приземна концентрація речовин не перевищить їх ГДК.

Взаємовідносини людини і природи - комплексний вплив антропогенних чинників на природу та природних чинників - на здоров'я людини.

Викид(и) - короткочасне (або за визначений період) надходження в навколишнє середовище забруднювачів.

Викид зведений - сумарний розмір викиду всіх речовин-забруднювачів у навколишнє середовище в даній точці за одиницю часу від усіх підприємств та іних джерел.

Відходи - непридатні для виробництва даної продукції види сировини, її залишки, що не використовуються, та речовини й енергії, що виникають у ході технологічних процесів, і які не утилізуються у даному виробництві.

Вода - хімічна сполука водню з киснем: Н2О - водяна пара, (Н2О)2 - рідка вода, (Н2О)3 - лід.

Водойма - природне або штучне середовище текучих або стоячих вод (ріка, озеро, став).

Водовідведення - сукупність заходів та пристроїв, що забезпечують видалення стічних вод за межі населених пунктів або промислових підприємств.

Водоємність виробництва - кількість води, яку необхідно використати у даному виробництві для одержання одиниці готової продукції.

Водозабезпеченість -  ступінь відповідності потреб у воді можливостям їх задоволення.

Водозабір - вилучення води з водойми (водотоку) для задоволення господарсько-побутових потреб.

Водойма - природне або штучне скупчення вод (текучих, стоячих).

Водокористування - порядок, умови і форми використання водних ресурсів.

Водоочищення - технічне доведення якості води до встановлених нормативних показників.

Водопостачання - сукупність заходів щодо забезпечення водою споживачів.

Водоспоживання - споживання води з водного об'єкта або із системи водопостачання.

Водосховище - штучна або природна водойма з уповільненим водообертом обсягом більше 1 млн м куб.

Водотік - вода, що переміщується у руслі водотоку.

Вплив антропічний - безпосередній вплив людини на процеси в навколишньому світі.

Вплив антропогенний - вплив людства на навколишнє середовище (прямий та непрямий).

ВУТ - викиди узгоджені тимчасово.

Гігієна - галузь медицини, що вивчає вплив навколишнього середовища і виробничої діяльності на здоров'я людини.

Гомеостаз - стан внутрішньої динамічної рівноваги природної системи.

Господарство - експлуатація корисної продукції, одержуваної у процесі культивування використовуваного об'єкта, або одержання безпосередньої економічної вигоди від проведених заходів як самоцілі діяльності.

Гранично допустимий викид (ГДВ) - обсяг (кількість) забруднюючої речовини, що викидається окремим джерелом за одиницю часу, перевищення якої призводить до негативних наслідків у навколишньому середовищі або небезпечне для здоров'я людини; 

те саме, що і біологічно допустимий викид (БДВ).

Гранично допустимий скид (ГДС) - маса речовини в стічних водах, максимально припустима для відведення у встановленому режимі в даному пункті (за одиницю часу) з метою забезпечення норм якості води в контрольному пункті.

Деградація - погіршення природних властивостей (умов, якості) природних систем (ґрунту, ландшафту, природного середовища тощо).

Деструкція - порушення нормальної структури будь-чого (речовини, середовища, біогеоценозу тощо).

Детергент - поверхнево-активна синтетична речовина - забруднювач водойм.

Детеріорація - погіршення, пошкодження природних об'єктів.

Детоксикація - процес знешкодження в середині біосистем шкідливих речовин, що потрапили до них.

Джерело забруднення – техногенний об’єкт, який виділяє в природне середовище забруднюючі речовини;  зона, регіон, звідки надходять забруднюючі речовини  (при її віддаленому і транскордонному перенесенні).

Діагноз – встановлення (констатація) структури, особливостей, властивостей предмета вивчення.

Ділянка дослідна – репрезентативна частина дослідної території, призначена для детального вивчення.

Динаміка системи - зміна в просторі та часі стану системи під впливом зовнішніх і внутрішніх чинників.

Довкілля – див. середовище навколишнє.

Домішка - будь-яка речовина, що міститься у воді або повітрі в розчиненому, колоїдному або зваженому стані, допускаючи, що, як правило, вона відсутня у воді або повітрі.

Домішка пасивна - така забруднююча речовина, яка аж до випадання її з повітря на землю не зазнає змін (тобто не вступає у хімічні реакції).

Джерело забруднення - об'єкт, який вносить в Атмосферу/Гідросферу домішки (полютанти).

Еволюція - необоротний спрямований історичний розвиток живої природи, який супроводжується зміною генетичного складу популяції, формуванням адаптацій, утворенням і вимиранням видів, перетворенням біоценозів, великих екосистем і біосфери в цілому.

Екологізація - процес послідовного і неухильного впровадження систем управлінських, технологічних та інших рішень, що дозволяють підвищувати ефективність використання природних ресурсів і умов поряд із поліпшенням і зберіганням якості природного середовища (середовища життя) на локальному, регіональному і глобальному рівнях;  народногосподарського  комплексу – діяльність щодо зниження екологічного навантаження з розрахунку на одиницю сукупного суспільного продукту; людини – формування її менталітету шляхом виховання, освіти, навчання, інформаційного забезпечення та забезпечення умов одержання знань, умінь і навичок, необхідних та достатніх для реалізації завдань екологізації.

Екологічна  експертиза - оцінка впливу на середовище життя, природні ресурси і здоров’я людей комплексу господарських нововведень. Базується на екологічних нормативах. Виражається як в економічних, так і в неекономічних показниках.

Екологічне навантаження – зведені до єдиної критеріальної бази результати негативних наслідків впливу на людину і природні системи процесів виробництва та споживання.

Екологічна небезпека - реальна загроза виникнення не­сприятливих для людини (або живих організмів) наслідків у результаті впливу факторів з боку атмосфери.

Екологічна проблема - будь-яке явище, пов'язане з по­мітним впливом людини на повітря (атмосферу) або зворот­ним впливом атмосфери (повітря) на людину безпосередньо чи на її економіку.

Екологічна політика – система заходів, спрямована на регуляцію взаємодії суспільства з природою з метою збереження середовища.

Екологоємність – виробництва – споживання природних ресурсів виробництвом даного типу;  продукції – споживання природних ресурсів на одиницю даної продукції.

Екологічна карта – картографічне відображення довкілля і процесів, які відбуваються у ньому і впливають на екосистему та середовище життєдіяльності людини.

Екологічний контроль – заходи, які включають вимірювання, випробування, перевірки однієї чи декількох характеристик об’єкта та порівняння з установленими вимогами.

Екосистема – спільнота живих істот і середовище їх мешкання, поєднаних в єдине функціональне ціле, що виникла на основі взаємозалежності причинно – наслідкових зв’язків, існуючих між окремими екологічними компонентами;

- екологічна система - будь-яке співтовариство живих істот та його середовище існування, об'єднані в єдине функціональне ціле, що виникає на основі взаємозалежності і причинно-наслідкових зв'язків, які існують між окремими екологічними компонентами; синонім біогеоценозу; сукупність біотичних екологічних компонентів і абіотичних джерел речовини та енергії, яка є самоорганізованою, інформаційною, термодинамічно відкритою, єдність і функціональний зв'язок яких у межах характерного для визначеної ділянки біосфери часу і простору забезпечують перевищення на цій ділянці внутрішніх закономірних переміщень речовини, енергії та інформації над зовнішнім обміном і на основі цього невизначено тривалу саморегуляцію та розвиток цілого під впливом біотичних та біогенних складових.

Екосфера - сукупність абіотичних об'єктів і характеристик Землі, що створює на ній умови для розвитку життя; синонім біосфери; сукупність властивостей простору, на яку впливає космічне тіло; середовище розвитку господарства; синонім середовища, що оточує людину.

Експансія антропогенна - будь-який (прямий та непрямий) вплив людини на природу.

Експансія екологічна - форма екологічної політики - переведення явно екологічно шкідливих виробництв із своєї території на територію іншої країни (звичайно менше розвиненої).

Експансія ресурсна - прагнення країни до посиленого споживання (витрат) дефіцитних природних ресурсів іншої країни при зберіганні їх на території власної держави.

Експлуатація природних ресурсів - видобування або інше використання природних благ з метою соціально-економічного розвитку суспільства.

Енергія - загальна кількісна характеристика (міра) руху матерії.

Енергоємність  - ступінь споживання енергоресурсів на одиницю продукції.

Ентропія - міра упорядкування систем, міра розсіювання енергії, міра непевності ситуації (випадкової складової величини).

Еталон природи - ділянка простору, що відображає стан природи, прийнятий за природний.

Ємність водосховища – об’єм водосховища (в метрах кубічних).

Ємність екологічна – виробництва – ступінь споживання природних ресурсів виробництвом даного типу; продукції -  ступінь споживання природних ресурсів на одиницю продукції.

Ємність середовища - ступінь здатності якогось оточення підтримувати функції деякого біоутворення.

Ємність території - можливість розширення чого-небудь (збільшення) на даній території.

Життєздатність - здатність зберігати своє існування в мінливих умовах середовища.

Забруднення - привнесення до середовища або виникнення у ньому нових, не характерних для нього фізичних, хімічних, біологічних або інформаційних агентів, які негативно впливають на людину і живі організми, а також перевищення природного (фонового) рівня концентрації.

Забруднення антропогенне - забруднення середовища, яке виникає в результаті господарської діяльності людей.

Забруднення вторинне - утворення забруднювачів у ході фізико-хімічних процесів, які відбуваються безпосередньо в середовищі.

Забруднення глобальне - виникає  внаслідок дальності перенесення забруднюючої речовини в атмосфері від будь-яких джерел забруднення на відстань більше 1 тисячі км.

Забруднення локальне - забруднення обмеженої території (регіону).

Забруднення навколишнього середовища -  процес надходження в об’єкти навколишнього середовища чи створення в них різних  механічних, хімічних, біологічних агентів, в результаті якого ці об’єкти стають частково чи повністю непридатними для використання за цільовим призначенням або стають реальною загрозою для життя людини чи інших живих організмів.

Забруднення первинне – надходження в середовище забруднювачів, які безпосередньо створюються  в ході природних, природно - антропогенних і чисто антропогенних процесів.

Забруднення природне – забруднення, що виникає в результаті природних явищ, катастроф, без впливу людини.

Забруднення регіональне - виникає внаслідок перенесення в атмосфері забруднюючої речовини  на  відстань більше  40 км від техногенних джерел  і  більше 10 км  від сільськогосподарських джерел.

Забруднення хімічне - зміна хімічного складу, яка в результаті антропогенної діяльності здатна викликати погіршення якості.

Забруднення хімічними речовинами - величина, що характеризує ступінь зміни хімічного складу.

Забруднююча речовина - речовина (будь-який агент),  яка надходить до навколишнього середовища або виникає в ньому у кількості, що виходить за рамки граничних природних коливань її вмісту або природного фону.

Загазованість – наявність у повітрі шкідливих або вибухонебезпечних речовин у суттєвих концентраціях.

Завдання - ситуація, мета дії та умови, за яких вона повинна бути досягнута.

Закон про охорону природи - зведення юридичних норм, які регулюють державні заходи, спрямовані на охорону, раціональне використання і розширене відтворення природних ресурсів.

Законодавство природоохоронне - встановлення юридичних (правових) норм і правил, а також введення відповідальності за їх порушення у сфері охорони природи.

Захист природи - заходи щодо збереження глобальної системи життєзабезпечення людства  з  акцентом  на  їх адміністративному або технічному боці.

Захист середовища - комплекс заходів, спрямованих на охорону навколишнього середовища (міжнародних, державних, регіональних, локальних адміністративних, правових, технологічних, планових, соціально-економічних, політичних і суспільних заходів, спрямованих на охорону природного середовища існування людей).

Захід природоохоронний - будь-яка дія, що зберігає природні системи, природні ресурси, їх кількість та якість.

Збереження природи - проведення спеціальних заходів щодо забезпечення цілості та запобігання деградації і загибелі.

Зв'язок зворотний - зворотний вплив будь-чого на те, що впливає на нього.

Здатність самоочисна - властивість розкладати забруднювачі до стадії засвоювання живими організмами і втягнення в біологічний кругообіг речовин.

Здоров'я людини - об'єктивний стан і суб'єктивне почуття повного фізичного, психічного і соціального комфорту.

Злочин екологічний - навмисне злісне порушення оточуючого людину природного середовища, яке суперечить законам або міжнародним угодам.

Зміна природи (людиною) - вилучення речовин і зміна фізико-хімічних характеристик природи в ході розвитку людства.

Зміна середовища необоротна  –  зміни  в  середовищетвірних компонентах, які не можуть бути компенсовані в ході природних відновлюваних процесів.

Знезаражування - комплекс заходів, спрямованих на пригнічення осередку захворювання, руйнацію отрут, знищення, стерилізацію.

Знешкодження відходів – технологічний спосіб відділення і перероблення відходів з метою руйнації їх шкідливих компонентів.

Зона – пояс, смуга, простір між будь – якими межами, а також характерна будь – якими загальними ознаками територія.

Зона активного забруднення (ЗАЗ) - ділянка навколо джерела, в межах якої концентрація домішки, що викидає джерело, перевищує природний фон або установлену ГДК.

Зона водоохоронна - територія вздовж русла річки, зайнята рослинністю, яка охороняє воду від прямих надходжень поверхневих стоків, забруднення долини ріки. У межах з.в. заборонена або обмежена господарська діяльність.

Зона забруднення - частина Атмосфери / Гідросфери, в якій при надходженні забруднюючої речовини (речовин) порушується природний вміст елементів або біохімічні чи біологічні процеси, а концентрація домішки (домішок) перевищує природну.

Зона геопатогенна - простір існування, де поєднання несприятливих природних чинників може спричинити захворювання людини.

Зона екологічного бідування - територія, де в результаті техногенної або природної катастрофи виникла загроза екологічного ураження людей через деградацію природного середовища існування.

Зона екологічної катастрофи – територія, в межах якої мешкання людей неможливе.

Зона екологічного лиха (екологічної кризи) – ареал (територія і/або акваторія), в межах якого спостерігається перехід від критичного стану природи до катастрофічного.

Зона екологічного ризику - місце, де людська діяльність може створити небезпечну екологічну ситуацію.

Зона житлова (селітебна) - район населеного пункту, призначений виключно для розміщення житла.

Зона комфорту - оптимальне для життя поєднання усіх чинників середовища.

Зона напруженої екологічної ситуації (екологічно проблемна зона) – ареал (територія чи акваторія), в межах якого спостерігається перехід стану природи від кризового до критичного.

Зона охоронна (буферна) – територія навколо природоохоронної з обмеженою господарською діяльністю для підтримки екологічної рівноваги охоронної території.

Зона рекреаційна (відпочинку) - територія, традиційно використовувана для проведення дозвілля.

Зона санітарно-захисна - смуга, що відокремлює промислове підприємство від селітебної території (населеного пункту), має властивості екологічного бар'єра.

Зона спокою - територія, на якій встановлено режим абсолютно мінімального техногенного впливу.

Ієрархія - розміщення і функціональна супідрядність у порядку від вищого до нижчого.

 Індекс забруднення - кількісна і якісна характеристика забруднювача, яка включає обсяги речовин забруднювачів і ступінь їх впливу на об’єкти, у тому числі й на людину.

Індекс забруднення середовища - якісна і кількісна характеристика забруднюючого чинника.

Індекс якості природного середовища - чисельний показник якості середовища, виражений в абсолютних умовних одиницях (балах), який характеризує параметри середовища.

Індекс якості  середовища  - чисельний показник, що показує сприятливість середовища для існування організмів. Може бути виражений як у балах, так і в абсолютних одиницях (у тому числі ГДК речовин).

Індикація - кількісне і якісне визначення хімічних речовин в об'єктах навколишнього середовища, в організмах людей і тварин.

Інтенсивність забруднення - загальний рівень вмісту або швидкість надходження забруднювачів до середовища.

Кадастр - систематизований реєстр даних, який включає якісний  кількісний опис об’єктів і явищ (інколи з економічною оцінкою). Розрізняють кадастр водний, земельний, лісовий, rрунтовий, рекреаційний.

Карта - зменшене та узагальнене зображення земної поверхні, небесних тіл або зоряного неба.

Карта забруднення - тематична карта, що відбиває поширення, характер, ступінь і джерела забруднення атмосфери, води тощо.

Катаклізми - стрибкоподібні раптові зміни структури (як правило з катастрофічними наслідками) у результаті її руйнації під впливом чинників.

Квота забруднення - законодавчо встановлений ступінь використання природного ресурсу або норма будь-якого впливу на нього, обумовлений як частка суми такого використання і впливу.

Кларки елементів – числові оцінки середнього вмісту хімічних елементів в атмосфері, гідросфері, ґрунті, гірських породах, космічних об’єктах.

Коефіцієнт - термін, що застосовується для позначення відносної (безрозмірної) величини.

Коефіцієнт безпеки забруднювача - міра впливу забруднювача на здоров'я людини.

Коефіцієнт забруднення середовища - кількість забруднювачів, що утворюються, на одиницю одержуваної продукції або на одиницю інтенсивності певного виду діяльності.

Контроль забруднення довкілля (середовища) – перевірка відповідності встановленим вимогам вмісту забруднюючих речовин у компонентах природного середовища.

Критерій екологічний – комплексний показник, на основі якого проводиться оцінка, визначення чи класифікація екологічних систем, процесів і явищ.

Концентрація - скупчення  будь-чого  у  визначеному місці або кількість речовини, що міститься в одиниці обсягу середовища.

Концентрація гранично допустима (ГДК) - кількість шкідливої речовини в середо-вищі, яка практично не впливає на здоров’я людини і не спричиняє негативних наслідків. Встановлюється в законодавчому порядку.

Концептуалізація - словесний опис системи (опис уявної розумової моделі цієї системи).

Комплекс природно-територіальний - взаємообумовлене поєднання природних компонентів даної території. Синоніми - геосистема, ландшафт.

Кореляція - взаємний зв'язок, взаємозалежність, співвідношення предметів та понять.

Криза екологічна – напружений стан між людиною і природою, що характеризує невідповідність розвитку продуктивних сил і виробничих відносин у суспільстві ресурсно-екологічним можливостям біосфери, а в більш широкому значенні - фази розвитку біосфери, на яких відбувається якісне відновлення живої речовини.

Критерій - засіб для судження - ознака, на основі якої проводяться оцінка, визначення або класифікація; мірило судження, оцінки.

Критерій екологічний - ознака, на підставі якої проводяться оцінка, визначення або класифікація екологічних систем, процесів та явищ.

Кумуляція забруднювачів - підсумовування шкідливих ефектів від впливів забруднювачів.

Культура екологічна - стан, складова частина загальнолюдської культури, яка характеризується глибоким усвідомленням насущної важливості гармонійного взаєморозвитку суспільства і природи. В основі її — етичне ставлення до живої і неживої природи.

Лихо екологічне – будь-яка (природна, природно-антропогенна, антропогенна) зміна природного середовища, яка призводить до погіршення здоров’я населення, до труднощів у життєдіяльності чи порушення природних екосистем.

Літосфера - верхня “тверда” оболонка Землі, до складу якої входять земна кора і верхня мантія Землі. Потужність літосфери від 50 км до 200 км.

 Мегаполіс - дуже велика міська агломерація, яка містить численні житлові поселення.

Медицина екологічна - комплексна наукова дисципліна, яка розглядає всі аспекти впливу навколишнього середовища на здоров'я людини, звертає увагу на чинники, що безпосередньо призводять до  захворювань у середовищі.

Метод - засіб, що приводить до позитивного результату в досягненні мети, а також сукупність способів, пристроїв, процедур і операцій теоретичного і практичного пізнання об’єктів діяльності.

Методика – сукупність науково-методологічних основ, методів дослідження або практичного здійснення процесів, процедур і операцій   будь-якої  діяльності, а також сукупність технічних прийомів та організаційних форм для проведення наукового дослідження.

Міра - показник вимірювання будь-чого.

Міграція хімічних речовин – процес перенесення і перерозподілення хімічних елементів у природному середовищі, особливості якого залежать від властивостей елемента (хімічної активності, здатності створювати розчинні і нерозчинні сполуки, поглинатися організмам тощо), властивостей і умов середовища (температури, тиску, лужно-кислотних і окисно-відновних умов та ін.).

Моделювання - метод дослідження складних об'єктів, явищ і процесів шляхом їх спрощеного імітування.

Модель - фізична або знакова подібність (імітація) реального об'єкта, явища або процесу; 

- математично реалізована або розумово уявлена система, яка відображає або відтворює досліджуваний об'єкт та яка може замінити його так, що її вивчення дасть нам можливість одержати інформацію про досліджуваний об'єкт. 

Моделювання  - метод дослідження складних об'єктів, явищ, процесів шляхом їх спрощеного імітування (натурального, математичного, логічного), що базується на теорії подібності.

Модель матеріальна - матеріальний об'єкт, подібний до зразка і може замінити його в експерименті (дослідженні).

Модель фізична - подібний до оригіналу за фізичною природою об'єкт, який, проте, відрізняється від нього деякими параметрами.

Модель описання - модель, в якій описані зв'язки і залежності між елементами об'єкта і його фіксована структура.

Модель інтерпретації  - система, яка виступає як інтерпретатор формального опису при вивченні від загального до конкретного.

Модель субстанціональна - це така модель, матеріал якої за своїми якостями ідентичний до матеріалу оригіналу, коли досліджувані властивості оригіналу є властивостями його матеріалу.

Модель детермінована - це модель, у якої випадковий фактор відсутній або ж настільки незначний, що його можна ігнорувати при моделюванні або детермінувати (тобто усувати).

Модель стохастична - модель, у якої враховується вплив факторів (параметрів) за умови, що відомі закони їх проходження.

Моніторинг навколишнього середовища - система спостережень за станом навколишнього середовища (процесами і явищами). Моніторинг прийнято поділяти на базовий (загальнобіосферний), регіональний та імпактний (локальний).

Мутність води - вміст завислих речовин в одиниці об’єму суміші води з цими речовинами, який визначається в г/м3, мг/л.

Навантаження антропогенне - ступінь прямого і непрямого опосередкованого впливу діяльності людей та їх господарства на природу в цілому або на її окремі екологічні компоненти та елементи.

Навантаження на природу (навколишнє середовище) - співвідношення сили антропогенного впливу і ступеня відновної здатності природи.

Навантаження (вплив) на природне середовище критичне – навантаження, перевищення якого призводить до незворотних наслідків і відповідних змін природного середовища, зумовлює руйнування чи порушення його структури, зв’язків, функцій і процесів саморегуляції.

Навантаження екологічне – ступінь прямого чи непрямого впливу зовнішніх чинників на екологічний простір в цілому або на його окремі екологічні системи та елементи.

Нагляд - контроль за дотриманням і виконанням норм і правил.

Надійність екологічна – здатність екосистеми до повного самовідновлення і саморегуляції (в межах природних для системи добових, сезонних, міжрічних і вікових флуктуацій) протягом сукцесійного або еволюційного відрізка її існування.

Небезпека забруднення - ступінь вірогідності перебіль­шення природного або гігієнічно допустимого рівня вмісту шкідливих речовин у окремій компоненті екосфери (воді, повітрі, ґрунті тощо) чи довкіллі в цілому.

Нейтралізація відходів - їх оброблення з метою зниження або усунення шкідливого впливу на середовище проживання.

Норма - встановлена величина показника кількості, якості.

Норма викиду - сумарна кількість газоподібних (рідких) відходів, яку дозволено підприємству скидати в навколишнє середовище.

Норма екологічна - обов'язкові рамки зберігання структури і функцій екосистеми якогось ієрархічного рівня; ступінь максимально допустимого втручання людини в екосистеми, яка забезпечує зберігання екосистем бажаної структури і динамічних якостей.

Нормування якості середовища - встановлення меж, у яких допускається зміна його природних властивостей (води, повітря, ґрунтів тощо).

Норма забруднення – гранична концентрація речовини, що надходить або міститься в середовищі, допустима нормативними актами.

Норматив екологічний – показник збереження структури і функцій екосистеми, а також усіх природних компонентів, використаних у господарській діяльності.

Оптимум екологічний - умови, в яких вид має найбільшу життєздатність, пристосованість до адіабатичних чинників; умови, в яких дане угрупування переважає над іншими; динамічно збалансоване поєднання середовищетвірних компонентів, яке забезпечує в умовах їх природних циклічних коливань екологічну (природну) рівновагу в клімаксовій екосистемі або спрямовує сукцесійний процес у бік виникнення клімаксу.

Освіта екологічна - система навчання, спрямована на засвоєння теорії і практики загальної екології як однієї з фундаментальних основ природокористування.

Освіта природоохоронна - система навчання, спрямована на засвоєння теорії і практики охорони природи.

Охорона навколишнього (людини) середовища - сукупність соціально-економічного і природного середовищ, що оточують людину; комплекс заходів, спрямованих на забезпечення комфорту, необхідного для зберігання здоров'я людини.

Охорона природи - сукупність науково-обrрунтованих заходів, спрямованих на раціональне використання природних ресурсів, збереження і відновлення природного потенціалу ландшафтів.

Оцінка впливу на навколишнє середовище - процедура, призначена для визначення (прогнозування) можливих впливів господарських об'єктів на стан навколишнього середовища, цілісність природних систем і здоров'я населення.

Оцінка навантаження на навколишнє середовище – виявлення, аналіз та інтерпретація фактичного і можливого впливу господарської діяльності на навколишнє середовище та її наслідків для природи й суспільства.

Оцінка екологічна - визначення стану середовища життя або ступеня впливу на нього будь-яких чинників.

Оцінка стану природного середовища – зіставлення реальної ситуації з ідеальною і тимчасовою нормою.

Очищення - усунення сторонніх і непотрібних речовин; очищення відходів від забруднюючих середовище шкідливих домішок.

Параметр - величина, що характеризує будь-яку властивість досліджуваного об’єкта/процесу, отримана шляхом вимірювання.

Параметр нормований - параметр, законодавчо встановлений або обмежений правилами і стандартами.

Параметри природного середовища – кількісні показники структури і властивостей природного середовища в природних або порушених людською діяльністю умовах.

Параметр навколишнього (що оточує людину)  середовища - одна із властивостей цього середовища, яка має числове значення.

Перенесення забруднень - їх переміщення в результаті дифузії або турбулентних потоків.

Перенесення забруднень дальнє (трансграничне) - поширення забруднень на значні відстані (дальше 200 км) за межі зони впливу.

Перенесення забруднень транскордонне - поширення забруднень з території однієї країни на площу іншої держави.

Підсистема - система більш низького ієрархічного рівня, що входить як функціональна частина до своєї надсистеми.

Пил атмосферний - сукупність завислих у повітрі дрібних (І-2 - І0-4 см) твердих частинок, здатних у безвітряну погоду осідати на поверхні Землі. Джерела пилу можуть бути як природного походження (вивітрення гірських порід, виверження вулкана), так і індустріального (викиди промислових підприємств). Основна кількість пилу зосереджена на висотах до 500 м.

Повітря атмосферне - природна суміш газів, яка склалася в ході еволюції Землі, газовий склад нижнього шару Атмосфери, яким ми дихаємо.

Показник - характерна, типова ознака.

Показник, що лімітує, - гранична норма несприятливої властивості або шкідливого впливу.

Полютант - речовина, що забруднює середовище життя.

Поріг - найбільший або найменший зовнішній вплив, який викликає внутрішню реакцію системи.

Порушення екологічне - відхилення від звичайного стану (норми) екосистеми будь-якого ієрархічного рівня організації (від біоценозу до біосфери).

Порушення екологічної рівноваги - зміна в процесах взаємодії та складі компонентів і елементів екосистеми, яка призводить наприкінці до її заміни іншою екосистемою на тривалий або безкінечний термін.

Порушення навколишнього середовища - будь-яка зміна природних, природно-антропогенних, соціальних умов, що перевищує або не перевищує біологічної або соціально-економічної здатності людини до адаптації.

Потенціал природно-ресурсний екологічний - здатність природних систем без збитку для себе віддавати необхідну людині продукцію або робити корисну для неї роботу в рамках господарства даного історичного типу.

Потенціал самоочищення - здатність природної території та акваторії без саморуйнування розкладати природні та антропогенні речовини і усувати їх шкідливий вплив на життя.

Потік речовини міграційний – переміщення в навколишнє середовище хімічних елементів та їх сполук у газоподібному, розчиненому і розплавленому чи твердому вигляді.

Принцип - основне положення (визначення) в будь-якому виді діяльності.

Природа - з великої літери (в широкому розумінні слова) - весь матеріально-енергетичний та інформаційний світ Всесвіту; з малої літери - сукупність природних умов існування людського суспільства, на які впливає людина і з якими воно пов'язане господарською діяльністю.

Природоємність – показник, що визначає співвідношення об’ємів використовуваних природних ресурсів і кінцевої продукції, одержаної на їх основі.

Проблема глобальна - природне, природно-антропогенне або чисто антропогенне явище, що стосується світу в цілому.

Проблема екологічна - будь-які явища, пов'язані  з помітним впливом людини на природу, зворотним впливом природи  на  людину  та  її економіку, а також із життєво і господарсько значущими процесами, обумовленими природними причинами.

Прогноз - усяке конкретне передбачення, пророкування або висновок про стан будь-чого (будь-кого) або про прояв будь-якої події в майбутньому.

Прогнозування - сукупність процесів  мислення,  що  дозволяють на підставі ретроспективного аналізу зовнішніх і внутрішніх зв'язків, властивих об'єкту, а також їх імовірних змін у рамках аналізованого явища (процесу) зробити висновки певної достовірності щодо його майбутнього розвитку.

Прогнозування екологічне - передбачення можливої поведінки природних систем як за рахунок впливу природних процесів, так і людської діяльності.

Програма - послідовність дій для вирішення поставленого завдання або послідовність подій, що приводять до певного результату; план майбутньої діяльності, робіт, заходів; стислий виклад змісту і методичних установок досліджуваного предмета, курсу; максимально повний і точний опис однієї із формальних мов процесу оброблення інформації на ЕОМ.

Програмування - процес підготування завдання до вирішення його на електронних обчислювальних машинах.

Промисловість - галузь матеріального виробництва, що створює засоби виробництва, а також більшу частину предметів споживання.

Простір екологічний –  див. середовище навколишнє.

Регіон - це простір, обмежений фізико-географічними, адміністратив-ними, екологічними чи іншими границями; значний  територіальний підрозділ Землі, що охоплює декілька країн, адміністративних частин однієї країни або частин Світового океану.

Речовина антропогенна (техногенна) – елемент, хімічна або органічна сполука, яка надходить у природне середовище завдяки діяльності людини. Розрізняють антропогенні речовини, які входять у природний кругообіг і утилізуються в природних середовищах, а також хімічно стійкі сполуки, які дуже повільно руйнуються живими організмами і концентруються ними (важкі метали і радіоактивні речовини).

Рекреація - відновлення здоров'я і працездатності шляхом відпочинку на лоні природи або під час туристичної поїздки з відвідуванням національних парків, архітектурних пам'яток, музеїв.

Ресурси природні - речовина природи, яка залучена до суспільного виробництва і становить  її сировинну й енергетичну базу. Ресурси поділяються на: первинні, вторинні, невичерпні, вичерпні, відновні і невідновні.

Речовина шкідлива - хімічна сполука, що при контакті з організмом людини може спричинити негативні відхилення в стані здоров'я.

Рівень забруднення - абсолютний або відносний розмір вмісту в середовищі шкідливих речовин;

- числове значення показника вмісту речовини в повітрі/воді (концентрація). 

Рівень екологічної свідомості - ступінь розуміння ролі екологічних чинників у житті суспільства.  

Рівновага екологічна – баланс природних чи змінених людиною утворюючих середовище компонентів і природних процесів, що приводять до стійкого існування даної екосистеми.

Рівновага природна - стан динамічного балансу безперервного речовинно-енергетичного поновлення з відносним збереженням ос-новних якісно-кількісних характеристик.

Розсіювання - зменшення концентрації речовини (об'єктів) під впливом будь-яких причин.

Сажа - твердий продукт згорання або термічного розкладу вуглеводів.

Самоочищення - природна руйнація забруднювача середовища в результаті природних фізичних, хімічних і біологічних процесів.

Самоочищення води - природне знешкодження забруднення у водному середовищі в результаті фізичних, хімічних і біологічних процесів. Повне самоочищення води у природних умовах проходить за 92 роки.

Саморегуляція - властивість природної системи до відновлення внутрішніх параметрів і структур після яких-небудь природних або антропогенних змін.

Свідомість екологічна - індивідуальна і колективна (суспільна) спроможність розуміння нерозривного зв'язку людини і всього людства з природою, залежність добробуту людей від цілісності та відносної незмінності природного середовища існування людини і використання цього розуміння в практичній діяльності.

Середовище - речовина або/і простір, що оточує розглядуваний об'єкт (фізичне поняття); природні тіла та явища, з якими організм перебуває у взаємовідносинах (екологічне); сукупність природних, природно-антропогенних та соціальних чинників життя людини (соціально  -екологічне).

Середовище антропогенне - середовище природне, змінене людиною прямо або побічно, навмисно або ненавмисно, породжене людьми.

Середовище екологічне - сили і явища природи, її речовина і простір, що містяться поза розглядуваним живим організмом (людини) або будь-якого іншого об'єкта за участю живого (отже, неправильно говорити екологічне середовище технологічної лінії, підприємства, якщо не мати на увазі людей як складових цих утворень).

Середовище життя людини - сукупність природного середовища, квазіприродного (розвиненого) середовища (другої природи), середовища населених місць (інфраструктури), житлового середовища, соціально-психологічного і соціально-економічного, тобто комплекс природних, природно-антропогенних і соціально-економічних чинників, що впливають на людину.

Середовище навколишнє - сили і явища природи, її речовина і простір, діяльність людини, що перебуває поза розглянутим об'єктом (суб'єктом)  і/або  в безпосередньому контакті з ним.

Середовище навколишнє, яке оточує людину, - сукупність абіотичних, біотичних і соціальних середовищ, які спільно і безпосередньо впливають на людей та їх господарство.

Середовище природне, яке оточує людину, - сукупність природних і незначно змінених діяльністю людей абіотичних і біотичних природних чинників, що впливають на людину; частина Природи, що безпосередньо та опосередковано впливає на людство (окремих людей); комплекс абіотичних та біотичних середовищ, що впливають на людину та її господарство;

- сукупність абіотичного (неживої природи), біотичного і соціального середовищ, які разом і безпосередньо впливають на людей і господарство.

Середовище природне - сукупність природних і незначно змінених діяльністю людей абіотичних і біотичних природних чинників, незалежних від безпосередніх контактів із людиною.

Синтез – узагальнення, зведення в єдине ціле знань, відомостей, даних, отриманих у результаті аналізу предмета вивчення.

Система - будь-яка матеріально-енергетична або концептуальна сукупність взаємозалежних складових, об'єднаних прямими і зворотними зв'язками у деяку єдність; множина окремостей (однорідних, різнорідних), що перебувають у визначених більш міцних, ніж з навколишнім середовищем, відносинах і зв'язках одне з одним, і тому утворює деяку цілісність, єдність;  певним чином упорядкована матеріально-енергетична сукупність, що саморозви-вається та саморегулюється;  існуюча і керована як відносно стійке єдине ціле (за рахунок взаємодії, розподілу і перерозподілу та вироблених цією сукупністю речовин, енергій, інформації), що  забезпечує перевагу внутрішніх зв’язків над зовнішніми.

Система природна - система, складена природними структурами та утвореннями (підсистемами), що групуються у функціональні компоненти на вищих рівнях ієрархічної організації.

Система стандартів у природокористуванні - сукупність взаємо-залежних стандартів, спрямованих на збереження, відновлення природних багатств і раціональне використання природних ресурсів.

Ситуація екологічна конфліктна - локальне або регіональне погіршення стану середовища життя існування (природних, соціальних складових), яке розглядається як небезпечне або суспільно невиправдане.

Ситуація проблемна - будь-яка антропогенна, природна зміна середовища, що спричиняє або може спричинити негативні екологічні, соціальні та економічні наслідки.

Склад речовини фоновий (у природному середовищі) – усереднена величина вмісту хімічних елементів та їх сполук (речовин) у тому чи іншому об’ємі (компонентні) природного середовища або його частині в момент часу, прийнятий за початок встановленого чи можливого його змінення.

Смог - сукупність частинок пилу і крапель туману. Інтенсивний смог викликає алергічні реакції, подразнення слизової оболонки, напади бронхіальної астми, пошкодження рослинності, будівель, споруд. Розрізняють: смог лондонського типу (вологий) і смог фотохімічний (сухий) - повторне забруднення повітря, яке виникає в результаті розкладу і сполучення забруднюючих речовин під дією сонячного випромінювання.

Сорбція – поглинання твердим тілом чи речовиною з навколишнього середовища.

Стабільність екологічна - здатність екосистем протистояти внутрішнім абіотичним та біотичним чинникам середовища разом з антропогенним впливом.

Стійкість компонента середовища екологічна – здатність складової частини екосистеми зберігати свою природну структуру, функціональні особливості та  властивості саморегуляції при впливі на неї зовнішніх і внутрішніх природних та антропогенних чинників.

Стандарт - нормативно-технічний документ, що встановлює комплекс норм, правил, вимог, обов'язкових для виконання у визначених галузях / сферах діяльності.

Стан природи природний - не змінений безпосередньою господарською діяльністю людини.

Стан природи (за ступенями його порушення людиною) - якісна відмінність від стану, який обумовлений лише природними процесами. Розрізняють: природний стан, кризовий стан, катастрофічний стан природи.

Стан природи катастрофічний - важкооборотний процес закріплення малопродуктивних екосистем.

Стан природи колапсу - необоротна втрата біологічної продуктивності.

Стан природи кризовий - швидкість антропогенних порушень перевищує темп самовідтворення природи, проте ще не відбувається конкретна зміна природних систем.

Стан природи критичний - оборотна заміна існуючих екосистем під антропогенним тиском.

Стан природи рівноважний - швидкість відбудовних вище (не менше) темпів антропогенних порушень.

Стік забруднений - стічні води, які містять домішки в кількості, що перевищують ГДК (гранично допустиму концентрацію). Розрізняють: промислові, сільськогосподарські комунально-побутові стоки.

Сублімація - безпосередній перехід  із одного стану в інший.

Тезаурус – деяка множина (“словник”) понять (термінів, описувальних виразів), що містяться в даному документі (множині документів) або зберігаються в пам’яті даної системи і (або) які припускаються “зрозумілими” їй. 

Територія - частина поверхні суші з властивими їй природними та антропогенними властивостями і утвореннями.

Територіальна комплексна схема охорони природи (ТЕРКСОП) - науково обrрунтований комплексний план охорони природи певної території (регіону, адміністративної області, міста). ТЕРКСОП  включає нормування навантажень на середовище за всіма видами господарських заходів, виділення проблемних ареалів, встановлення обмежень, розміщення підприємств для підтримання екологічного балансу, пропозиції щодо територіального комплексування господарських і середовищезахисних об’єктів.

Технічно допустимий викид (ТДВ) - гранична кількість забруднюючих речовин, яка встановлюється для підприємства з урахуванням технічних можливостей.

Токсичність – властивість деяких хімічних елементів, сполук і біогенних речовин здійснювати отруйний вплив на організми (людини, тварин, рослин, грибів, мікроорганізмів) і здоров'я людей. 

Трансформація речовин у природному середовищі – зміна складу і кількості речовин у середовищі під впливом процесів сорбції, іонного обміну, розчинення, осадження, розпаду, комплексування, біохімічних та інших процесів перетворення речовин при їх взаємодії.

Умови існування - сукупність природних особливостей існування організмів (абіотичні та біотичні чинники включно) і антропогенних впливів.

Умови природні - сукупність живих організмів, тіл і явищ природи, що існують поза діяльністю людей, яка впливає на інші живі організми, тіла і явища, а також тіла та сили природи, суттєві для життя і господарської діяльності, але безпосередньо не беруть участі в діяльності людей.

Умови середовища - сукупність чинників середовища, що впливають на окрему особу, популяцію, співтовариство.

Управління - організація (самоорганізація) взаємозв'язків між будь-якими складовими, що призводить до намічених результатів, rрунтується  на інформації і спрямована на підтримку або поліпшення функціонування керованої сукупності.

Урбанізація - процес зростання ролі міст у розвитку суспільства, який супроводжується зростанням і розвитком міських поселень, зростанням питомої ваги міського населення. За підрахунками спеціалістів, економічні втрати від хвороб урбанізації, перш за все шуму, стресу, забруднення, перевищують втрати від страйків.

Факел - викид, який є стороннім тілом стосовно навколишнього середовища і прагне зберегти свій склад, характер  і форму.

Фактор екологічний - серед екологічних факторів розрізняють: абіотичні (кліматичні, орографічні, гідрологічні); біотичні (відносини між організмами — симбіоз, паразитизм, нейтралізм та ін.); антропогенні (вплив людини).

Фон природний - природна концентрація або ступінь впливу природних речовин та інших агентів на що-небудь.

Час самоочищення - час, протягом якого відбувається зменшення масової частки забруднюючої хімічної речовини на 96% від початкового значення або його фонового вмісту.

Чинник - рушійна сила процесів або умова, що впливає на них, суттєва обставина в будь-якому процесі, явищі.

Чутливість - властивість організмів сприймати подразнення із зовнішнього середовища та від власних органів і тканин.

Чутливість приладу (вимірювального) - мінімальне значення величини, що вимірюється, на яке реагує прилад.

Цвітіння вод - масовий розвиток фітопланктону, який спричиняє зміну кольору води і погіршує кисневу забезпеченість вод. Одна із причин цвітіння вод — надходження у водойми мінеральних, особливо фосфоровмісних добрив, синтетичних мийних речовин, органічних забруднювачів.

Шок екологічний - раптове усвідомлення суспільством екологічних труднощів у його соціально-економічному розвитку.

Явище антропогенне - спричинене господарською діяльністю людини або її поведінкою.

Явище екологічне – подія чи ланцюг подій, що обумовлені природними абіотичними і/чи біотичними причинами і викликають зміни в середовищі життя чи здійснюють вплив на об’єкти і організми, включаючи людину.

Явище природно-антропогенне - спричинене спільною дією людини і природних чинників.

Явище стихійне-будь-яке природне явище значної сили.

Якість життя - сукупність умов, що забезпечують комплекс здоров'я людини і життєдіяльності.

Якість повітря (води)  - ступінь відповідності повітря (води) фізико-хімічним та біологічним характеристикам потреб людини і технічним вимогам.  

Якість навколишнього середовища - ступінь відповідності умов середовища потребам людей.

Якість природного ресурсу - ступінь відповідності його характеристик потребам людини і технологічним вимогам.

Якість природного середовища - стан екосистем, який зберігає їх здатність до постійного обміну речовин і енергії та відтворення життя.



загрузка...