загрузка...
 
Інтерпретація адаптованої шкали АРАСНЕ ІІ:
Повернутись до змісту

Інтерпретація адаптованої шкали АРАСНЕ ІІ:

до 6 балів – опіковий шок І ступеня тяжкості, загальний стан обпеченого середньої тяжкості або тяжкий;

7-13 балів – опіковий шок ІІ ступеня тяжкості, загальний стан обпеченого тяжкий або критичний;

14-20 балів – опіковий шок ІІІ ступеня тяжкості, загальний стан обпеченого критичний;

більше 20 балів – опіковий шок ІV ступеня тяжкості, загальний стан обпеченого термінальний.

Прогнозуючи розвиток опікового шоку, потрібно враховувати і локалізацію ушкоджень, найбільш шокогенними є ділянки обличчя, кистей, стоп, статевих органів, циркулярні опіки кінцівок та тулуба.

Опіки викликані, гарячими рідинами (чай, суп) як правило, поверхневі (I-IIIA ступеня).

Опіки полум'ям, розплавленим металом, концентрованими кислотами, електричним струмом, як правило, глибокі.

До тяжких опіків відносять:

•             поверхневі опіки площею більше 30% поверхні тіла, а в дітей більше 10%, у хворих старше 60 років - будь-якої локалізації;

•             поверхневі опіки площею менше 30% поверхні тіла, якщо вони поєднані з опіками дихальних шляхів, травмами або тяжкими захворюваннями;

•             глибокі опіки, площею більше 10% поверхні тіла;

•             багатофакторні ураження.

Обмежені опіки – це місцевий процес.

При більш тяжких ураженнях розвивається опікова хвороба – комплекс клінічних симптомів, які розвиваються при опіках II-IIIA ступенів, якщо площа ураження становить більше 15%, і при опіках IIIБ-IV ступенів, якщо площа ураження становить більше 10 %.

У перебігу опікової хвороби виділяють:

•             опіковий шок;

•             гостра опікова токсемія (12-14 днів) – через утворення міхурів зменшується об’єм  плазми, а в міхурах внаслідок денатурації білка утворюються некротоксини, що надходять у загальний кровообіг. Все це призводить до розвитку ниркової й печінкової недостатності;

•             опікова септикотоксемія (1-1,5 міс.) – внаслідок інфікування опікових ран;

•             період реконвалесценції.

Опіковий шок – гіповолемічний шок з переважною втратою плазматичного об'єму крові; процес, що виникає в організмі під впливом термічної травми при порушенні механізмів ауторегуляції, які стають нездатними підтримати нормальний кровообіг у життєво важливих органах.

Провідними ланками патогенезу є – масивна больова імпульсація з опікової поверхні; активізація калікріїн-кінінової системи, що веде до підвищення проникності капілярної стінки. Це, у свою чергу, приводить до рясного пропотівання плазми, гемоконцентрації й гіпопротеїнемії. Інтенсивна плазморея може призвести до зменшення ОЦК в перші кілька годин після опіку на 20-40%. Крім цього, при шоці розвиваються й небезпечні водно-електролітні розлади, що супроводжуються дисфункцією К-Nа насоса. Суть цих розладів можна позначити як «позаклітинна дегідратація плюс клітинна гіпергідратація» на тлі гіперкаліємії – калій залишає клітину й накопичується в позаклітинній рідині.

Інтенсивна втрата води з опікової поверхні веде до значних змін зовнішнього водного балансу, що веде до подальшого зниження обсягу циркулюючої рідини й, отже,  до оліго- і анурії. Виникаюча далі азотемія найчастіше вторинна.

Опіковий шок веде до істотних зрушень гемодинаміки, що також пов'язано зі зниженням об’єму циркулюючої крові. Знижується хвилинний об’єм, підвищується периферичний опір, у тяжких випадках може розвитися й первинна серцева слабість.

Як і будь-який шок, опіковий призводить до різкого збільшення потреби організму в кисні. Однак такі патогенетичні механізми, як порушення зовнішнього дихання, розладу гемодинаміки, порушення ферментативних систем ведуть до зниження компенсаторних можливостей. У результаті в тканинах накопичуються піруват і лактат, виникає метаболічний ацидоз, що збільшується нагромадженням продуктів тканинного розпаду. Виразність ацидозу залежить від тяжкості опіку.

Із усього вищевикладеного видно, що всі патогенетичні механізми опікового шоку взаємозалежні, що обумовлює розмаїтість клініки шоку й утрудняє клінічну оцінку ролі кожного з них.



загрузка...