загрузка...
 
6.5 Методи утворення  поверхонь  протягуванням
Повернутись до змісту

6.5 Методи утворення  поверхонь  протягуванням

Конструкція протяжок визначається не тільки схемою зрізування шарів, але також і методом утворення поверхонь протягуванням. Існують такі методи утворення профілю поверхні протяжками: метод подібності (або профільний), послідовний метод (або генераторний) і комбінований метод.

При методі подібності усі зуби протяжки мають форму, подібну до форми профілю остаточно обробленої поверхні (рис.6.13 а). Попередні зуби не беруть участі в остаточному формуванні профілю обробленої поверхні і лише видаляють відповідну масу матеріалу із заготовки. Остаточне ж формування профілю виконується останнім   різальним і калібрувальним зубами.

Проте при обробці складних профілів метод подібності не раціональний, оскільки виготовляти складну і різну для кожного зуба форму різальної кромки досить складно. Тому такий метод застосовується тільки при обробці простих поверхонь – площин і циліндричних отворів, а також іноді квадратних, прямокутних і шестигранних отворів. Крім того, такий метод створює різну площу зрізаного шару для кожного зуба, а це призводить до нерівномірного навантаження і, як наслідок, зношення зубів.

 

На рис. 6.13 б показана схема обробки того самого напівкруглого паза послідовним методом протягування. Як видно з цієї схеми, усі зуби протяжки мають проміжки профілю, ідентичні з профілем окремих ділянок остаточно обробленої деталі. Тут кожний різальний зуб бере участь у формуванні профілю деталі. У результаті профіль виробу є сумою послідовних зрізів проміжками кромки  кожного із  зубів.

При виготовленні протяжок, що працюють за послідовним методом, усі зуби обробляються шліфувальним кругом одного профілю на прохід, що значно спрощує виготовлення цих протяжок у порівнянні з протяжками, які працюють за методом подібності. Але при застосуванні послідовного методу протягування на обробленій поверхні іноді створюються поздовжні риски унаслідок похибок виготовлення зубів протяжки, а також внаслідок пластичного витискування оброблюваного матеріалу вздовж різальних кромок.

Тому при високих вимогах до шорсткості поверхні застосовують комбінований метод утворення поверхні, який полягає у тому, що попереднє профілювання поверхні виконується послідовним методом, а останні два-три  різальних і калібрувальних зуби зрізують шар по всьому контуру оброблюваної поверхні, тобто працюють за методом подібності (рис. 6.13 в). Тим самим усуваються недоліки послідовного і профільного методів.



загрузка...