загрузка...
 
Короткий зміст теми
Повернутись до змісту

Короткий зміст теми

Атеросклероз - це хронічне захворювання артерій еластичного та змішаного типів, що характеризується системною ліпоїдною інфільтрацією внутрішньої оболонки судин з формуванням атероматозних бляшок із наступним відкладенням солей кальцію і розвитком в їх стінці сполучної тканини, що призводить до їх поступової деформації та звуження,  нерідко – трамбування, та спричинює порушення кровотоку в різних органах і тканинах.

АС зустрічається переважно у чоловіків у віці 50-60 років та у жінок старше 60 років.

Патогенез АС складний та остаточно нез’ясований. У виникненні і формуванні АС можна виділити чотири визначальні механізми: 1. Спадковий фактор. 2. Порушення ліпідного обміну. З. Зміни в судинній стінці артерій. 4. Порушення рецепторного апарату.

Існує кілька теорій розвитку атеросклерозу:

Ліпідна (плазматична) теорія

Тромбогенна теорія

Моноклональна теорія

Мембранна теорія

Аутоімунна теорія

Перекисна теорія

Сучасні експериментальні дослідження на молекулярно-клітинному рівні доказують, що атерогенез (АтГ) – це комплексний динамічний процес, зумовлений дисбалансом у ліпідному обміні та дисфункцієй ендотелію; для нього характерним є цілий ряд імунопатологічних та запальних реакцій, що призводить до ураження артерій. Найбільш доказаними є теорії «відповіді на ураження» та запальна (у тому числі інфекційно-запальна). Обидві теорії підтверджують виникнення дисфункції ендотелія внаслідок дії ендо- та екзогенних вражаючих факторів як головного механізму стадійного розвитку атеросклеротичного процесу.



загрузка...