загрузка...
 
Клінічні прояви атеросклерозу
Повернутись до змісту

Клінічні прояви атеросклерозу

-  ІХС (стенокардія, інфаркт міокарда, кардіосклероз, порушення ритму та провідності, гостра чи хронічна серцева недостатність);

-  гострі (інсульти) або хронічні порушення мозкового кровообігу;

- артеріальна гіпертензія, насамперед, систолічна при ураженні дуги аорти та її висхідної частини;

-  тромбоз мезентеріальних судин, "черевна жаба";

-  аневризма аорти;

-  переміжна кульгавість, гангрена кінцівок;

- АС ниркових артерій з розвитком реноваскулярної гіпертензії, з формуванням нирки Голдблатта.

Клінічні прояви досить часто не відповідають морфологічним змінам. При патологоанатомічному розтині розповсюджене та виражене атеросклеротичне ураження судин може виявитися випадковою знахідкою. Навпаки, клініка вираженої ішемії органа може з’явитися при помірній облітерації просвіту судини. Характерним є переважне ураження певних артеріальних басейнів, від чого насамперед і залежить клінічна картина захворювання. Навіть у межах окремих артеріальних басейнів характерні осередкові ураження – з залученням типових ділянок та збереженням сусідніх. Так, серед судин серця найбільш часто вражається проксимальний відділ передньої міжшлуночкової гілки лівої коронарної артерії. Також типовою локалізацією є проксимальний відділ ниркової артерії та біфуркація сонної артерії; а, наприклад, внутрішня грудна артерія вражається рідко. Атеросклеротичні бляшки часто виникають у біфуркації артерій – там, де потік крові  нерівномірний. Проте завжди (за виключенням АС аорти) клініка зумовлюється проявами та наслідками ішемії тканини чи органа, які залежать і від ступеня звуження судин, і від розвитку колатералей.

Атеросклероз грудного відділу аорти

Аорталгія – давлячий біль за грудиною, що іррадіює в плече, шию, спину, верхню частину живота. Біль не приступоподібний, тривалий. При значному розширенні дуги аорти або аневризмі виникає утруднення ковтання внаслідок стиснення стравоходу, охриплість голосу, можливе головокружіння, судоми при різкому повороті голови. При аускультації – вкорочений ІІ тон з металічним відтінком, систолічний шум, який посилюється при піднятті рук доверху і відхиленні голови назад симптом Сиротініна-Куковерова).

Атеросклероз черевного відділу аорти

Болі в животі різної локалізації, вздуття живота, закрепи як прояв порушення функції органів черевної порожнини внаслідок звуження різних артеріальних гілок, які відходять від аорти.

При атеросклеротичному ураженні біфуркації аорти розвивається синдром Леріша – закупорка аорти: переміжна кульгавість, похолодання та оніміння ніг, атрофія м’язів гомілки, імпотенція, виразки і некрози в ділянці пальців і ступнів з набряком і гіперемією, відсутність пульсації артерії ступнів, підколінної артерії, відсутність пульсації аорти на рівні пупка, систолічний шум над стегновою артерією в паховому згині. Над черевною аортою прослуховується систолічний шум по середній лінії вище і на рівні пупка.

Діагностика атеросклерозу:

Діагностика атеросклерозу, особливо на його ранніх стадіях, є дуже серйозною проблемою. Діагноз ґрунтується на клінічних проявах уражень різних органів, даних лабо-раторних та інструментальних досліджень, факторах ризику тощо.

Діагностика АС включає:

- опитування хворого та виявлення клінічних симптомів залежно від ураження і локалізації;

- загальний огляд хворого: ознаки старіння організму, особливо передчасного, значний ріст волосся у вушних раковинах, біла кайомка по зовнішньому краю райдужної оболонки ока, ксантоми та ксантелазми, систолічний шум над аортою та ін.

-  визначення рівня холестерину та ліпідного спектра крові;

-  ангіографічне дослідження (виявлення судинних стенозів);

-  доплерівська ультрасонографія судин (виявлення порушень кровотоку);

- оглядове рентгенологічне обстеження органів грудної клітки (виявлення морфологічних змін серця та аорти);

- ультразвукове обстеження серця та органів черевної порожнини ((виявлення кальцинатів у стінці   судин);

- магнітно-резонансна томографія головного мозку.



загрузка...