загрузка...
 
2.7.3. Інтернет-логістика
Повернутись до змісту

2.7.3. Інтернет-логістика

Розвиток торгових відносин за допомогою інтернет дав відчутний поштовх для формування логістики в новому ключі і вніс корективи до логістичної складової он- і офлайнового бізнесу.Інтернет як засіб миттє­вої передачі інформації, перемішав країни, континенти, стер всі межі,зруй­нував стійкі зв'язки і викликав появу нових. За останні роки обороти операцій,що укладаються через інтернет, виросли більш ніж в 20 разів. Значно збільшилися обороти в секторі електронної торгівлі між підприємствами.

Як знайти свою нішу? Де партнери, клієнти? Як вигідно застосувати можливості, що відкрилися? Подібні питання все частіше хвилюють керівників підприємства. І дати на них відповіді здатні нові адаптовані під реалії сучасного бізнесу моделі побудови логістики.

Логістика — це наука про планування, контроль і управління транс­портними, складськими і іншими активами, що здійснюються в процесі доведення сировини і матеріалів до підприємства, а готової продукції до споживача, передача, зберігання і обробка відповідної інформації. Логі­стика підрозділяється відповідно на постачання, виробництво, збут.

Віртуальна логістика у В2С. Вигоду від використання інтернет-логіс- тики можуть отримати компанії, орієнтовані на реалізацію продукції у сфері В2С. Дійсно, зараз покупці часто приймають рішення щодо покуп­ки в різноманітних інтернет-магазинах, не покидаючи меж будинку, офі­су або інтернет-клубу. Користувачі інтернет все більш переконуються в тому, що «обійти» десяток інтернет-магазинів у пошуках потрібного то­вару простіше, ніж таку ж кількість звичайних. Сьогодні електронна пош­та, віртуальні гроші і інтернет дозволяють істотно скоротити час вико­нання замовлення. В цих умовах підприємці — постачальники товарів і послуг — зосереджують зусилля на збереженні довіри клієнтів, пропону­ючи їм додаткові послуги в придбанні продукції за допомогою віртуаль­них магазинів і розрахунків через електронні платіжні системи.

Проте, при явних істотних плюсах (зменшення складських запасів і часу складування, кількості обслуговуючого персоналу), власникам інтер- нет-магазинів доводиться приділяти велику увагу процесу доставки то­варів клієнту. Тому скрізь активно розвивається інтернет-логістика збуту, що прийшла на зміну класичній логістиці. Тепер потрібна не тільки прискорена доставка, але і жорсткий контроль над всім ланцюжком просу­вання товару.

В цих умовах спостерігається прискорений розвиток експрес-достав- ки дрібних товарів поштовими відправленнями і кур'єрськими службами (книги, диски, ігри, квіти тощо) або оплати послуг (мобільного зв'язку, інтернет, комунальних послуг, супутникового та кабельного телебачен­ня) у порівнянні з доставкою великогабаритної продукції. Це пояснюєть­ся не тільки тим, що вартість доставки транспортними компаніями в інше місто товару за персональним замовленням збільшує ціну продукту інко­ли на дуже значну суму.Транспортні компанії з тривогою дивляться на перспективи розвитку електронної торгівлі у сфері В2С, яка не обіцяє їм значного збільшення обсягу перевезень, але розвиває конкуренцію з боку поштових і кур'єрських служб. Подібні процеси зростання обсягів он-лайнових замовлень спостерігаються і на ринку транспортних послуг, призначених для обслуговування торгівлі між підприємствами.

Електронна логістика у сфері В2В. Тут важливу роль відіграють вірту­альні розрахунки і системи стеження за місцезнаходженням та статусом ван­тажів.

Відомо, що логістичні витрати можуть складати значну частку собівар­тості продукції, а тимчасові витрати на виконання логістичних операцій сягати 30% вартості виробничого циклу. Для мінімізації витрат було ство­рено різні програми локального і онлайнового доступу для автоматизації розрахунків автоперевезень, залізнодорожних тарифів, митних процедур. Логістика, забезпечена програмами для розрахунку перевезень, вийшла на новий рівень швидкодії в розрахунках і прогнозування витратної час­тини механізму перевезень.

Можливості інтернет використовуються для більш оперативної роботи з супутньою інформацією. Як вантажовідправники, так і вантажоодержу­вачі вважають, що найбільш важливою частиною доставки є можливість у будь-який час отримати інформацію щодо місцезнаходження і статусу вантажу.

Для цього все ширше використовуються рішення на основі техно­логій радіочастотної ідентифікації у різних сегментах транспортного рин­ку. При цьому використовується принцип радіочастотної ідентифікації і запису інформації в електронну мітку вантажу. Електронна ідентифікація і оформлення електронного паспорта дозволяють відстежувати переміщен­ня вантажів на всьому шляху проходження і за запитом користувача нада­вати інформацію в режимі реального часу. Як віртуальні розрахунки, так і системи ідентифікації дозволили не тільки скоротити час на розрахунок транспортних складових, але і мати реальне уявлення про місцезнаход­ження партії товару, а значить точніше планувати обіг товарних і грошо­вих засобів.б'єкті.

Крім автоматизованих систем розрахунків і обліку рухомого складу інтернет-логістика знайшла своє віддзеркалення в створенні транспорт­них порталів, побудованих за принципом дощок оголошень. Раніше вирі­шальними чинниками в питанні успішного здійснення проекту в цілому були: грамотний вибір компанії і правильна взаємодія з транспортною компанією; її репутація на ринку транспортно-логістичних послуг; низькі розцінки на перевезення. Тепер же, коли ціни різних компаній на переве­зення практично зрівнялися, однією з головних умов успішного про­цвітання фірми стала доступність інформації щодо вільних машини або ван­тажів в даний момент часу в певному місті. Попит народжує пропозиції і тому для задоволення інформаційних потреб, що зростають, в інтернеті виникли транспортні портали. Їх було створено для швидкого обміну інформацією щодо оперативного попиту і пропозиції на ринку переве­зень. Транспортні портали забезпечені класифікатором послуг і пошуко­вою формою, мають «чорні» і «білі» списки. З їх допомогою можна здійсни­ти швидкий пошук у сфері автоперевезень по Україні, Росії, країнам СНД і ближнього зарубіжжя, а також знайти партнерів в області експедиторсь­ких послуг. Власник вантажу знайде вільний транспорт: вантажівку, причіп, тент, контейнер, рефрижератор, цистерну, а перевізник швидко відшукає вантаж відповідно до свого транспорту і маршрутів проходжен­ня. Таким чином, ті і інші можуть вибрати для себе найбільш вигідний варіант пошуку і подальшої співпраці.

Відбувається об'єднання систем розрахунків і дощок оголошень. Вірту­альна логістика сприяє зниженню витрат на пошук клієнтів і розрахунок накладних витрат. Але навіть за наявності різних розрахункових систем з перевезень і порталів з пропозиціями товарів, близько 5-10% укладених рентабельних операцій не прораховуються внаслідок відсутності необхід­ної інформації щодо товарів і браку робочого часу. Менеджеру, що пра­цює в подібному сегменті ринку, щодня доводиться прораховувати вели­чезну кількість комбінацій потенційних операцій. Для здійснення будь- якої операції купівлі-продажу слід контролювати всі підготовчі процеси. Необхідно в максимально стислі терміни знайти інформацію, розрахува­ти вартість операції, домовитися щодо умов і проаналізувати кожен мож­ливий варіант, - а це займає 80% робочого часу. Припустимо, що менед­жер отримав 10 пропозицій покупки і 10 пропозицій продажу, тобто 100 можливих комбінацій з безліччю різноманітних змінних, що істотно впли­вають на кінцевий прибуток. При цьому потрібно ще враховувати вартість перевезення, завантаження, розвантаження, відсоток по кредиту. Жодна людина не здатна впоратися з таким обсягом роботи за день. Вирішити дану проблему можна, довіривши пошук клієнта і розрахунок накладних витрат комп'ютеру, примусивши його прораховувати мільйони комбі­націй всекунду.

Велике значення має застосування подібної логістики в агропромис­ловому комплексі. У ряді країн в окремі роки понад 30% відсотків всієї сільськогосподарської продукції втрачається із-за нерозвиненості інфра­структури. Дошки оголошень зернових порталів не дають повної карти­ни попиту і пропозицій (ціна, вартість, держстандарт пропонованого то­вару, базис постачання, умови «Інкотермса») по окремо взятих товарах і регіонах. Кількість виробників і покупців вимірюється десятками тисяч. Зернові і маслянисті часто транспортуються на відстань більше 1000 км. Тому існує проблема оцінки і підвищення ефективності даного сегменту ринку.

Для її вирішення потрібна логістична система нового рівня. Щоб звес­ти до мінімуму час на пошук найбільш вигідного партнера з урахуванням накладних витрат в зерновому сегменті ринку, була створена торгова май­данчику www.idk.ru . Це єдина в Росії і СНД (швидше за все і в світі) система, яка додала віртуальні розрахунки з транспортування до дошки оголошень. Торговий майданчик IDK.ru дозволяє розраховувати будь- яку заявку в Росії і країнах СНД, її параметри щодо інших заявок з ураху­ванням якісних характеристик товару і накладних витрат. Щоб досягти цього результату, всі запропоновані товари були класифіковані, а в систе­му введено інтегрований розрахунок залізничних перевезень, автомарш­руту і митних процедур. В 2005 р. цей програмний продукт було запущено в інтернет. Принцип роботи майданчика простий: людина в будь-якому місці земної кулі і з будь-якого комп'ютера, що має доступ до інтернет, може увійти до системи і ввести заявку на покупку або продаж товару з вказанням кількості, ціни і базису постачання. З урахуванням даних за­явки, система дозволяє миттєво відсортувати всі пропозиції. Причому при розрахунках враховуються всі параметри заявки, включаючи якісні характеристики. Система «розрахує» вартість перевезення і «збудує» ре­зультати потенційних контрагентів, починаючи з найвигідніших. Якщо на ринку ціна продажу завжди вище за ціну пропозиції на покупку, то на ГОК зустрічається і зворотна ситуація. Кожна нова заявка одразу вклю­чається в розрахунок з усіма іншими. Нові пропозиції змінюють загальну ситуацію на ринку. Таким чином, ринок стає прозорим. Користувачі си­стеми повинні тільки не упустити свого контрагента і вчасно почати вести з ним переговори.

Майданчик надає можливість торгуватися. Учасники можуть корек­тувати умови операції і відправляти один одному зустрічні пропозиції. Щоб полегшити ведення переговорів, в торговий майданчик ГОК вбудо­вана система внутрішнього поштового зв'язку і відеоконференції. Це доз­воляє обом учасникам заздалегідь познайомитися один з одним і обгово­рити деталі операції з використанням мікрофону і веб-камери. Окрім ос­новної розрахункової системи на майданчику викладені окремо складові цієї логістичної системи: автомаршрут, залізничний тариф, митниця.

Автомаршрут. Карта автомаршруту має супершвидкісний режим об­робки даних і відображення вибраного маршруту. Карта вмить масшта- бується з відображенням даних. Планування маршруту здійснюється дуже просто: вводяться пункт відправлення «А» і пункт призначення «В» або складніші маршрути, що складаються з декількох міст додаваних по черзі. Крім того, можна задавати заборону в пошуку на проходження через певні міста,області і цілі країни, а також дозвіл або заборону на використання поромів. В результаті система забезпечить миттєвий точний розрахунок з візуальним інтерфейсом у вигляді маршруту на карті. Під картою матери­ка розташована таблиця з розбиттям за населеними пунктами, відстанню по кожному відрізку шляху, загальним кілометражем і часом.

Залізничний тариф. Розрахунковий центр торгового майданчика доз­воляє розраховувати одночасно 1000 маршрутів в секунду, що дозволяє працювати з великою кількістю користувачів одночасно. У базі програми — понад 9000 станцій. Користувач отримує повну картину щодо маршру­ту проходження з вказівкою всіх станцій переходу, відстаней і часу пере­везення, а також розрахунок вартості транспортування, як всієї партії, так і за умовну одиницю вимірювання вантажу.

Митниця. Завершена робота над інтеграцією в комплекс IDK.ru систе­ми розрахунку митних процедур. Таким чином, майданчик здатний роз­раховувати економіку експортно-імпортних контрактів. Це дозволить учасникам торгової системи отримувати окрім інформації щодо вартості залізничного тарифу, завантаження-розвантаження, також і митний збір на ввезення або вивіз вантажу залежно від обсягів, вартості і категорії товару. Тепер логістика можливих операцій аналізується і за експортно- імпортним контрактам.

Система викликала інтерес з боку західних компаній, в результаті чого отримано пропозиції щодо подальшого нарощуванню структури розра­хунків за європейськими тарифами вантажоперевезень і фрахтових опе­рацій. Інтернет стає для компаній не тільки засобом глобального пошуку партнерів, але і новим логістичним каналом. Багато товарів і послуг вже надаються клієнтам через мережу, при цьому часто вони оплачуються віртуальними грошима.

«Логістично орієнтовані» компанії вже достатньо активно викорис­товують можливості локальних і відкритих глобальних мережевих інфор­маційних технологій. Зниження кількості рівнів управління, зменшення кількості обслуговуючого персоналу, підвищення прозорості і гнучкості, орієнтація на користувача, зниження часу на пошук клієнта, розрахунок доставки партії товару, зменшення середньої вартості обробки товаро­транспортних документів,скорочення складських запасів - все це стало можливим завдяки інтеграції нових логістичних онлайнових рішень в роботу підприємства із знаходженням найоптимальніших комбінацій.

Роль логістичної експертизи постійно зростає. Новостворювані тор­гові інтернет-компанії, у разі вдалого старту, досягають успіху спочатку за рахунок інноваційної першості в своїй товарній ніші і серйозній еко­номії за рахунок масштабів. Але з появою конкурентів і зростанням бізнесу їх успіх все більше і більше залежить від ефективного функціонування бізнесу: часу реакції, обліку і контролю, якості отримуваної клієнтами продукції, організації логістики. Організація логістики — це не тільки вибір способів доставки, але і інформаційно-облікові системи, інструменти для планування і підтримки прийняття рішень, оцінка постачальників і парт­нерів, створення складів і розподільних центрів.

Наприклад, ассортимент товарів, кількість партнерів у віртуальному і традиційному світах компанії Amazon.com росте з кожним днем. Успішність її діяльності безпосередньо залежить від системи фізичного розподілу. Постійно будуються нові операційно-складські центри компанії. Все це вимагає, по-перше, серйозних інвестицій, а, по-друге, про­фесійних знань і навиків. З останнім якраз і виникають основні проблеми. Спочатку створювані як віртуальні, підприємства електронної торгівлі стикаються з складними, трудомісткими і незнайомими їм проблемами реального розподілу продукції. Підприємства, що відкривають віртуаль­ну торгівлю паралельно зі своєю традиційною діяльністю, зустрічаються з нестикуванням, унаслідок відмінності бізнес-моделей, обліку і уп­равління реальною і віртуальною логістикою, яка може привести до по­гіршення стану справ в цілому. Природним виходом є встановлення кон­трактних відносин зі спеціалізованими логістичними операторами, або, використовуючи інтернет термінологію, провайдерами. Недаремно лави­ноподібне зростання числа електронних магазинів, спричинило за собою майже синхронне зростання обсягів перевезень, що виконуються кур'єрсь­кими службами: Fedex, TNT, UPS. Для плідніших відносин, оптимізації логістичної сфери діяльності віртуальних компаній можливе включення логістичних фірм до складу альянсів.

В цій сфері загостроюється конкурентна боротьба. Відомі випадки, коли лідери роздрібної торгівлі звинувачували лідерів електронної торгівлі у переманюванні фахівців з інформаційно-логістичних технологій, що мали доступ до конфіденційних "ноу-хау" і знань компанії. Це свідчить про те, що логістичні знання, експертиза, так само цінні для електронної торгівлі, як і знання в області комп'ютерних, телекомунікаційних і інтер­нет технологій. А це означає, що буде рости попит на професіоналів, що володіють цими знаннями, — логістиків.

Зміни в логістиці, продиктовані розвитком електронної торгівлі, зас­тосовні і до практики традиційного бізнесу. Тісні взаємини з партнерами, прозорість інвентаризаційних систем,своєчасне постачання, мінімізація запасів, найкоротші терміни постачання при високій якості, надання до­даткових логістичних послуг, використання спеціалізованих логістичних наукоємких технологій тощо — ось основні тенденції логістичної сфери діяльності, незалежно від способу продажу і оплати.

Зарубіжні експерти і дослідники в області управління відзначають важливі тенденції в розвитку Е-комерції і логістики. Не дивлячись на незаперечну унікальність Е-комерції, орієнтири і пріоритети, історії до­сягнення успіху, критичні чинники ефективності інтернет-компаній лідерів, незалежно від області діяльності, багато в чому схожі. А саме, - у прагненні до плоских структур, розподіленого лідерства, накопичення знань, підви­щення прозорості і гнучкості, орієнтації на покупця, готовності до ризи­ку, перфекционізації діяльності. Виникли принципові відмінності нової електронної економіки. Е-комерція фактично стала більш технологіч­ною формою бізнесу.



загрузка...