загрузка...
 
ВИСНОВКИ
Повернутись до змісту

ВИСНОВКИ

Участь України в міжнародній торгівлі робить необхідною її інтеграцію у світові економічні структури, зокрема до WTO, при забезпеченні процесу інтеграції таким чином, щоб максимально враховувалися національні інтереси. Реалізуючи положення Генеральної угоди щодо торгівлі і послуг GATT/WTO з питань тарифного і нетарифного регулювання, можна захистити вітчизняного товаровиробника, обмежити доступ неякісних іноземних товарів на внутрішній ринок. Цьому принципу відповідає національне законодавство України в розділі, в якому йдеться про національні системи стандартизації та суміжних видів діяльності (сертифікації, акредитації, метрології) і відповідні нормативно-технічні документи, що забезпечують та регламентують роботу в даному напрямі.

Відомо, що стандартизація і сертифікація як види нормотворчої діяльності не обмежуються машинами і механізмами, а поширюються на більш широке коло об’єктів, тобто включають не лише світ речей, а й також виробничі та соціальні процеси і відносини. Все це тісно пов’язане з економікою, яка, в свою чергу, займається раціональним використанням ресурсів – трудових, матеріальних, фінансових, інформаційних.

Національна система стандартизації та сертифікації України сформована порівняно недавно (з моменту проголошення незалежності країни), проте вона певною мірою вже забезпечує захист внутрішнього ринку. Розвиток і вдосконалення роботи системи пов’язані з постійною зміною вимог зовнішньоекономічних партнерів, гнучкістю міжнародних систем регулювання товарообігу та потребами національного ринку. Міжнародно визнаними пріоритетними напрямами робіт із стандартизації є безпека та екологія, інформаційні технології, ресурсозбереження.

Не менш важливим у цій сфері є нормативне забезпечення якості продукції з метою захисту прав споживача. Необхідність поліпшення якості в сучасних умовах диктується низкою обставин, зокрема, потребами НТП і зміною споживчих запитів населення, нестачею або обмеженістю природних ресурсів, розвитком зовнішньої торгівлі тощо. Проблема якості стоїть особливо гостро, є однією з найвагоміших, практично вона визначає внутрішню і зовнішню незалежність, реальну економічну безпеку. Угода про технічні бар’єри в торгівлі дозволяє вживати заходи, необхідні для забезпечення якості експорту, захисту життя і здоров’я людей, тварин чи рослин, охорони навколишнього середовища, запобігати шахрайським діям на тому рівні, який країна вважає доцільним. Такі заходи передбачають і використання механізмів сертифікації продукції.

Більшість людей розуміє під сертифікацією лише встановлення відповідності продукції, процесів чи послуг заданим у нормативних документах критеріям і вимогам. Однак сертифікація – це досить складний комплекс дій, безпосередньо пов’язаних з оцінкою відповідності, із забезпеченням незалежної і неупередженої оцінки якості продукції. Як одна з достовірних і офіційних форм підтвердження відповідності така система в значній мірі визначає конкурентоспроможність продукції, а отже, і розвиток виробництва, його рентабельність та ефективність.

Особливу увагу слід приділяти ідентифікації та класифікації продукції. При ідентифікації виробів виявляється їх відповідність аналогам, які характеризуються тією ж самою сукупністю споживчих властивостей, або відповідність опису продукції на маркуванні, супроводжувальних чи нормативних документах. З метою задоволення комунікаційних та інформаційних потреб, пов’язаних з ідентифікацією і діловим спілкуванням в усьому світі, створено систему EANUCC. Про можливості останньої свідчить її широке застосування у різних сферах людської діяльності – на виробництві, в постачанні та торгівлі, в системі матеріально-технічного забезпечення, в медицині тощо. З кожним роком коло прикладних застосувань ідентифікації та маркування об’єктів штриховими кодами розширюється.

В умовах глобалізації економіки та зростання товарних потоків зрозуміла, чітка, придатна для швидкої автоматизованої обробки інформація про товар або послугу стала в один ряд з такими цінними властивостями, як якість, відповідність світовим споживацьким нормам, зручність при транспортуванні, стандартизована упаковка, придатність товару для зберігання в стандартних умовах тощо.

Стандарти системи EANUCC охоплюють:

ідентифікаційні номери товарів, послуг, майна, розташування та транспортних одиниць;

штрихові коди EANUCC для автоматизованого зчитування кодової інформації;

стандартну транспортну  етикетку  EANUCC та  систему ідентифікаторів застосування для одиниць постачання;

інформаційні засоби підвищення ефективності роботи постачання та торгівлі (стандартизовані повідомлення EANCOM, електронні каталоги тощо).

Технологія штрихового кодування як різновид технології автоматичної ідентифікації товарів і послуг дозволяє в повному обсязі використовувати можливості електронних систем контролю і управління товарно-грошовим обігом; підвищити конкурентоспроможність українських товарів на вітчизняному і зарубіжному ринках; скоротити час товарообігу за рахунок застосування електронних засобів обліку при виробництві товару, його складуванні, транспортуванні, реалізації та звітності державним органам.

Всі ці та низка інших аспектів обумовлюють активну участь України в міжнародному співробітництві у сфері стандартизації, сертифікації та ідентифікації товарів і послуг. Міжнародна і європейська діяльність нашої держави в таких напрямах сприяє, насамперед, формуванню та розвитку ринкової економіки, розширенню зовнішньої торгівлі, зміцненню науково-технічних, економічних і промислових зв’язків України з міжнародним загалом, підвищенню рівня якості вітчизняної продукції та її конкурентоспроможності на світовому ринку. Слід зазначити значний інтерес з боку міжнародних і європейських організацій до співробітництва з Україною. Остання взяла на себе зобов’язання щодо гармонізації законодавства, норм, правил і стандартів, а також процедур оцінки відповідності (сертифікації) у напрямі зближення з європейськими в рамках виконання Угоди про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС.



загрузка...