загрузка...
 
Валовий доход та підприємницький доход фірми
Повернутись до змісту

Валовий доход та підприємницький доход фірми

Доходи підприємства формуються передусім від реалізації виробленого продукту чи послуг, тобто вони являють собою грошову виручку від реалізації товарів і послуг. Розрізняють звичайний, капітальний та дивідендний доходи фірми.

Звичайний доход формується за рахунок грошових надходжень від основної діяльності.

Капітальний доход – це доход від перепродажу виробничих фондів, землі, майна та фінансових активів (акцій і облігацій).

Дивідендний доход – це доход від акцій інших фірм, якими володіє дана фірма.

Основним є звичайний доход. Конкретними формами звичайного доходу фірми виступають валовий і чистий доходи.

Валовий доход – уся сума доходу фірми, чистий доход – це валовий доход (грошова виручка) без суми повних витрат, тобто це прибуток фірми.

Є й інший підхід: підприємство одержує спочатку валовий  продукт, тобто масу вироблених матеріальних благ і послуг у грошовому виразі за певний період (інколи його називають валовою продукцією).

За вартістю валовий продукт складається з двох частин: старої перенесеної вартості С і новоствореної вартості V + m:

ВП = С + (V + m).

Перенесена вартість відтворює матеріальні витрати (постійний капітал С) на його створення, а нова вартість утворює чистий продукт підприємства (V + m). Таким чином, реалізований чистий продукт є валовим доходом підприємства:

ВД = ВП – С = V + m.

За рахунок валового доходу формується фонд оплати праці V та прибуток підприємства – m. Тобто прибуток виступає формою додаткової вартості, створеної на підприємстві.

Як відомо, фірми весь час користуються позиками банків і тому сплачують їм проценти.

Тому підприємницький доход – це та сума валового доходу, яка залишається підприємству після сплати банківських процентів.

Для характеристики доходності підприємства використовують поняття норми прибутку та норми рентабельності. Норма прибутку – це відношення маси прибутку до витрат:

Норма рентабельності – це відношення балансового прибутку до середньорічної вартості основного капіталу і нормативних оборотних засобів.



загрузка...