загрузка...
 
28.2. Спори про роль бездефіцитного бюджету
Повернутись до змісту
Бюджетний дефіцит надає стимулюючого впливу на економіку. Проте існують погляди, згідно з якими бюджетний дефіцит не є благо. Прихильники таких поглядів декілька разів намагалися їх реалізувати при прийнятті бюджету України, однак з цього нічого не вийшло: жоден фактично виконаний бюджет України за всі роки її існування як незалежної держави не був бездефіцитним. Проте заслуговує на увагу розгляд питання про те, чи є благом бездефіцитний бюджет навіть теоретично.
Існує два варіанти концепції бездефіцитного бюджету: по-перше, ідея бюджету, що щорічно балансується і, по-друге, ідея бюджету, що балансується на циклічній основі. Розглянемо спочатку концепцію бюджету, що щорічно балансується.
Нехай затверджено бездефіцитний бюджет, і ця бездефицитність повинна безумовно дотримуватися. Що станеться з економікою при таких припущеннях у випадку, якщо в ній раптом почнеться спад? Передусім, податкові надходження автоматично впадуть. Це очевидно. Щоб забезпечити збалансованість бюджету, уряду не залишиться нічого іншого, як або збільшити ставки оподаткування, або скоротити витрати. Обидва заходи явно пригнітять виробництво, посиливши спад. Можна змоделювати і ситуацію інфляційного підйому. В цьому випадку доходи бюджету автоматично зростуть, і уряду, якщо він повинен підтримувати збалансованість бюджету, нічого не залишиться, як збільшити свої витрати, і тим самим посилити інфляційний тиск на економіку. В обох випадках підтримка бездефіцитності бюджету тільки посилює економічні проблеми.
Звичайно, не треба на цій підставі робити висновок про те, що сам по собі дефіцит завжди є благо і повинен активно створюватися і підтримуватися урядом. На практиці так нерідко і відбувається, і бюджетний дефіцит виходить за розумні межі, особливо коли він фінансується не за рахунок зростання податків (що не завжди вітається громадською думкою), а за рахунок розбухання державного боргу. Але це зовсім не підтверджує благотворного впливу бездефіцитного бюджету на економічний розвиток.
Ненабагато краще йде справа, якщо розглянемо другий варіант — балансування бюджету на циклічній основі. При такому підході ставиться мета забезпечити рівність доходів і витрат бюджету не кожний рік, а протягом усього економічного циклу. Прихильники цієї точки зору допускають, що в періоди спаду уряд може збільшити витрати і зменшити податки, свідомо пішовши на виникнення дефіциту. Однак у ході подальшого підйому треба буде компенсувати цей дефіцит надлишком від підвищення податків і урізування держвидатків.
Обмеженість подібного підходу полягає в тому, що його важко реалізувати на практиці. Справа в тому, що - глибина і тривалість підйомів і спадів несиметричні. І не завжди дефіцит, що виник в період спаду, може бути перекритий профіцитом протягом подальшого підйому.
Отже, концепція бездефіцитного бюджету непереконлива з точки зору ефективності фіскальної політики. Дефіцитйе фінансування дає можливість впливати на економічне зростання. Однак супутній результат дефіцитного фінансування — зростання державного боргу.


загрузка...