загрузка...
 
6.4. Теоретико-ігрова концепція вибору портфеля
Повернутись до змісту
У класичній теорії портфеля приймається гіпотеза щодо стаціонарності (тобто незмінності з плином часу) таких характеристик активів, як сподівана норма прибутку, дисперсія тощо. Але, як показують дослідження, це допущення часто порушується, тобто характеристики активів є функціями часу і при цьому залежність одних від часу є суттєвою, інших — проявляється у дещо меншій мірі.
Крім того, прийняття гіпотези щодо стаціонарності норм прибутків активів не дає змоги скористатись усією наявною інформацією, особливо у випадку великої кількості нестаціонарних станів ринку. У багатьох випадках отримані на основі достовірної інформації оцінки числових показників, обраних для інвестування активів (сподівані норми прибутку, дисперсії, коваріації норм прибутку тощо), неадекватно характеризують відповідні випадкові величини та їх сукупність.
У подальших викладках пропонуються деякі модифікації моделі Марковіца для різних інформаційних ситуацій. Для кожної з них визначається сутність такого поняття, як ефективні портфелі, розглядаються різні підходи до постановки задачі про вибір портфеля з наперед заданими характеристиками та обґрунтовується можливість використання теоретико-ігрової концепції для розв’язання цієї задачі. Суттєвою перевагою теоретико-ігрових методів пошуку ефективного портфеля є їх конструктивність щодо реалізації. Зазначимо, що базою для реалізації теоретико-ігрових моделей є методи математичного програмування. Відповідні пакети прикладних програм входять у математичне забезпечення сучасної комп’ютерної техніки.
Одним з основних і найбільш придатних для використання підходів до оцінювання параметрів імовірнісної моделі ринку і числових характеристик активів є використання ретроспективних даних. Але при цьому треба пам’ятати, що отримані оцінки не є абсолютно надійними, що вони не є точним прогнозом майбутніх значень відповідних показників. Аналогічно не можна вважати, що оцінки, отримані на основі інших підходів (методів), є адекватним відображенням дійсності, тобто що є істинними значення ймовірностей сценаріїв, можливі значення норм прибутків активів для відповідних станів ринку, всіх числових характеристик активів і портфелів, обчислюваних на їх основі.
Запропоновані модифікації моделі Марковіца дають змогу враховувати фінансові умови, що можуть задаватися в конкретних задачах, і тим самим обмежувати вибір типу портфеля. Практика створення портфелів висунула низку таких додаткових умов. До них, окрім зазначених раніше умов щодо виключення коротких позицій, обмеження зверху чи знизу обсягу окремої позиції, можна віднести й обмежену подільність (подрібнення) активів тощо.




загрузка...