загрузка...
 
СИСТЕМА СУЧАСНОГО МІЖНАРОДНОГО ПРАВА
Повернутись до змісту
Щоб краще усвідомити систему сучасного міжнародного права, згадаємо, що собою являє міжнародне право. Відомо, що це особлива правова система договірних і звичайних юридичних норм, що регулюють міждержавні відносини з метою забезпечення миру і співробітництва. Це поняття проливає певне світло і на поняття системи міжнародного права, оскільки її можна визначити як сукупність юридичних норм особливої властивості, що регламентують весь комплекс правовідносин між суб'єктами міжнародного права.
Нагадаємо, що особлива властивість юридичних норм міжнародного права обумовлена особливостями їхньої юридичної природи, оскільки вони з'являються в процесі узгодження воль суб'єктів міжнародного права і їх дотримуються добровільно. Характеризуючи систему сучасного міжнародного права в цілому і відмічаючи її основні ознаки, слід зазначити, що деякою мірою ці ознаки схожі з тими відмінностями, що відзначалися при загальній характеристиці міжнародного права. Однак розходження все-таки є, і можна констатувати, що в якості основних ознак системи сучасного міжнародного права слід відзначити:
1) цілісність обумовленої конкретної сфери дії (тобто, сфери
міжнародного права);
2) специфічність співвідношення з іншими міжнародними нормативними системами, і особливо із системами внутрішньодержавного права;
3) стрункість структури конкретних елементів системи;
4) особливу характеристику суб'єктів міжнародного права.
Беручи до уваги те, що три з названих ознак не вимагають спеціального пояснення і деякою мірою вже розглядалися й надалі їм буде приділено увагу, зупинимося на структурі складу і змісті конкретних елементів системи міжнародного права. До таких елементів належать:
- цілі міжнародного права, за Статутом ООН, як основоположні положення, що характеризують сучасне міжнародне право;
- норми міжнародного права як його первинні елементи;
- принципи міжнародного права як найважливіші положення, що мають вищу юридичну чинність;
*- інститути міжнародного права як групи норм, що регулюють однорідні правовідносини;
- галузі міжнародного права як сукупності норм і принципів, що регулюють правовідносини у певній галузі, що складає специфічний предмет міжнародного права і пов'язана із специфічною групою об'єктів міжнародного права. Розглянемо дещо детальніше ці структурні елементи.


загрузка...