загрузка...
 
Вступ
Повернутись до змісту
Конспект курсу лекцій «Правові основи митної справи в Україні» підготовлено кафедрою правового регулювання економіки юридичного факультету Київського національного економічного університету відповідно до навчальної програми підготовки юристів з економічною орієнтацією — дисципліни 6601 «Правознавство».
Навчальний посібник висвітлює основні правові проблеми організації і здійснення митної справи в Україні з початку створення суверенної держави. У першій темі розглядаються питання історії функціонування митної справи на території України з часів Київської Русі, що є необхідним для патріотичного виховання студентів та знання витоків митної справи України.
Посібник розраховано на студентів вищих навчальних закладів України, що вивчають загальні правові основи діяльності митних органів в умовах нестабільності законодавчого регулювання митної справи, короткочасності дії нормативних актів, що регулюють питання митної справи.
Враховуючи об’єктивні моменти та реальні фактори, що впливають не тільки на процес становлення митної справи в державі, але й на розробку фундаментальних навчальних посібників з митної справи, автор даного посібника виходив із необхідності забезпечити студентів — майбутніх юристів необхідними загальними знаннями щодо правового регулювання діяльності держави на цьому важливому напрямку захисту національної економіки.
Розглянуті в навчальному посібнику, правові положення, є базовими і тому не підпадають під суттєві зміни залежно від коливання політичного або економічного курсу владних структур держави. Безперечно, техніка і технологія правового регулювання окремих питань можливо змінюватиметься залежно від політико-економічного орієнтування держави, ставлення до організації митної справи в державі в цілому або в окремому її регіоні та стану економіки України і міжнародної торгівлі. В окремих лекціях зосереджується увага на тому, що нумерація та зміст окремих статей Митного кодексу України як правового акту, що регулює відносини у галузі митної справи, буде змінюватися, але принципові правові положення при цьому залишатимуться незмінними.
Митна справа є однією із суттєвих ознак державності, тому, виходячи із політичних та економічних цілей, Закон України «Про митну справу в Україні» прийнято 25 червня 1991 р., Митний кодекс України — 12 грудня 1991 р., а Закон України «Про Єдиний митний тариф» — 5 лютого 1992 р., тобто в переліку найперших законів молодої суверенної держави. Разом з тим, майже з перших кроків практичної реалізації правових положень вказаних законів, що значною мірою ще віддзеркалювали підхід до митної справи держави із монопольним ставленням до зовнішньоекономічної діяльності, стала зрозумілою необхідність докорінної зміни більшості правових інститутів і положень, що регулюють сучасну митну справу.
Проект нового Митного кодексу, який за обсягом майже у 3,5 раза перевищує діючий, внесено на розгляд Верховної Ради України ще у 1997 р. Постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1998 р. № 318-XIV він прийнятий у першому читанні.
Станом на 2001 р. Держмитслужбою України підготовлено і передано на розгляд Верховної Ради України черговий варіант проекту нового Митного кодексу України. Очікується, що основний митний закон буде прийнято Верховною Радою України найближчим часом.
Повільне просування прийняття основного закону митної діяльності негативно впливає на процес розробки необхідних навчальних посібників. Враховуючи ситуацію, автор посібника використовував нові підходи до вирішення правових питань, не посилаючись на конкретні статті проекту нового Митного кодексу України. Такий підхід дозволить студентам після оволодіння загальними правовими засадами регулювання митної справи в перспективі користуватися будь-якими змінами в митному законодавстві.
Незважаючи на створення ще у 1997 р. Академії Державної митної служби України, фундаментального навчального посібника ще не має. Для підготовки митників використовуються посібники, розроблені Хмельницьким та Одеським навчальними центрами підвищення кваліфікації та перепідготовки працівників митних установ України, а також праці вчених Російської Федерації.
Запропонований кафедрою правового регулювання економіки юридичного факультету КНЕУ навчальний посібник враховує положення наявних навчально-методичних джерел та нові підходи правового регулювання митної справи. Разом з тим автор звертає увагу на те, що динаміка митної справи, зміни в її законодавчому забезпеченні, наявні та майбутні проблеми теорії митного права — все це створює об’єктивну потребу в розробці більш детального навчального посібника, базового підручника для підготовки юристів і фахівців з питань митної справи.
У навчальному посібнику перевага надається висвітленню основних правових аспектів затверджених керівництвом Київського національного економічного університету програмних тем з курсу «Правові основи митної справи в Україні». Аспекти техніки і технології здійснення митних процедур розкриваються в загальному вигляді. Правознавці або ті, хто має безпосереднє відношення до митної справи, повинні будуть додатково звернутися до відомчих нормативних актів, технологічних схем (інструкцій) виконання конкретних митних дій (операцій), процедур і наявної навчально-методичної літератури з митної справи.



загрузка...