загрузка...
 
ВСТУП
Повернутись до змісту

ВСТУП

 

Виникнення, становлення і подальший розвиток аудиторської діяльності в Україні обумовлені суттєвими змінами в економіці держави, її ринковим спрямуванням і необхідністю незалежного об’єктивного контролю господарської діяльності підприємств недержавних форм власності та професійного підтвердження достовірності звітності, яка надається користувачам та зацікавленим сторонам. У сучасних ринкових умовах лише відомчий державний контроль вже не може задовольнити потреби користувачів фінансових звітів: акціонерів, власників, інвесторів, покупців, постачальників, банків та інших фінансових установ, профспілок, працівників підприємства, держави (податкової адміністрації), керівництва підприємства та ін. У зв’язку з цим виникає нова форма незалежного фінансового контролю в Україні – аудит, у якого є великі перспективи розвитку в Україні.

Зарубіжні країни мають досить тривалу історію аудиту, певні традиції. Наша держава лише розпочала свій нелегкий шлях становлення і розвитку аудиторської діяльності.

Вважається, що аудит як професія відбувся в Україні з моменту його юридичного визнання з прийняттям 22 квітня 1993 р. Закону України “Про аудиторську діяльність”.

Створена Аудиторська палата України (АПУ), активізує свою роботу Спілка аудиторів України (САУ), прийняті для користування аудиторами Міжнародні стандарти аудиту, Кодекс професійної етики аудиторів України та ряд інших нормативних і законодавчих актів, які регулюють аудит. Тобто аудит стає новим видом незалежної професійної діяльності, яка здійснюється на договірній основі. Постійно підвищуються вимоги суспільства до аудиторів. Від них очікують надання послуг високої якості, на належному професійному рівні, що забезпечить довіру до результатів їхньої роботи. У зв’язку з цим висуваються певні вимоги до аудиту з боку державних установ, організацій, комітетів та професійних організацій, усієї громадськості.

Захист законних майнових інтересів власника передбачає вживання комплексу ефективних заходів щодо посилення можливості керування системою управління підприємством, як головним суб’єктом господарювання. Значне місце серед таких заходів належить вдосконалення системи внутрішнього контролю підприємства. Практика аудиту, ревізій, перевірок органами державної податкової служби (ДПС) України свідчить, що від правильного налагодження та ефективного функціонування важливої складової частини внутрішнього контролю - внутрішнього аудиту значною мірою залежить підтримання певного порядку на підприємстві. Приклади аудиторських перевірок вказують, що значних втрат коштів, сплати штрафів тощо можна уникнути за умови організації на підприємстві служби внутрішнього аудиту.

Практика компаній країн з ринковою економікою свідчить про поширення практики застосування такої дієвої форми контролю як внутрішній аудит. Наприклад, у США розроблені та вдосконалюються нормативи з внутрішнього аудиту. Міжнародний досвід, зокрема, прийняття у липні 2002 р. у США Закону Сарбейнса-Окслі, у якому передбачено посилення ролі внутрішнього аудиту та управлінського обліку, підтверджує необхідність розвитку внутрішнього аудиту і в Україні. Доречність вдосконалення такої системи зумовлено вимогами щодо впровадження дієвого внутрішнього аудиту у національних та міжнародних стандартах аудиту, поява такої системи у деяких структурах України, наприклад, у банківських установах.

Для успішного розвитку аудиту в Україні необхідним є і вивчення зарубіжного досвіду та його адаптація до реальних умов і традицій вітчизняного ринку, винайдення шляхів інтеграції і гармонізації аудиту на європейському та міжнародному рівнях.

У конспекті лекцій з дисципліни “Аудит” висвітлюються питання організації та методики аудиту як виду незалежної професійної діяльності та виду економічного контролю на підприємствах. Використані дані про узагальнення міжнародного і національного досвіду розвитку аудиту, оцінено його сучасний стан в Україні і перспективи розвитку; розкрито найважливіші концептуальні аспекти методології аудиту, оцінено його сучасний стан в Україні і перспективи розвитку.

Практичні питання аудиту розглядались з точки зору сучасної нормативної бази України з регулювання обліку та аудиту – Цивільний та Господарський Кодекси України, закони України „Про аудиторську діяльність”, „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, „Про контроль”, „Про фінансові послуги”, П(С)БО, План рахунків бухгалтерського обліку, міжнародних стандартів аудиту, використаний досвід практичного аудиту; у конспекті є словник основних термінів з аудиту та необхідні додатки.

За змістом конспект складається з розкриття 20 учбових тем, словника основних термінів з аудиту, додатків та літератури.

 



загрузка...